Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Enerji Haberleri

ENERJİYİ NASIL TÜKETİYORUZ?

Ülkenin gelişimine ve üretimine ham madde sağlayan enerjiyi ülke olarak bizler nasıl tüketiyoruz? Enerji haberleri ve tabii kaynaklar hakkında yaşanan gelişmeler, haberler ve bilgileri ilk siz öğrenmek istemez misiniz?

...
ENERJİ TÜKETİMİ YOK DENECEK KADAR AZ OLAN PASİF EVLER YAYGINLAŞMALI

İMSAD tarafından düzenlenen “SEKTÖREL GELİŞİM TOPLANTISI” programında önemini vurgulayarak pasif evlerin daha çok kullanılabilir hale getirilmesi ve yaygınlaştırılması gerektiğini belirtti. Dışa bağımlılığımız bulunan enerji sektöründe bu ihtiyacı gidermek veya doğrudan ortadan kaldırmak için pasif evler konusunda halkın daha çok bilinçlendirilmesi gerektiğini belirtiyor.

YENİLENEBİLİR ENERJİ ŞİMDİ DEMİRYOLLARINDA

Gündemde yer alan ve en çok konuşulan haberlerden biri de demiryollarında duyulan enerji ihtiyacının yenilenebilir enerji ile karşılanması oldu. Hollanda’da hayata geçirilecek olan ve günce 1 milyon yolcuya ev sahipliği yapan demir yolları şu anda %50 rüzgâr gücü kullanılarak karşılanıyor. Eğer yenilenebilir enerji de aktif hale getirilir ise bu oran %100’e çıkarılacak.

ENERJİ OLMASAYDI NE OLUYORDU?

National Geographic tarafından hazırlanan 8000 civarında görsele sahip olan bu tezde enerjinin olmadığı bir dünyada ne gibi zorluklar yaşanacağını sergileyen fotoğraflar bulmanız mümkün oluyor. Eğer sizde enerji olmayan bir dünyada ne gibi zorluklar ile karşılaşacağınızı merak ediyorsanız haberler bölümüne mutlaka göz atmalısınız.

ENERJİ HABERLERİ İÇİN DOĞRU ADRES

yapi.com.tr tarafından kaleme alınan ve Petrol, Elektrik, Jeotermal ve sayamadığımız birçok enerji kaynaklarındaki son gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız enerji haberleri için sitemizi takip etmeye devam edin!

Nükleer Karşıtı Platform'dan Nükleere Karşı Bildirge

Kentsel Dönüşüm - Nükleer Karşıtı Platform'dan Nükleere Karşı Bildirge

Nükleer Karşıtı Platform (NKP) Bileşenleri, 13 Ekim 2019 tarihinde, Mersin’de "Nükleer Tehlikeye Karşı Mersin Buluşması" adı altında düzenlenen etkinliğin Sonuç Bildirgesi’ni yayımladı. »

ISK-SODEX İstanbul 2019’da Alarko Carrier’dan İnovatif Çözümler

Kentsel Dönüşüm - ISK-SODEX İstanbul 2019’da Alarko Carrier’dan İnovatif Çözümler

Alarko Carrier, ISK-Sodex İstanbul 2019 Fuarı kapsamında ısıtma, soğutma ve su basınçlandırma sistemlerindeki yenilikçi ürünlerini, yüzden fazla ülkeden bini aşkın sayıdaki sektör profesyoneliyle buluşturdu. »

Weber ve Ytong Güçlerini Birleştirdi

Kentsel Dönüşüm - Weber ve Ytong Güçlerini Birleştirdi

Weber ve Ytong’un uzmanlıklarını birleştirmesiyle, kullanıcılara farklı bir mantolama sistemi alternatifi oluşturan iki marka, Multipor ısı yalıtım levhası ile Weber’in yapı kimyasallarını birlikte sunuyor. »

Bakan Dönmez: “Yenilenebilir Enerjiye 16,3 Milyar Dolar Yatırım Yapıldı”

Kentsel Dönüşüm - Bakan Dönmez: “Yenilenebilir Enerjiye 16,3 Milyar Dolar Yatırım Yapıldı”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, "Son 5 yılda toplam 16,653 MW'lık yenilenebilir kurulu güç için 16,3 milyar dolar yatırım yapıldı." dedi. »

