Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Enerji Haberleri

ENERJİYİ NASIL TÜKETİYORUZ?

Ülkenin gelişimine ve üretimine ham madde sağlayan enerjiyi ülke olarak bizler nasıl tüketiyoruz? Enerji haberleri ve tabii kaynaklar hakkında yaşanan gelişmeler, haberler ve bilgileri ilk siz öğrenmek istemez misiniz?

...
ENERJİ TÜKETİMİ YOK DENECEK KADAR AZ OLAN PASİF EVLER YAYGINLAŞMALI

İMSAD tarafından düzenlenen “SEKTÖREL GELİŞİM TOPLANTISI” programında önemini vurgulayarak pasif evlerin daha çok kullanılabilir hale getirilmesi ve yaygınlaştırılması gerektiğini belirtti. Dışa bağımlılığımız bulunan enerji sektöründe bu ihtiyacı gidermek veya doğrudan ortadan kaldırmak için pasif evler konusunda halkın daha çok bilinçlendirilmesi gerektiğini belirtiyor.

YENİLENEBİLİR ENERJİ ŞİMDİ DEMİRYOLLARINDA

Gündemde yer alan ve en çok konuşulan haberlerden biri de demiryollarında duyulan enerji ihtiyacının yenilenebilir enerji ile karşılanması oldu. Hollanda’da hayata geçirilecek olan ve günce 1 milyon yolcuya ev sahipliği yapan demir yolları şu anda %50 rüzgâr gücü kullanılarak karşılanıyor. Eğer yenilenebilir enerji de aktif hale getirilir ise bu oran %100’e çıkarılacak.

ENERJİ OLMASAYDI NE OLUYORDU?

National Geographic tarafından hazırlanan 8000 civarında görsele sahip olan bu tezde enerjinin olmadığı bir dünyada ne gibi zorluklar yaşanacağını sergileyen fotoğraflar bulmanız mümkün oluyor. Eğer sizde enerji olmayan bir dünyada ne gibi zorluklar ile karşılaşacağınızı merak ediyorsanız haberler bölümüne mutlaka göz atmalısınız.

ENERJİ HABERLERİ İÇİN DOĞRU ADRES

yapi.com.tr tarafından kaleme alınan ve Petrol, Elektrik, Jeotermal ve sayamadığımız birçok enerji kaynaklarındaki son gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız enerji haberleri için sitemizi takip etmeye devam edin!

JES ve Siyanür Tarım Arazilerini Vuruyor

Kentsel Dönüşüm - JES ve Siyanür Tarım Arazilerini Vuruyor

Manisa’da üzüm ve domates üreticileri tarım arazilerine yakın yerde kurulan JES ve altın madenleri nedeniyle zor durumda kaldıklarını söyledi. Havaya karışan zararlı gazların asit yağmurlarına neden olduğunu belirten Üzüm-Sen Genel Başkanı Adnan... »

İZODER’den ‘Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’ Açıklaması

İZODER’den ‘Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’ Açıklaması

İZODER Başkanı Levent Pelesen kentsel dönüşüm eylem planı ile ilgili yaptığı açıklamada: “Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’nın uygulanmasıyla 5 yıllık sürede 6 milyar TL'nin üzerinde tasarruf etmemiz mümkün” dedi. »

Değirmendere'de JES Şirketi Zeytin Ağaçlarını Kimyasalla Kurutmuş

Kentsel Dönüşüm - Değirmendere'de JES Şirketi Zeytin Ağaçlarını Kimyasalla Kurutmuş

Aydın Değirmendere’deki JES şirketinin, zeytinlik alandaki ağaçların dibine kimyasal madde dökerek kuruttuğu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından kanıtlandı. »

Türkiye Rüzgar İstatistikleri Raporu Yayımlandı

Kentsel Dönüşüm - Türkiye Rüzgar İstatistikleri Raporu Yayımlandı

Türkiye Rüzgar İstatistikleri Raporu’nun 2019’un ilk 6 ayını kapsayan verileri Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği TÜREB tarafından yayımlandı. Buna göre Temmuz 2019 itibarıyla Türkiye’de rüzgarın ülkenin enerji ihtiyacını sağlama oranı yüzde 7,40’a... »

Vodafone'dan Adana'da Güneş Enerjisi Yatırımı

Kentsel Dönüşüm - Vodafone'dan Adana'da Güneş Enerjisi Yatırımı

Vodafone, Adana Bulut Teknoloji Merkezi'nde öz tüketim amacıyla çatı tipi güneş enerjisi yatırımı gerçekleştirdi. »

