Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Kilis Evlerinin Yaşatılması İçin Kampanya Başlatıldı

Tarihi Kilis Evlerinin Yaşatılması İçin Kampanya Başlatıldı

Zaman Gazetesi
1


er yıl binlerce turistin giriş-çıkış yaptığı Öncüpınar sınır kapısında yer alan Kilis’te turizme hizmet etmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması için tarihi Kilis evlerinin restorasyonu için kampanya başlatıldı. ‘Bir ev de sen al yaşat’ sloganıyla başlatılan kampanyada, tarihi binaların yıkılmasının önüne geçileceği ve gelecek nesillere aktarılacağı ifade edildi.

Kampanyanın mimarı olan Kilis Belediye Başkanı Mehmet Abdi Bulut, eski Kilis evlerini ayakta tutmak, turizme kazandırmak, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle korunmasını sağlamak için kampanyayı başlattıklarını dile getirdi. Bulut, yaptığı açıklamada, Kilis’in tarihi ve kültürel zenginliklerinin korunması ve turizme açılması, eski Kilis evlerinin 40-50 yıl öncesinde olduğu gibi aslına uygun olarak restore edilmesinin büyük önem taşıdığını belirterek, “Bu evleri, restore edip, Belediye Konukevi başta olmak üzere turizm ve diğer amaçlar için çeşitli projeleri devreye koyarak, hizmete açmayı planlıyoruz. Öncüpınar sınır kapısı bizim sınırımızda. Buradan yıl içerisinde Türkiye’yi ya da Suriye’yi gezmek isteyen turistlerin geçiş noktası durumundayız. Bu sirkülasyondan yararlanmalıyız. ‘Bir ev de sen al yaşat’ sloganlı projemize, tüm vatandaşlarımızdan destek bekliyoruz. Geleneksel halk kültürü ve yaşam tarzını gelecek kuşaklara taşımak ve kentimizin tarihi kent dokusunu korumak amacıyla başlattığımız çalışmaların başarılı olması için desteğe ihtiyacımız var. Belediye olarak, proje kapsamında, satın alınan eski bir Kilis evinin restorasyonuna başladık.”dedi.

Kilis için tarihi evlerin öneminin çok büyük olduğunu aktaran Başkan Bulut, “Tarihi bir Kilis evi, bizim için adeta Kilis’in tapu senedi ve gerçek kimliği gibidir. Kilis’in tarihi dokusunu korumaya kararlıyız. Tescilli, SİT alanı olarak imar planımızda belirlenen alan için vatandaşlarımızdan olduğu kadar kamu kurum ve kuruluşlarından da gerekli desteği bekliyoruz. Kilis’in tarihi ve turistik kentlerin en önünde gelen bir şehir olarak alınmasını sağlamalıyız. Bu şekilde kentimize gelen yerli ve yabancı turist sayısında büyük bir artış olacaktır. Bu işten halkımız ve esnafımızda yararlanacak.’’ diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-kilis-evlerinin-yasatilmasi-icin-kampanya-baslatildi_42218.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • ben Mehmet Abdi Bulut'un yapmış olduğu çalışmaya destek ve hak veriyorum YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!