Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Dünya Genç Girişimci İşadamı Yarışması Sonuçlandı

Bu yıl DÜNYA Gazetesi ve Global Tanıtım işbirliğiyle gerçekleştirilen Dünya Genç Girişimci İşadamı Yarışması'nın Türkiye finali sonuçlandı. Yarışma

Dünyab>Bu yıl DÜNYA Gazetesi ve Global Tanıtım işbirliğiyle gerçekleştirilen Dünya Genç Girişimci İşadamı Yarışması'nın Türkiye finali sonuçlandı. Yarışmanın Türkiye ayağında Genç Girişimci Ödülü'nü (Büyük Ödül) İstanbul'dan Dizayn Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Mirmahmutoğulları aldı.
"Dünya Genç Girişimci İşadamı Yarışması-Türkiye" ödül töreni ise dün akşam Eresin Topkapı Hotel'de yapıldı. Bu yıl Büyük Ödül'ün yanısıra "Evrensel Katkı Ödülü"nü de kazanan Mirmahmutoğulları 27-29 Kasım 2002 tarihleri arasında Manila, Filipinler'de gerçekleştirilecek olan dünya finalinde Türkiye'yi temsil edecek.

Bu yıl DÜNYA Gazetesi ve Global Tanıtım işbirliğiyle gerçekleştirilen Dünya Genç Girişimci İşadamı Yarışması'nın Türkiye finali sonuçlandı. 1994 yılından bu yana düzenlenen ve dünyada Türk girişimcilerin de ödüller aldığı yarışmanın Türkiye ayağında Genç Girişimci Ödülü'nü (Büyük Ödül) İstanbul'dan Dizayn Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Mirmahmutoğulları aldı. Bu yıl Böyük Ödül'ün yanı sıra "Evrensel Katkı Ödülü"nü de kazanan Mirmahmutoğulları 27-29 Kasım 2002 tarihleri arasında Manila, Filipinler'de gerçekleştirilecek olan dünya finalinde Türkiye'yi temsil edecek.

"Dünya Genç Girişimci İşadamı Yarışması-Türkiye" Ödül Töreni dün akşam Eresin Topkapı Hotel'de yapıldı. Türkiye ayağında 14 girişimcinin finale kaldığı yarışmada; Büyük Ödül'ün yanı sıra Yenilikçilik Ödülü'nü Çorum'dan Çenesizler Seramik'ten Erdem Çenesiz, Yönetimde Mükemmellik Ödülü'nü İzmir İnci Lojistik'ten Emrah Gezgin, İş Planlaması Ödülü'nü Gaziantep Şerbetçi Nakış'tan Şeyda Şerbetçi Çekli, Toplumsal Verimlilik Ödülü'nü Şanlıurfa Uludağ Hizmet Organizasyonu'ndan Mehmet Sait Uludağ kazandı. Bu yıl yarışmanın Jüri Özel Ödülü'ne ise Bolu'dan Timuçin Doğan ile Uşak'tan Kaan Yiğit layık görüldüler.

Türkiye Genç İşadamları Vakfı (TÜGİK), Koç Bilgi Grubu ve Golden Tulip-Eresin Topkapı Hotel'in katkılarıyla düzenlenen törenin açılışında konuşan DÜNYA Gazetesi Genel Yönetmeni Osman S. Arolat, bir ülkenin sosyal sermayesinin en önemli girdisinin "girişimci insanı" olduğunu vurguladı. Arolat, "Bütün çabalarımız insan yaşamı, insan yaşamının refahı, insan yaşamının kolaylaştırılması içindir, insan odaklı olmayan bir eylemin anlamı da yoktur; değeri de konuşulamaz" diye konuştu.

İnsan yaşamını zenginleştiren, kolaylaştıran davranışların anlamlı olduğunu, bu düşüncenin benimsenmesinden sonraki adımın ise zenginlik üretimi olduğunu dile getiren Arolat, zenginliğin ancak insan ve sermaye kaynaklarının üretim sürecinde etkin kullanılmasıyla üretilebileceğini söyledi. Arolat sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir toplumda herkesten farklı yaratıcı düşler kuran, düşlerini projelere, projeleri kurumlara taşıyan, kurumların da zenginlik üreten öncü insanlara girişimci denir. Herkesten farklı olanı gören, riskler üstlenen bu insanlar zenginlik üretiminin en önemli girdi kaynağıdır. O nedenle girişimci insan yetişmesi, yaygınlaşması, onların çabalarının derinleşmesi toplumu kalkındıran, refahı artıran, yaşamı kolaylaştıran en önemli etkendir."