Daikin Türkiye’den Sermaye Artırımı

Kentsel Dönüşüm - Daikin Türkiye’den Sermaye Artırımı

2011 yılında 260 milyon dolarlık satın alma ve 150 milyon TL ödenmiş sermayesi ile Türkiye ısıtma-soğutma pazarına giriş yapan Daikin Türkiye, 2019 yılında Türkiye’deki yatırım ve faaliyetlerini artırmak amacı ile öz sermayesini 150 milyon TL’den 1... »

Bodrum Otogar Yapım Çalışmaları Devam Ediyor

Kentsel Dönüşüm - Bodrum Otogar Yapım Çalışmaları Devam Ediyor

Bodrum Torba Kavşağı'nda 30 bin 759 metrekare arsa üzerinde yapımı devam eden Bodrum Otogarı'nda incelemelerde bulunan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün otogarın tamamlanmasıyla Bodrum şehir içi trafiğinin bir nebze olsun... »

Enerji Güvenliği ve Verimliliğine Yeni Finansman Modeli

Kentsel Dönüşüm - Enerji Güvenliği ve Verimliliğine Yeni Finansman Modeli

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Türkiye Başkan Vekili Şule Kılıç, "Gelecek 5 yıla yönelik, enerji verimliliği yatırımları için yeni bir finansman mekanizması üzerinde çalışıyoruz." dedi. »

EPDK'den Elektrik Zammı Açıklaması

Kentsel Dönüşüm - EPDK'den Elektrik Zammı Açıklaması

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), 1 Ekim itibarıyla elektriğe yüzde 14,9 zam yapılacağı bildirildi. »

Alarko Carrier, ISK-Sodex İstanbul 2019’da

Kentsel Dönüşüm - Alarko Carrier, ISK-Sodex İstanbul 2019’da

Alarko Carrier, ISK-Sodex İstanbul 2019 kapsamında ısıtma, soğutma ve su basınçlandırma sistemlerindeki yenilikçi ürünlerini sektör profesyonelleri ile buluşturacak. »

İZODER’den ‘İklim Eylem Zirvesi’ Açıklaması

Kentsel Dönüşüm - İZODER’den ‘İklim Eylem Zirvesi’ Açıklaması

İZODER, New York'ta düzenlenen ‘İklim Eylem Zirvesi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2030 yılına kadar yeni binaların, 2050 yılına kadar ise mevcut binaların sıfır karbon hale getirilmesi amacıyla yol haritalarının hazırlanacağını... »

Yenilenebilir Enerjiye Yatırım Artacak

Kentsel Dönüşüm - Yenilenebilir Enerjiye Yatırım Artacak

Dünya genelinde yenilenebilir enerji kapasitesinin bu yıl geçen yıla göre yüzde 12 artması bekleniyor. Böylece yıl sonunda küresel elektrik sistemine yaklaşık 200 gigavatlık temiz enerji kapasitesi eklenmiş olacak. »

Ytong'dan Enerji Tasarrufuna Destek Sistemler

Kentsel Dönüşüm - Ytong'dan Enerji Tasarrufuna Destek Sistemler

Türk Ytong Multipor Isı Yalıtım Sistemi ile doğalgaz faturasından tasarruf edilmesine yardımcı oluyor. »

Evinin Çatısında Ürettiği Elektriği Dağıtım Şirketlerine Satıyor
Kentsel Dönüşüm - Evinin Çatısında Ürettiği Elektriği Dağıtım Şirketlerine Satıyor

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde yaşayan Elektrik ve Elektronik Mühendisi Kerem Çilli, evinin çatısına kurduğu sistemle hem kendi tüketimini karşılıyor hem de ürettiği fazla elektriği dağıtım şirketine satarak gelir elde ediyor. »

Termik Enerji Yatırımlarında Yüzde 50 Artış
Kentsel Dönüşüm - Termik Enerji Yatırımlarında Yüzde 50 Artış

Termik enerji yatırımlarında son bir yılda yüzde 50 artış yaşandı. 2018’de yüzde 23,30 olan oran, bu yıl yüzde 73,58’e çıktı. Öte yandan en büyük düşüş hidroelektrik santrallerinde (HES) görüldü. »

JES ve Siyanür Tarım Arazilerini Vuruyor
Kentsel Dönüşüm - JES ve Siyanür Tarım Arazilerini Vuruyor

Manisa’da üzüm ve domates üreticileri tarım arazilerine yakın yerde kurulan JES ve altın madenleri nedeniyle zor durumda kaldıklarını söyledi. Havaya karışan zararlı gazların asit yağmurlarına neden olduğunu belirten Üzüm-Sen Genel Başkanı Adnan... »

İZODER’den ‘Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’ Açıklaması
İZODER’den ‘Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’ Açıklaması

