Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Enerji Haberleri

ENERJİYİ NASIL TÜKETİYORUZ?

Ülkenin gelişimine ve üretimine ham madde sağlayan enerjiyi ülke olarak bizler nasıl tüketiyoruz? Enerji haberleri ve tabii kaynaklar hakkında yaşanan gelişmeler, haberler ve bilgileri ilk siz öğrenmek istemez misiniz?

...
ENERJİ TÜKETİMİ YOK DENECEK KADAR AZ OLAN PASİF EVLER YAYGINLAŞMALI

İMSAD tarafından düzenlenen “SEKTÖREL GELİŞİM TOPLANTISI” programında önemini vurgulayarak pasif evlerin daha çok kullanılabilir hale getirilmesi ve yaygınlaştırılması gerektiğini belirtti. Dışa bağımlılığımız bulunan enerji sektöründe bu ihtiyacı gidermek veya doğrudan ortadan kaldırmak için pasif evler konusunda halkın daha çok bilinçlendirilmesi gerektiğini belirtiyor.

YENİLENEBİLİR ENERJİ ŞİMDİ DEMİRYOLLARINDA

Gündemde yer alan ve en çok konuşulan haberlerden biri de demiryollarında duyulan enerji ihtiyacının yenilenebilir enerji ile karşılanması oldu. Hollanda’da hayata geçirilecek olan ve günce 1 milyon yolcuya ev sahipliği yapan demir yolları şu anda %50 rüzgâr gücü kullanılarak karşılanıyor. Eğer yenilenebilir enerji de aktif hale getirilir ise bu oran %100’e çıkarılacak.

ENERJİ OLMASAYDI NE OLUYORDU?

National Geographic tarafından hazırlanan 8000 civarında görsele sahip olan bu tezde enerjinin olmadığı bir dünyada ne gibi zorluklar yaşanacağını sergileyen fotoğraflar bulmanız mümkün oluyor. Eğer sizde enerji olmayan bir dünyada ne gibi zorluklar ile karşılaşacağınızı merak ediyorsanız haberler bölümüne mutlaka göz atmalısınız.

ENERJİ HABERLERİ İÇİN DOĞRU ADRES

yapi.com.tr tarafından kaleme alınan ve Petrol, Elektrik, Jeotermal ve sayamadığımız birçok enerji kaynaklarındaki son gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız enerji haberleri için sitemizi takip etmeye devam edin!

Küresel Rüzgar Gücü Artmaya Devam Ediyor

Kentsel Dönüşüm - Küresel Rüzgar Gücü Artmaya Devam Ediyor

Rüzgar enerjisi kurulu gücü, geçen yıl bir önceki yıla göre 60 bin 400 megavat artarak 650 bin megavatı geçti. »

İzmir'in Rüzgarı Güçlü Esiyor

Kentsel Dönüşüm - İzmir'in Rüzgarı Güçlü Esiyor

Türkiye’deki ilk rüzgar enerjisi santraline ev sahipliği yapan İzmir'in, 2023 yılına kadar 15 milyar avro değerinde rüzgar türbini üretme kapasitesine sahip olacağı tahmin ediliyor. »

Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu Kuruldu

Kentsel Dönüşüm - Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu Kuruldu

Enerji, maden, iyonlaştırıcı radyasyon, parçacık hızlandırıcıları ve nükleer teknoloji alanlarında faaliyet göstermek üzere Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu (TENMAK) kuruldu. »

Elektrik Fiyatlarına Yılın İkinci Çeyreğinde Zam Yapılmayacak

Kentsel Dönüşüm - Elektrik Fiyatlarına Yılın İkinci Çeyreğinde Zam Yapılmayacak

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Yılmaz, bu yılın ikinci çeyreğinde elektrik fiyatlarına zam yapılmayacağını bildirdi. »

Türkiye'nin Rüzgar Kurulu Gücü 8 Bin Megavatı Aştı

Kentsel Dönüşüm - Türkiye'nin Rüzgar Kurulu Gücü 8 Bin Megavatı Aştı

TÜREB'in 2019 yılına ilişkin "Rüzgar Enerjisi İstatistikleri Raporu"na göre Türkiye'de geçen yıl 687 megavatlık rüzgar enerjisi santrali devreye alındı. »