Genç girişimcilerin yakından izlenmesi ve önlerindeki engellerin kalıdırılması gerektiğini belirten Arolat, "Yaşamın özünde kıtlık ilkesi her zaman vardır. Gerçek girişimci de toplumun öyle bol olan kaynağı değildir. O nedenle Dünya Gazetesi olarak girişimci insanımızın bütün kesimlerini ön plana çıkarma gayreti içindeyiz. Genç girişimciyle de ilgiliyiz, kadın girişimciyle de, tecrübeli girişimci de ilgili alanımızı oluşturuyor. Anadolu'daki girişimci de. Biz bu girişimci kaynağının değerini farkındayız, o farkı algılıyarak, onları yaygınlaştırmak için elimizden geleni yapma gayreti içindeyiz" şeklinde konuştu.

Aydede: 2003 için çalışıyoruz

Global Tanıtım Kurucusu Ceyda Aydede ise yaptığı konuşmada, "Türkiye'nin 1996 yılından beri katıldığı "Dünya Genç Girişimci İşadamı Yarışması"nda genç Türk girişimcileri, dünya finalinden hep göğsümüzü kabartarak döndüler" dedi. İlk olarak Onur Koca ile Kanada'da ardından 1997'de Çin'deki dünya finalinden İzzet Garih Büyük Ödül, Tunç Tonger Jüri Özel Ödülü'nü Türkiye'ye kazandırdığını hatırlatan Aydede, 1999'da Büyük Ödül, Cevher Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Özyavuz ile Portekiz'den geldiğini anımsattı. Aydede, "Geçen yıl Polonya'da yapılan dünya finalinden Cem Çelebiler, İş Stratejisi ve Sosyal Sorumluluk alanlarında iki ödül alarak döndü. Her bir ödül beni ülkemiz adına çok heyecanlandırdı" diye konuştu.

Bu yıl Filipinler'de düzenlenecek olan ve 18 ülkenin genç işadamlarının yarışacağı dünya finaline Filipinler Devlet Başkanı'nda katılacağını da kaydeden Aydede, "Gelecek sene ise Dünya Genç Girişimci İşadamı Yarışması'nın dünya finalini Türkiye'de düzenleyeceğiz. Böylece Türk işadamlarının dünyanın çeşitli ülkelerinden işadamları ile tanışması ve işbirliği yapması açısından bir fırsat yaratmış olacağız" dedi.İşte yılın genç girişimcileri

- Genç Girişimci Ödülü (Büyük Ödül) ve Evrensel Katkı Ödülü
İbrahim MİRMAHMUTOĞULLARI (Dizayn Grup/İSTANBUL)

Bu yıl Dizayn Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Mirmahmutoğulları hem Büyük Ödülü hem de Evrensel Katkı Ödülü'nü almaya hak kazandı. Mirmahmutoğulları, 1964 yılında Alacahan'da doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği'nden 1986'da mezun olan Mirmahmutoğulları'nın İstanbul Üniversitesi İşletme Yönetim Organizasyon dalında yüksek lisans derecesi bulunuyor. Mirmahmutoğulları'nın 1987 yılında iki kişiyle birlikte ısıtma ve sıhhi tesisat sektöründe proje geliştirmek amacıyla kurduğu Dizayn Grup bugün 370 çalışanı ile yaklaşık 60 ülkeye ihracat yapıyor. 38 yaşında genç bir yönetici olarak bugüne kadar yaptığı çalışmalarla birçok başarıya imza atan İbrahim Mirmahmutoğulları "Başarılar sadece paylaşıldığı sürece bir anlam ifade etmekte. Dizayn Grup olarak Türkiye'de bir çok ilklere imza attık. Bir çok firmanın hayal bile edemeyeceği şeyleri biz başardık" diyor.

Çapı 1600 mm boruyu Ekim 2001'de PN 12,5 basınçta üreterek dünya rekoru kırdıklarını belirten Mirmahmutoğulları rakiplerinin üretilmesi imkansız dediği bu ürünü yeni bir teknoloji geliştirerek imal ettiklerini ayrıca Dizayn Grup'un bu rekor ile Türkiye'nin dünya birincisi olan ilk endüstriyel ürününü ortaya koyduğunu belirtiyor.


- Yenilikçilik Ödülü:
Erdem ÇENESİZ (Çenesizler Seramik/ÇORUM)

1972'de Turhal'da doğan Erdem Çenesiz, Samsun'da başladığı lise öğrenimimi Çorum'da devam ettirdi. 1992'de kendi projelendirdiği küçük bir atölyede 10 kişilik bir kadroyla seramik imalatı yapmaya karar veren Çenesiz, halen sahibi ve kurucusu olduğu Çenesizler Seramik AŞ'de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı yapıyor. Çenesiz, yarışmaya katılmasının amacını "Gerek 150 bin nüfuslu bir Anadolu şehri olan ilimizde gerekse benzeri Anadolu şehirlerinde yönetim ilkeleri doğru uygulandığında küçük girişimlerin de büyüyebileceği gerçeğinin tüm genç girişimcilere hatırlatılmasına katkıda bulunmak istedim" diye özetliyor.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/dunya-genc-girisimci-isadami-yarismasi-sonuclandi_2131.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!