Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Kendine Yeten Şehir: Geleceğin Habitatını Öngörmek" Uluslararası Mimarlık Yarışması

Katalonya Mimarlık Enstitüsü (IAAC) ve HP tarafından düzenlenen "Kendine Yeten Şehir: Geleceğin Habitatını Öngörmek" başlıklı uluslararası mimarlık yarışmasının amacı, çevrimiçi tartışma ve araştırmayı teşvik ederek 21'inci yüzyıl habitatının nasıl olması gerektiğini öngörmek üzere gerekli kavrayışı, bakış açısını, fikir ve önerileri üretmek.

yapi.com.tr

Yarışma Duyuruları

"Kendine Yeten Şehir: Geleceğin Habitatını Öngörmek" Uluslararası Mimarlık Yarışması "Kendine Yeten Şehir: Geleceğin Habitatını Öngörmek" Uluslararası Mimarlık Yarışması
SON BAŞVURU TARİHİ 28 Eylül 2009
TESLİM TARİHİ 29 Eylül 2009
SONUÇ AÇIKLAMA TARİHİ 15 Kasım 2009
+ Ajandama Ekle

atalonya Mimarlık Enstitüsü (IAAC) ve HP tarafından düzenlenen “Kendine Yeten Şehir: Geleceğin Habitatını Öngörmek” (The Self-Sufficient City: Envisioning the Habitat of the Future) başlıklı uluslararası mimarlık yarışmasının amacı, çevrimiçi tartışma ve araştırmayı teşvik ederek 21’inci yüzyıl habitatının nasıl olması gerektiğini öngörmek üzere gerekli kavrayışı, bakış açısını, fikir ve önerileri üretmek.

IAAC tarafından 2005 yılından bu yana düzenlenen ve bugüne kadar 108 ülkeden 2500’den fazla mimar ve mimarlık öğrencisinin katılım gösterdiği yarışma, şehirlerimizin kendine yeterliliğini arttırma görüşüyle ortaya çıktı.

Yaş sınırının olmadığı, bierysel veya grup halinde katılımın mümkün olduğu yarışma, tüm mimar, planlamacı, tasarımcı ve sanatçılara açık.

Yarışma kapsamında katılımcıların “kendine yeten bina” ya da “kendine yeten şehir” tasarlamaları isteniyor; daha yaşanılabilir bir dünya yaratılmasına katkıda bulunmak üzere ekoloji, bilgi teknolojisi, sosyalleşme ve globalleşme gibi yeni gelişmekte olan zorluklara cevap verebilecek öneriler bekleniyor.

Yarışmanın değerlendirme kritleri ise “21’inci yüzyıl habitatının inşası için geleceğin binaları ve şehri ile ilgili fikirleri tanımlayarak kilit kavramlar tanımlamaya çalışmak ve bu idealist olasılık için görüş oluşturmak” olarak özetleniyor.

Katılımcıların projenin yeri ve büyüklüğü konusunda özgür bırakıldığı yarışmada zaman planlaması da (kısa, 10 yıllık; orta, 50 yıllık veya 21’inci yüzyıl boyunca) serbest.

Mimarlar, dünyanın bazı önde gelen mimarlık okullarının yöneticileri ve dünyanın önemli şehirlerinin belediye başkanlarından oluşan bu seçici kurul, toplam değeri 60 bin Euro’yu bulan ödülü kazananlar arasında dağıtacak. Ayrıca kazanan isimler, IAAC’taki “Master in Advanced Architecture” Programı’na katılım hakkı ve kendine yeten mimarlık üretiminde daha derin araştırma için burs bir yıllık kazanacak. Ayrıca seçilen bütün projeler ACTAR Kitabevi ile ortak olarak çıkarılacak özel bir kitapta yer alacak.

Resmi dili İngilizce olan ve katılımın ücretsiz olduğu “Kendine Yeten Şehir” Yarışması hakkında daha detaylı bilgiye ve başvuru formuna ulaşmak için lütfen tıklayınız.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/yarismalar/kendine-yeten-sehir-gelecegin-habitatini-ongormek-uluslararasi-mimarlik-yarismasi_72109.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!