Filli Boya’dan Aqusto Silan Dış Cephe Boyası

Kentsel Dönüşüm - Filli Boya’dan Aqusto Silan Dış Cephe Boyası

Filli Boya’nın Duomax® Koruma Etkili dış cephe boyası Aqusto Silan, enerji tasarrufuna maksimum katkı sağlarken, dış cephelere de yeni bir soluk getiriyor. »

Rüzgar Türbinlerinde Üretim Durdu

Kentsel Dönüşüm - Rüzgar Türbinlerinde Üretim Durdu

Üreticiler koronavirüs salgını sonucu Avrupa ve Çin'den rüzgar türbini ekipmanlarının tedariğinde sorunlar olduğunu açıkladı. »

284 Maden Sahası İkinci Defa İhale Edilecek

Kentsel Dönüşüm - 284 Maden Sahası İkinci Defa İhale Edilecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG), hukuki durumları sona eren ve daha önceki ihalelerine müracaat olmayan 284 adet maden sahasını ikinci defa ihale edilmek üzere aramalara açacak. »

Çatı Tipi Güneş Santrali Başvuru Sayısı 2 Bini Geçti

Kentsel Dönüşüm - Çatı Tipi Güneş Santrali Başvuru Sayısı 2 Bini Geçti

GÜNDER Yönetim Kurulu Başkanı Kaleli, çatı tipi güneş santrallerinin dağıtık bir enerji sistemi kurulmasına imkan sağladığını belirterek, "Çatı tipi güneş santrali pazarında başvuru sayısı 2 bini geçmiş durumda." dedi. »

EBRD, Türkiye'de Akıllı Şebeke Yatırımlarına Odaklanacak

Kentsel Dönüşüm - EBRD, Türkiye'de Akıllı Şebeke Yatırımlarına Odaklanacak

EBRD Sürdürülebilir Altyapı Grubu Direktörü Parshad, “Akıllı şebekelere daha fazla yatırım yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye'de akıllı şebeke yatırımları için iyi bir potansiyel var ve bu yatırımlar kolaylıkla hayata geçirilebilir.” dedi. »

Yenilenebilir Enerjiye Ocakta 2,8 Milyar Liralık Destek

Kentsel Dönüşüm - Yenilenebilir Enerjiye Ocakta 2,8 Milyar Liralık Destek

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması kapsamındaki elektrik santrallerine verilen teşviklerden, toplam kurulu gücü 21 bin 49 megavatı bulan 817 santral yararlandı. »

Türkiye’nin Kömür Aşkı Bitmiyor

Kentsel Dönüşüm - Türkiye’nin Kömür Aşkı Bitmiyor

Çevre dostu elektrik üretimi lafta kaldı. 2019 Kasım’ında lisanslı elektrik üretiminde kömürün payı yüzde 45’e ulaştı. Avrupa’da ise 15 ülke yakında kömürden çıkıyor. »

Rüzgarın Yönünü YEKDEM Belirleyecek
Kentsel Dönüşüm - Rüzgarın Yönünü YEKDEM Belirleyecek

TÜREB Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yıldırım, “Bu yıl rüzgar sektörü için belirleyici bir yıl olacak. 4 bin 500 megavat büyüklüğündeki bekleyen projelerin tamamlanması Yenilenebilir Kaynak Alanları Destekleme Mekanizmasının devam etmesine bağlı.”... »

Yenilenebilirde Teşvik Miktarı 38 Milyar Lirayı Aştı
Kentsel Dönüşüm - Yenilenebilirde Teşvik Miktarı 38 Milyar Lirayı Aştı

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması kapsamında verilen teşviklerden geçen yıl toplam kurulu gücü 20 bin 921 megavatı bulan 777 santral yararlandı. »

Maden Sahaları İhale Edilecek
Kentsel Dönüşüm - Maden Sahaları İhale Edilecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Aydın ve İzmir illerinde yer alan 4. grup maden sahasını uç ürün üretimine yönelik tesis kurulması şartıyla ihale edecek. »

DAIKIN’den VRV IV+ Dış Ünite Serisi
Kentsel Dönüşüm - DAIKIN’den VRV IV+ Dış Ünite Serisi

