Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Ayşe Bağdemir'in "Hamam" Fotoğraf Sergisi YEM Sergi Holü'nde

"Hamam" Fotoğraf Sergisi Ayşe Bağdemir

yapi.com.tr

Sergiler

Ayşe Bağdemir'in "Hamam" Fotoğraf Sergisi YEM Sergi Holü'nde
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 25 Eylül 2006
BİTİŞ TARİHİ: 13 Ekim 2006
YER: Yapı-Endüstri Merkezi, Cumhuriyet Caddesi No:329 Harbiye 34367 İSTANBUL
DÜZENLEYEN: İFSAK
DİĞER BİLGİLER: Tel: 212-219 39 39
+ Ajandama Ekle

br/> İFSAK-İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği ve Yapı-Endüstri Merkezi işbirliği ile düzenlenen sergilerin onbirincisi 25 Eylül – 13 Ekim 2006 tarihleri arasında Yapı - Endüstri Merkezi Sergi Holü'nde sanatseverler ile buluşuyor. İFSAK üyesi Ayşe Bağdemir’in, “Hamam” isimli sergisi, Pazar hariç her gün saat 10.00 - 18.00 arasında dolaşıma açık olacak.

İFSAK-YEM işbirliği ile düzenlenecek sergiler önümüzdeki günlerde de Yapı-Endüstri Merkezi Sergi Holü'nde sanatseverlerin ilgisine sunulacak.


AYŞE BAĞDEMİR

1957’de Mersin (Gülnar)da doğdu. 1995’de İfsak’ta fotoğraf seminerlerine katıldı. Aynı yıl İFSAK Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği’ne üye oldu. İki yıl yönetim kurulu, dört yıl denetim kurulu üyeliği yaptı. 1997’de İlteriş Tezer Atölyesi’nde siyah beyaz fotoğraf çalışmalarına başladı. 1998 yılında bir bankada uzun süre çalıştıktan sonra emekli oldu. Aynı yıl Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’ne girdi. Halen İstanbul’da profesyonel olarak fotoğrafla uğraşmakta, fotoğraf dersleri vermektedir.

H A M A M

Oryantalizmin gizemli dünyası hamamlar.. Giderek yok olan özel bir kültür ve mimarinin simgesi..
Yabancılara Türkiye veya Osmanlı deyince ilk olarak neyin geldiği sorulsa, büyük çoğunluk “türk hamamı” cevabını verecektir, aslında tarihçesi, Romalılara dayansa da. Farklı coğrafyada farklı kültürler temizlik konusunda benzer ritüeller geliştirdiler, Hintliler Ganj nehrinde, eski Mısırlılar Nil sularında yıkanırken; kapalı mekanlarda sıcak suyla yıkanmanın ilk adımını Yunanlıların attığını söylüyor tarih bize.

Hamam mahremiyetin kapılarının aralandığı büyülü bir atmosfer; yüksek kubbelerden süzülen ışık huzmeleri ve su buharından oluşan bir tül perdenin arkasında kendini (hem gizlemiş, hem açmış-saçmış) eğlenmeye, rahatlamaya, arınmaya bırakmış insanın gizemli dünyası. Toplumun sosyalleştiği, bir tür terapi aldığı sığınaklar…

Hamam havuza ya da denize girmek gibi bir şey değil kuşkusuz. Biraz daha mahremiyeti gerektiriyor. Üstsüz güneşlenebilirsiniz, denize girebilirsiniz, ama işin içine sabun, sıcak, ter girdiğinde biraz gizlilik gerekiyor. Kısaca hamam; ışığıyla, buharıyla, sıcağıyla, sabunuyla, teriyle bize erotizmi çağrıştırır.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/ayse-bagdemirin-hamam-fotograf-sergisi-yem-sergi-holunde_48725.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!