Yenilenebilire Enerjiye 10 Yılda 2,6 Trilyon Dolar Yatırım Yapıldı

Kentsel Dönüşüm - Yenilenebilire Enerjiye 10 Yılda 2,6 Trilyon Dolar Yatırım Yapıldı

Son 10 yılda yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretimi santralleri için 2,6 trilyon ABD Dolarına yakın düzeyde yatırım gerçekleştiği hesaplandı. »

Termik Santrale Karşı Hukuk Mücadelesi Sürüyor

Kentsel Dönüşüm - Termik Santrale Karşı Hukuk Mücadelesi Sürüyor

Bartın Platformu’nca Hattat Holding’in ‘elektrik üretim lisansı’nın iptali istemiyle açılan dava Ankara 18. İdare Mahkemesi’nde görüldü. Hattat Holding’in avukatları, termik santralın çevre ve halk sağlığına zarar vermediğini iddia eden bir savunma... »

Bakan Dönmez: “Elektrik İhracatımız, İthalatımızdan Fazla”

Kentsel Dönüşüm - Bakan Dönmez: “Elektrik İhracatımız, İthalatımızdan Fazla”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Elektrik ihracatımız, ithalatımızdan daha fazla. Irak bizden elektrik alabileceğini ifade etti, transfer kapasitesini Irak başta olmak üzere artıracağız. Geçtiğimiz yıl elektrik üretiminde yerli ve... »

Türk Devi, Yurt Dışındaki Şirketini Satıyor

Kentsel Dönüşüm - Türk Devi, Yurt Dışındaki Şirketini Satıyor

Türk inşaat ve enerji şirketi Gama Holding, yurt dışındaki en önemli operasyonlarından biri olan İrlanda’dan çıkıyor. Gama, Galway bölgesinde kurulu Tynagh Energy’deki yüzde 40’lık payını Prag merkezli EGH Group’a devrediyor. »

"Plânlama Yapılmadan İnşa Edilen HES’ler Sorun Yaratıyor"

Kentsel Dönüşüm - "Plânlama Yapılmadan İnşa Edilen HES’ler Sorun Yaratıyor"

TMMOB Elektrik Mükendisleri Odası Ankara şubesi, Sivas'ta patlayan HES'e ilişkin yaptığı basın açıklamasında; mevcut yatırımların 2030 yılına kadar tüm enerji ihtiyacını karşılayacak olmasına rağmen HES yatırımlarının devam ettiğine dikkat çekti. »

Lisanssız Güneş Santrallerinde Elektrik Üretimi Yüzde 23,8 Arttı

Kentsel Dönüşüm - Lisanssız Güneş Santrallerinde Elektrik Üretimi Yüzde 23,8 Arttı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından, Türkiye'de lisanssız güneş santrallerinde elektrik üretiminin yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,8 arttığı bildirildi. »

“Temiz Enerji ile Ekonomik Kalkınma Mümkün”

Kentsel Dönüşüm - “Temiz Enerji ile Ekonomik Kalkınma Mümkün”

Türkiye'de, ithalatın en önemli kalemi ve dışa bağımlı olan enerji sektöründe yeni arayışlara gidilmesi kapsamında rapor sunan Doç. Dr. Sevil Acar Aytekin, Türkiye'nin temiz enerji alanında gerçekleştireceği politikaların, çevreye olumlu... »

“Aydınlatma Sektörü Son 5 Yılda Atağa Kalktı”
Kentsel Dönüşüm - “Aydınlatma Sektörü Son 5 Yılda Atağa Kalktı”

18-21 Eylül 2019 tarihlerinde gerçekleşecek IstanbulLight, 12. Uluslararası Aydınlatma & Elektrik Malzemeleri Fuarı ve Kongresi öncesinde; Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fahir Gök ve Aydınlatma Tu¨rk Milli Komitesi... »

“Konutta Gerçek Tasarrufun Yolu Isı Yalıtımından Geçiyor”
Kentsel Dönüşüm - “Konutta Gerçek Tasarrufun Yolu Isı Yalıtımından Geçiyor”

İZODER Başkanı Levent Pelesen; yazın soğutma amaçlı kullanılan enerji savurganlığının önüne geçmenin yalıtımla mümkün olduğunu vurguladı. »

EPDK Açıklama; Elektrik Faturaları Sadeleşecek
Kentsel Dönüşüm - EPDK Açıklama; Elektrik Faturaları Sadeleşecek

EPDK tarafından elektrik faturalarının sadeleştirilerek, tüketicilere özgü bilgileri esas alan basit, anlaşılabilir, kolay fatura uygulamasına geçildiği bildirildi. »

