Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

8. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri

Mimarlar Odası tarafından düzenlenen 8. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri'ni kazananlar 12 Nisan günü Ankara'da yapılan törende açıklandı. Törene

Yapı Dergisi/246imarlar Odası tarafından düzenlenen 8. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri'ni kazananlar 12 Nisan günü Ankara'da yapılan törende açıklandı.
Törene katılan Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) Başkanı Vassilis Sgoutas şöyle konuştu: "Benim için burada bu çok önemli etkinlikte hazır bulunmak büyük bir onur. Şuna inanın ki benim şahsımda tüm dünya mimarları, şu anda Türkiye'deki meslektaşlarıyla birlikte oluyorlar ve destekliyorlar, dayanışma içindeler. Burada gördüklerimden anladım ki, Türkiye mimarlığı, şu ana kadar hakettiğinden çok daha fazla uluslararası düzeyde tanınmayı hak ediyor ve yine inanıyorum ki 2005 İstanbul Kongresi'ne kadar dünya platformundaki bu yeriyle, çok daha iyi bir noktaya gelmiş olacak. Bu iki salonda yer alan projeler arasında bazı projeler gördüm ki, bunlarda kesin bir Türk kimliği var. Bunu da şu anlamda söylüyorum: Bu projeler, uluslararası etkilerden kendilerini arıtmayı başarabilmiş; bunları görmekten çok mutlu oldum. Bir ülkenin mimarî ve kültürel kimliğinin korunması, gerek mimarlar tarafından, gerekse mimarların örgütü tarafından cesaret ve enerji ister. Ama mimarların kimliklerini yitirmeden, çağdaş mimarlık ürünleri üretmeleri ve bunu topluma kabul ettirebilmeleri de çok fazla cesaret ve enerji ister. Bugün burada bunun işaretlerini görmekle son derece mutlu oldum ve umuyorum ki, Türk mimarları bu yolda bir hayli ileri adımlar atabilecekler."
Bu yılki seçici kurul Ali Cengizkan, Nur Akın, Ersen Gürsel, Nevzat Sayın ve Ayhan Usta'dan oluşuyordu. Ödüller şöyle belirlendi:
Büyük Ödül (Sinan Ödülü): "56 yıllık deneyimi süresince verdiği bütün ürünlerde gözlenen geleneksel değerlerden süzülmüş seçkin arayış, tasarımdan teknolojiye geçişte gösterdiği yenilikçilik ve titizlik, eğitim alanında teori ile tasarım içiçeliğini yeni kuşaklara başarıyla kazandırmış olması; düşüncelerini yayın yoluyla da kalıcılaştırması ve ülkemiz mimarlığı için yapılarında geliştirdiği ayrıntıcı kimlik nedeniyle, Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü'nün yeniden yapılanma sürecindeki unutulmaz çalışmaları yanında etik ile estetiğin sürekliliğini en önemli ilke kabul edişiyle bilinen usta mimar" Utarit İzgi'ye verildi.

Başarı Ödülleri
Mesleğe Katkı Dalı: "Ülkemizde mimarlık ortamının değişen koşulları içinde farklı izlerinden yol alarak bugüne kadar gelmesine bizzat tanıklık etmiş,
52 yıllık meslek yaşamı boyunca yalnızca uygulama alanında havaalanları, kent konutları, endüstri yapıları gibi çeşitli ve nitelikli mimari ürünlerle katkıda bulunmakla kalmayıp, meslekî örgütlenmenin geliştirilmesi, mimarlığın toplumsal işlevinin ve kimliğinin öne çıkarılması için çaba gösteren, mimarların toplumdaki saygınlığını yaşam felsefesiyle bütünleştiren alçakgönüllü ve saygın kişiliğiyle" Nejat Ersin;
"Hizmet verdiği ODTÜ Mimarlık Bölümü'nde genç kuşakların tasarım düşüncesinde yön bulmalarında eğitim ortamındaki çabaları ve yayınladığı dergi ile yol gösterici olan; aynı bölümdeki yöneticiliğini eğitim alanında etik ve ilkesel kararların alınması ve etkili olarak uygulanmasına adayan; özverili çalışmalarıyla Türkiye kır konutunun anlaşılmasında "Barınaktan Öte" adlı yapıtıyla öncülük eden" Kemal Aran ödüle değer bulundu.

Jüri Özel Ödülü
"Yerel yönetim birimleriyle mimarları mimarlık kültürü ve koruma çevresinde buluşturmak için çaba gösteren, ulusal varlıkların gözetilmesi konusunda yurtiçi ve yurtdışında yaptığı sürekli ve başarılı çalışmalar için" Metin Sözen'e verildi.8. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri'nde ödül alan yapı ve projeler ise şöyle sıralanıyor:

YAPI DALI
Başarı Ödülü:
o Dış Ticaret Kompleksi Birlik Büroları (İstanbul); Emre Arolat
o Medya Şehir (İstanbul); Murat-Melkân Tabanlıoğlu
o Yedi Evler Konut Yerleşmesi (Sapanca); Atilla Yücel

"Koruma-Yaşatma" Başarı Ödülü:
o Cafer Bozkurt Evi (Arnavutköy-İstanbul); Cafer Bozkurt

"Koruma Yaşatma Onarım Özel Ödülü":
o Ayasofya Müzesi Güneybatı Köşesi; Metin-Zeynep Ahunbay

"Yaşam Çevresi" Başarı Ödülü:
o Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampusu; Elif Özdemir, Ahmet Yılmaz

PROJE DALI
Başarı Ödülü:
o Konut Kompleksi (Aumori-Japonya); Emre Arolat
o ABS Alçı ve Blok Sanayii A.Ş. Genel Müdürlük Binası (İstanbul); İpek Yürekli, Sevim Aslan, Arda İnceoğlu, Cem Altun ve Deniz Aslan

"Düşler-Düşünceler" Başarı Ödülü:
o Boşluk Üzerine Eklemeler (Galata- İstanbul); Deniz Aslan, Niyazi Erdoğan, A. Burcu Serdar Köknar
o Ahşap Heykel Müzesi (Değirmendere-İzmit); Şevki Pekin

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/8-ulusal-mimarlik-sergisi-ve-odulleri_690.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!