Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Geçen Yıl Büyüyen Çimento Sektörü, Baraj İnşaatlarını Bekliyor

Geçen yıl büyüyen çimento sektörü, baraj inşaatlarını bekliyor

Zaman Gazetesi
Geçen Yıl Büyüyen Çimento  Sektörü, Baraj İnşaatlarını Bekliyor

001 krizi ile yüzde 37 gerileme yaşayan çimento sektörü, 4 yıl sonra tekrar eski üretim gücünün üzerine çıktı. Sektörün asıl beklentisi ise hidroelektrik santralleri ve baraj inşaatları. Geçtiğimiz yıl sektör 38 milyon 795 bin 797 ton üretim yaptı. Bunun 30 milyon 670 bin tonunu iç piyasada, 8 milyon 266 bin tonunu ise ihraç etti. Sektörün üretim kapesitesi ise 65 milyon 915 bin ton.

Sektör iç piyasa 45 dolara sattığı çimentodan istediği karı elde edemezken, yurt dışına 75 eurodan 107 euroya kadar satış yapıyor. Sektör, yurt içinde satışın artması için mutlaka büyük çaplı baraj inşaatlarının başlamasının şart olduğu görüşünde.

Türkiye'nin çimento pazarının yüzde 18'ine sahip olan OYAK Çimentonun Adana Fabrikası Genel Müdürü İsmail Erkovan, 2005'de sektörün yüzde 15.5 büyüdüğünü kaydetti. Artışın ekonomik yönden iyi olduğunu ifade eden Erkovan, "Asıl büyümeyi 2006'da bekliyoruz. Çünkü AB ile görüşmeler devam ediyor. Sermaye akımı daha da hızlanacak. Asıl o zaman iş değerlendirmeleri başlayacak. Bu arada devlet yatırımları da açılacak. 2001'de yaşanan krizle üretim 35 milyon tondan 25 milyon tona geriledi. Yüzde 37 gerileme oldu. Zarar ediyorduk. Şu anda asıl gelmesi gereken yere yükseldi. Düşen fiyatlar tekrar yükseldi. Barajlar çimento satışını arttıracak. Irak'a 80 dolara çimento satıyoruz. Yaz döneminde fiyatlar 95 dolara tırmanıyor. 107 dolara kadar yükseliyor. Yurt içinde ise 45 dolara çimento satıyoruz. Yurt içindeki fiyat artışı ancak iki yıl öncesinde gelmesi gereken yere geldi." dedi.

OYAK grubunun 7 milyon ton klinker üretiminin olduğuna dikkat çeken Genel Müdür Erkovan, Adana 2 milyon 300 bin ton çimento üretimi yaptıklarını bunun yüzde 50'sini ihraç ettiklerini söyledi. İhracatın yüzde 50'sini de Irak'a gerçekleştirdiklerine işaret eden Erkovan şunları söyledi: "Biz ihraç yaptığımız çimentoyu yerli tüccarlara veriyoruz. Onlarda Zaho da çimento borsası var orada satıyorlar. 2005'de 16 fabrika 2 milyon 600 bin ton çimentoyu Irak'a sattı. Bunun 572 bin tonunu yani yüzde 22'si Adana'dan yapıldı. Irak dışında Suriye, İspanya, Portekiz, Kıbrıs gibi ülkelere çimento ihracatı yapıyoruz. Biz tek başımıza 1 milyon 250 bin ton ihracat yaptık. Bunun karşılığında 70 milyon dolar döviz geldi. İhraç edilmek için çimento üretimi yapılmamalı. Çimentonun geri getirisi uzun zaman alıyor. Fizibıl olmuyor. Yükte ağır, parada hafif. Türkiye'nin yüzde 35 üretim fazlalığı var. "

http://www.yapi.com.tr/haberler/gecen-yil-buyuyen-cimento-sektoru-baraj-insaatlarini-bekliyor_43004.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!