Güvensiz Asansörlere 1,9 Milyon Liralık Ceza
Kentsel Dönüşüm - Güvensiz Asansörlere 1,9 Milyon Liralık Ceza

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, can güvenliği açısından yüksek risk taşıyan asansörlere yönelik denetimlerini sıkılaştırırken, yılın ilk yarısında uygunsuz bulunan 928 asansör için 1 milyon 885 bin 136 lira para cezası uyguladı. »

GENSED Başkanı Halil Demirdağ EPDK’nın Son Kararını Değerlendirdi
Kentsel Dönüşüm - GENSED Başkanı Halil Demirdağ EPDK’nın Son Kararını Değerlendirdi

GENSED Başkanı Halil Demirdağ, Türkiye’nin güneş enerjisi alanında önemli atılımlar yaptığını belirterek, “Sürdürülebilirlik adına atılan her bir adımı çok önemli buluyoruz” dedi. »

Dünyanın En Büyük Arıtma Üzerindeki GES Tesisi Tamamlandı
Kentsel Dönüşüm - Dünyanın En Büyük Arıtma Üzerindeki GES Tesisi Tamamlandı

Yalova Atık Su Arıtma Tesisleri ve Kanalizasyon Yapma ve İşletme Birliği’nin (YASKİ), Türkiye’de ilk, dünyada ise en büyük güneş enerjisi ile kendi elektriğini üreten arıtma tesisi projesi tamamlandı. 3 bin 360 güneş panelinin kullanıldığı tesis,... »

Siemens’ten iQ 600 Serisi Klimalar
Kentsel Dönüşüm - Siemens’ten iQ 600 Serisi Klimalar

Siemens Ev Aletleri’nin Wi-Fi bağlantısı sayesinde uzaktan kontrol edilebilen A++ enerji sınıfı klimaları, evlerde istenilen iklimi yaratılmasına imkan verirken, evdeki havayı daima temiz tutuyor. »

Lincoln Electric Türkiye’den Jeneratör Uyumlu Kaynak Makineleri
Kentsel Dönüşüm - Lincoln Electric Türkiye’den Jeneratör Uyumlu Kaynak Makineleri

Lincoln Electric Türkiye’nin Inverter 255 Ultra ve Inverter 405 Ultra kaynak makineleri jeneratör uyumlu özellikleriyle elektrik olmayan ortamlarda dahi kaynak yapılmasına olanak sağlıyor. »

Polisan Kansai Boya’nın Tesislerine LEED GOLD Sertifikası
Kentsel Dönüşüm - Polisan Kansai Boya’nın Tesislerine LEED GOLD Sertifikası

Polisan Kansai Boya’nın, 50 milyon Euroluk yatırım ile Gebze Kimya İhtisas Sanayi Bölgesinde kurduğu yeni boya üretim ve depolama tesisi, dünyanın en önemli çevresel sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği ödülü olan LEED GOLD sertifikası aldı. »

REHAU, Wittmund Fabrikasında 50. Yıldönümünü Kutladı
Kentsel Dönüşüm - REHAU, Wittmund Fabrikasında 50. Yıldönümünü Kutladı

Doğu Frizya Wittmund'daki REHAU fabrikası bu yıl 50 yaşına girdi. Bu yıldönümünü uygun şekilde kutlamak amacıyla çalışanlar, aileleri ve müşteriler için büyük bir kutlama yapıldı. »

Filli Boya'dan Capatect Isı Yalıtım Sistemi
Kentsel Dönüşüm - Filli Boya'dan Capatect Isı Yalıtım Sistemi

Hava sıcaklıklarının yükselişiyle elektrik tüketiminde ciddi oranda artışlar meydana geliyor. Filli Boya Capatect Isı Yalıtımı Sistemi ile artan elektrik faturalarını yüzde 50’ye varan oranda düşürmek mümkün. »

Los Angeles'ta Dünyanın En Ucuz Güneş Enerjisi Üretilecek
Kentsel Dönüşüm - Los Angeles'ta Dünyanın En Ucuz Güneş Enerjisi Üretilecek

ABD’nin Los Angeles kentinde dünyanın en büyük ve en ucuz maliyetli güneş enerjisi projesinin gerçekleştirileceği açıklandı. »

"Yıllık Elektrik Zammı Yüzde 42'ye Ulaştı"
Kentsel Dönüşüm - "Yıllık Elektrik Zammı Yüzde 42'ye Ulaştı"

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu, 1 Temmuz 2019 itibaren geçerli olacak elektrik tarifesine ilişkin basın açıklaması yaptı. Açıklamada; ortalama aile faturasının 142.2 TL’ye yükseldiği açıklanırken, 1 yıllık dönemde 42... »

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!