Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

" Figüraksiyon "

Teşvikiye Sanat Galerisi yeni yıla Türk çağdaş sanatının önde gelen 5 figüratif sanatçısı ile girecek. 16 Aralık 2008 tarihinde açılacak olan Figüraksiyon adlı sergi, 31 Ocak 2009 tarihine kadar sürecek.

yapi.com.tr

Sergiler

" Figüraksiyon "
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 16 Aralık 2008
BİTİŞ TARİHİ: 31 Ocak 2008
YER: Teşvikiye Sanat Galerisi, Teşvikiye, İstanbul
DİĞER BİLGİLER: T: (212) 241 04 58 - 247 74 75 F: (212) 246 67 68
+ Ajandama Ekle

STRONG>Teşvikiye Sanat Galerisi yeni yıla Türk çağdaş sanatının önde gelen 5 figüratif sanatçısı ile girecek. 16 Aralık 2008 tarihinde açılacak olan Figüraksiyon adlı sergi, 31 Ocak 2009 tarihine kadar sürecek.

Eser Afacan, Altan Çelem, Şahin Paksoy, Mahir Güven ve Serdar Şencan'ın yer aldığı bu serginin odak noktası her biri farklı sanatsal üslupların izini takip eden ancak aynı dönemde üretim yapan figüratif sanatçıların figür resmine nasıl birbirinden farklı yorumlar getirdiğini göstermek. Örneğin yaşamının büyük kısmını Norveç'de geçiren Eser Afacan figürü, dev boyutlarda ve teatral ifadelerle yorumlanmış bir gerçeklik olarak ele alırken Şahin Paksoy, figür resmini günlük yaşamın en sıradan ama en mizahi anlarıyla anlatmayı yeğliyor. Onun resimlerinde kalabalıklar içerisinde tek tek figürlerin kendi hikayeleri kadar bu kalabalıkların toplumsal gerçekliği de öne çıkıyor. Mahir Güven daha çok edebi bir atmosfer içinde ele aldığı figürlerini hayali bir imge olarak resmederken romantik resim geleneğine yaslanıyor fakat Altan Çelem, figürü modern yaşamın içerisinde devinen bir aktör olarak resmediyor. Çelem'in resimlerinde figür ne romantik, ne toplumsal bağlamda değerlendirilebilecek bir imge, aksine onun resimlerinde figür, günlük yaşamın içinden çıkarılmış bir fotoğrafın resimdeki yansıması. Serdar Şencan'ın figürleri ise bir taraftan ironik bir taraftan gerçekdışı göndermeleri olan anlatımcı ve eleştirel unsurlar olarak karşımıza çıkıyor.
 
Figür resminin bu farklı aksiyonlarını bir araya getiren Figüraksiyon sergisi, Teşvikiye Sanat Galerisi'nin 25 yılı aşkın bir süredir kendine çizdiği Türk çağdaş sanatında figür resmini temsil etme ve destekleme yaklaşımı ile de anlam kazanıyor. Sergi, 31 Ocak tarihine kadar görülebilir.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/-figuraksiyon-_65090.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!