Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Prof. Kemal Ahmet Aru Anısına "Aru Ödülü"

İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü, geçen yıl aramızdan ayrılan Prof. Kemal Ahmet Aru'nun anısını, düzenlediği 'Prof. Kemal Ahmet Aru Yüksek Lisans Tez Ödülü' ile yaşatacak.

yapi.com.tr/Mesut TUFAN
Prof. Kemal Ahmet Aru Anısına "Aru Ödülü" Burçin Yazgı ve Prof. Dr. Vedia Dökmeci

b>İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü, geçen yıl aramızdan ayrılan Prof. Kemal Ahmet Aru'nun anısını, düzenlediği 'Prof. Kemal Ahmet Aru Yüksek Lisans Tez Ödülü' ile yaşatacak. İTÜ Mimarlık Fakültesi'nde düzenlenen anma toplantısında bu yıl ilki verilen ödüle, Burçin Yazgı'nın Prof. Dr. Vedia Dökmeci danışmanlığında hazırladığı "İstanbul'da Kent Formunun Mekansal Analizi" adlı yüksek lisans tezi değer bulundu.

Prof. Dr. Fulin Bölen, Prof. Dr. Cengiz Giritlioğlu, Prof. Dr. Nuran Zeren Gülersoy, Prof. Dr. Gülden Erkut, Prof. Dr. Mehmet Ocakçı'dan oluşan seçici komisyon, İstanbul Metropoliten Kenti'nde fiziksel ve sosyal etkilerle farklılaşmış kent dokularını seksen örnek alan üzerinde inceleyip, sekiz kademede regresyon analizi yaparak değerlendiren "İstanbul'da Kent Formunun Mekansal Analizi" adlı yüksek lisans tezini, özgünlüğü, tez bölümleri arasındaki güçlü ilişki ve genel kurgusu, dilin kullanılması, yöntemin tutarlılığı/etkinliği, bulguların tartışılması ve sonuca yansımasındaki başarısı nedenleriyle oy birliğiyle ödüle layık buldu.

Sonraki yıllarda Türkiye'deki tüm şehir ve bölge planlama bölümlerinin katılımıyla geliştirilmesi hedeflenen yarışmaya, bu yıl için sadece İTÜ Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü'nde tamamlanan Yüksek Lisans ve Doktoralar katıldı. Doktora adedinin yarışma için yetersiz olması nedeniyle, doktora tezleri değerlendirmeye alınmadı.

Törende bir konuşma yapan İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Giritlioğlu, İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü kurucusu Prof. Kemal Ahmet Aru'nun aslında bir 'şehircilik fakültesi' kurmak istediğini anımsattı. "Ancak Senato'dan ve müracat edilen merciden çıkan karar, bölüm olarak kurulabilmesine olanak verdi" diyen Giritlioğlu, Aru'nun son anına kadar çalışmaya devam ettiğini söyledi.

Prof. Dr. Hande Suher ise, Aru'nun cenaze töreninde yaptığı Maslak Kampüsü'nde bir yola ya da alana onun ismini verme çağrısını anımsatarak, hala önerisine bir yanıt alamamanın üzüntüsünü yaşadığını ifade etti. Bir diğer konuşmacı Prof. Dr. Ayten Çetiner, Prof. Kemal Ahmet Aru ile olan anılarından bahsederken, İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nuran Zeren Gülersoy da Prof. Kemal Ahmet Aru fotoğraflarından oluşan bir sunum yaptı.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/prof-kemal-ahmet-aru-anisina-aru-odulu_50415.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!