İZODER Başkanı Levent Pelesen kentsel dönüşüm eylem planı ile ilgili yaptığı açıklamada: “Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’nın uygulanmasıyla 5 yıllık sürede 6 milyar TL'nin üzerinde tasarruf etmemiz mümkün” dedi. »

Değirmendere'de JES Şirketi Zeytin Ağaçlarını Kimyasalla Kurutmuş
Kentsel Dönüşüm - Değirmendere'de JES Şirketi Zeytin Ağaçlarını Kimyasalla Kurutmuş

Aydın Değirmendere’deki JES şirketinin, zeytinlik alandaki ağaçların dibine kimyasal madde dökerek kuruttuğu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından kanıtlandı. »

Türkiye Rüzgar İstatistikleri Raporu Yayımlandı
Kentsel Dönüşüm - Türkiye Rüzgar İstatistikleri Raporu Yayımlandı

Türkiye Rüzgar İstatistikleri Raporu’nun 2019’un ilk 6 ayını kapsayan verileri Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği TÜREB tarafından yayımlandı. Buna göre Temmuz 2019 itibarıyla Türkiye’de rüzgarın ülkenin enerji ihtiyacını sağlama oranı yüzde 7,40’a... »

Vodafone'dan Adana'da Güneş Enerjisi Yatırımı
Kentsel Dönüşüm - Vodafone'dan Adana'da Güneş Enerjisi Yatırımı

Vodafone, Adana Bulut Teknoloji Merkezi'nde öz tüketim amacıyla çatı tipi güneş enerjisi yatırımı gerçekleştirdi. »

Yenilenebilire Enerjiye 10 Yılda 2,6 Trilyon Dolar Yatırım Yapıldı
Kentsel Dönüşüm - Yenilenebilire Enerjiye 10 Yılda 2,6 Trilyon Dolar Yatırım Yapıldı

Son 10 yılda yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretimi santralleri için 2,6 trilyon ABD Dolarına yakın düzeyde yatırım gerçekleştiği hesaplandı. »

Yenilenebilire Enerjiye 10 Yılda 2,6 Trilyon Dolar Yatırım Yapıldı
Kentsel Dönüşüm - Yenilenebilire Enerjiye 10 Yılda 2,6 Trilyon Dolar Yatırım Yapıldı

Son 10 yılda yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretimi santralleri için 2,6 trilyon ABD Dolarına yakın düzeyde yatırım gerçekleştiği hesaplandı. »

Termik Santrale Karşı Hukuk Mücadelesi Sürüyor
Kentsel Dönüşüm - Termik Santrale Karşı Hukuk Mücadelesi Sürüyor

Bartın Platformu’nca Hattat Holding’in ‘elektrik üretim lisansı’nın iptali istemiyle açılan dava Ankara 18. İdare Mahkemesi’nde görüldü. Hattat Holding’in avukatları, termik santralın çevre ve halk sağlığına zarar vermediğini iddia eden bir savunma... »

Bakan Dönmez: “Elektrik İhracatımız, İthalatımızdan Fazla”
Kentsel Dönüşüm - Bakan Dönmez: “Elektrik İhracatımız, İthalatımızdan Fazla”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Elektrik ihracatımız, ithalatımızdan daha fazla. Irak bizden elektrik alabileceğini ifade etti, transfer kapasitesini Irak başta olmak üzere artıracağız. Geçtiğimiz yıl elektrik üretiminde yerli ve... »

Türk Devi, Yurt Dışındaki Şirketini Satıyor
Kentsel Dönüşüm - Türk Devi, Yurt Dışındaki Şirketini Satıyor

Türk inşaat ve enerji şirketi Gama Holding, yurt dışındaki en önemli operasyonlarından biri olan İrlanda’dan çıkıyor. Gama, Galway bölgesinde kurulu Tynagh Energy’deki yüzde 40’lık payını Prag merkezli EGH Group’a devrediyor. »

"Plânlama Yapılmadan İnşa Edilen HES’ler Sorun Yaratıyor"
Kentsel Dönüşüm - "Plânlama Yapılmadan İnşa Edilen HES’ler Sorun Yaratıyor"

TMMOB Elektrik Mükendisleri Odası Ankara şubesi, Sivas'ta patlayan HES'e ilişkin yaptığı basın açıklamasında; mevcut yatırımların 2030 yılına kadar tüm enerji ihtiyacını karşılayacak olmasına rağmen HES yatırımlarının devam ettiğine dikkat çekti. »

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!