Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Schindler 2010 "Herkes İçin Erişim" Yarışması

Yürüyen merdiven ve asansör üreticisi Alman Schindler Grubu tarafından 2003’ten bu yana iki senede bir gerçekleştirilen, “Herkes İçin Erişim” temalı Schindler Ödülleri’nin 2010 ayağı için ilk çağrı yapıldı. Avrupa’daki mimarlık öğrencilerini akıllıca düzenlenmiş asansör teknolojileriyle birlikte iyi tasarlanmış ve böylece kalan engelleri de aşmayı

yapi.com.tr
Schindler 2010 "Herkes İçin Erişim" Yarışması

ürüyen merdiven ve asansör üreticisi Alman Schindler Grubu tarafından 2003’ten bu yana iki senede bir gerçekleştirilen, “Herkes İçin Erişim” temalı Schindler Ödülleri’nin 2010 ayağı için ilk çağrı yapıldı. Avrupa’daki mimarlık öğrencilerini akıllıca düzenlenmiş asansör teknolojileriyle birlikte iyi tasarlanmış ve böylece kalan engelleri de aşmayı sağlayan bir dünya oluşturmaları için cesaretlendirme amacını taşıyan yarışma, mimarlık lisans eğitiminin son yılında olan veya Avrupa’da herhangi bir mimarlık okulunda yüksek lisans yapan tüm öğrencilere açık.

Schindler Ödülleri, özgün bir arazide kapsamlı bir proje geliştirmek ve fikirlerini uzmanlardan oluşan uluslararası jüriye takdim etmek isteyen öğrencilere benzersiz bir fırsat sunuyor. Katılımcılarına “engelsiz hareket alanı” konusunda farkındalık yaratma şansı sunan yarışmanın amacı ise yalnızca “erişim” ile sınırlı değil: Her türlü kamusal alana, düşey ya da yatayda ve tüm kullanıcılara eşit fırsat sunacak şekilde erişimi ön plana çıkarması beklenen projelerde, sıkışık veya geniş planlı, kapalı ya da açık şeklinde farklar gözetilmeden yapının herkes tarafından aynı şekilde deneyimlenmesini sağlayabilmek temel değerlendirme kriteri olacak. Ayrıca kullanıcılarına farklı dış mekan aktiviteleri sunan ve onlara güvenlik hissi verebilen tasarımlar aranacak.

Yarışmanın bu dördüncü versiyonunda çalışma arazisi Berlin’de konumlanıyor. Katılımcıların akıllı ve sürdürülebilir mimari çözümler üretmek ve fiziksel engelleri -ne olursa olsun- herkesin kullanımına uygun engelsiz yaşama alanları olarak dönüştürmek için çaba sarfedecekleri yarışmanın son başvuru tarihi ise Nisan 2010 içinde olacak.

Yarışma Takvimi:

Mayıs 2009: Yarışmanın konu alacağı yer, arazi ve mimari işin tanımlanması
Ağustos 2009: Yarışmanın detaylarının açıklanması
Eylül 2009: Yarışmanın başlangıcı
Nisan 2010: Son başvuru tarihi
Temmuz 2010: Teslim Tarihi
Eylül 2010: Uluslararası jüri tarafından projelerin değerlendirilmesi
Kasım 2010: Sonuçların Açıklanması ve Ödül Töreni

Yarışma hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için bu siteyi takip ediniz.

Bu haber Mimarlar Odası web-sitesi ve Schindler Award resmi web-sitesinden derlemiştir.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/schindler-2010-herkes-icin-erisim-yarismasi_69195.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!