Daikin, yeni geliştirdiği VRV IV+ dış ünite serisi ile 2021 yılında yürürlüğe girecek LOT21-Kademe 2’ye şimdiden uyum sağladı. »

Uluslararası İklim Fonu, Türkiye'yi Batarya Programına Davet Etti
Kentsel Dönüşüm - Uluslararası İklim Fonu, Türkiye'yi Batarya Programına Davet Etti

İklim Yatırım Fonları Başkanı Duarte, iklim değişikliğiyle mücadele için enerji dönüşümünü başlatmış ülkelerin daha fazla desteklenmesi gerektiğini belirterek, "Küresel Enerji Depolama Programı'mızda Türkiye'nin de yer almasını istiyoruz." dedi. »

Fabrikasının Çatısına İkinci Fabrikayı Kurdu
Kentsel Dönüşüm - Fabrikasının Çatısına İkinci Fabrikayı Kurdu

Çanakkale'de 8 bin 500 metrekarelik alana kurulu unlu mamuller fabrikasının çatısına güneş enerjisi santrali (GES) kuran iş insanı Ali Polat, fabrikanın aylık 15 bin TL'lik elektriğini buradan karşıladığı gibi, ürettiği elektriği devlete de satarak,... »

YEVDES için Başvuru Süreci Sona Erdi
Kentsel Dönüşüm - YEVDES için Başvuru Süreci Sona Erdi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının, AB finansmanıyla, belediyelerin ve üniversitelerin enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji yatırımlarının desteklenmesi amacıyla yürüttüğü proje kapsamında 63 üniversite ve 141 belediyeden başvuru yapıldı. »

Enerji Verimliliği Haftası’nda Türkiye İMSAD'dan Açıklama
Kentsel Dönüşüm -  Enerji Verimliliği Haftası’nda Türkiye İMSAD'dan Açıklama

‘Enerji Verimliliği Haftası’ dolayısıyla açıklama yapan Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, “İnsanlar buzdolabı ve çamaşır makinesinin harcadığı enerjiyi sorgularken, başını soktuğu evin enerji tüketimini aynı duyarlılıkla... »

Enerji Verimliliği Haftası’nda İZODER’den Açıklama
Kentsel Dönüşüm - Enerji Verimliliği Haftası’nda İZODER’den Açıklama

İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen, 6-12 Ocak Enerji Verimliliği Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Türkiye’de enerjinin yüzde 30.5’i binalarda kullanılıyor. ‘Binalarda enerji verimliliği yalıtımla başlar’ bilinciyle, enerji... »

Elektrik Üretim Yatırımlarında Başı “Doğal Gaz” Çekti
Kentsel Dönüşüm - Elektrik Üretim Yatırımlarında Başı “Doğal Gaz” Çekti

Türkiye'de geçen yıl devreye giren 2 bin 821 megavat elektrik üretim kapasitesinin 917,4 megavatını doğal gaz santralleri karşıladı. »

Wilo, Pompalarıyla CO2 Emisyonlarını Düşürüyor
Kentsel Dönüşüm - Wilo, Pompalarıyla CO2 Emisyonlarını Düşürüyor

Wilo, “Enerji Verimliliği Haftası” kapsamında pompalarda enerji verimliliği sağlayarak elde edilen kritik sonuçları açıkladı. Ürettiği yüksek verimli pompalar sayesinde CO2 emisyonlarını 50 milyon ton azaltan Wilo, yılda 1.8 TWh enerji tasarrufu... »

Form'dan Sunvia Doğal Aydınlatma
Kentsel Dönüşüm - Form'dan Sunvia Doğal Aydınlatma

Form Şirketler Grubu’nun iştiraklerinden Form Endüstri Tesisleri’nin çevre, ekonomi ve insan dostu ürünü Sunvia, düşük maliyetli ve bakım gerektirmeyen yapısı sayesinde birçok farklı yapıdaki kapalı alana çevreci bir aydınlatma sağlıyor »

Isıcam 45’inci Yılını Kutluyor
Kentsel Dönüşüm - Isıcam 45’inci Yılını Kutluyor

45’inci yılını kutlayan Şişecam Düzcam’ın markası Isıcam Sistemleri, enerji tasarrufu sağlayan nitelikli yalıtım camları ile farklı ihtiyaçlara özel çözümler üretiyor. »

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!