Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

‘Modernizm: Yeni Bir Dünya Tasarlamak 1914-1939’

‘Modernizm: Yeni Bir Dünya Tasarlamak 1914-1939’

yapi.com.tr

Sergiler
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 17 Mart 2007
BİTİŞ TARİHİ: 29 Temmuz 2007
YER: Corcoran Sanat Galerisi - Washington - ABD
DÜZENLEYEN: Corcoran Sanat Galerisi
+ Ajandama Ekle

Le Corbusier yapısı, Villa Savoye,
Poissy, Fransa, 1928Son dönemin en kapsamlı modernizm sergilerinden birine Corcoran Sanat Galerisi ev sahipliği yapıyor. ‘Modernizm: Yeni Bir Dünya Tasarlamak 1914-1939’ başlıklı sergi 17 Mart - 29 Temmuz 2007 tarihleri arasında ziyaretçilere açık. Etkinliğin orijinali daha önce Londra'da Victoria & Albert Müzesi (V&A) tarafından düzenlenmişti.

Naum Slutzky tasarımı, Teapot, 1928,
Victoria and Albert Müzesi Koleksiyonu,
Londra
Washington’daki en önemli sanat galerilerinden biri olan Corcoran’ın başkanı Paul Greenhalgh'a göre, “İçeriğindeki ayrıntıları atlamaksızın, fincanlardan yapılara kadar her detaya yer veren bu sergi, modernizme olabildiğince kapsamlı bir bakış sunuyor ve modernist sanat, tasarım ve mimarinin hayatımızı hala ve her açıdan nasıl etkilediğini gösteriyor.”


Marcel Breuer tasarımı, Club Chair,
1925, Victoria and Albert Müzesi Koleksiyonu,
Londra


20. yüzyılın ilk yarısından günümüze 17 farklı ülkeden gelen yapıtlarla sergi, 390’ın üzerinde çalışmayı ve 50’ye yakın filmden derlenen bir arşivi meraklılarıyla buluşturuyor. Geniş bir yelpaze sunan sergi, içeriğindeki endüstriyel ve grafik tasarım, mimari, resim, film ve fotoğraflarla döneme karşılaştırmalı bir bakış açısıyla yaklaşıyor. Sergiye dahil edilen her parça modernizmin gelişimini kütlesel bir hareketle günümüzde hala devam etkilerini de gözler önüne sererek canlandırıyor. Bu keşifteki anahtar kelimelerse; Bauhaus, DeStijl, Konstrüktivizm ve Pürizm.


Giacomo Balla tasarımı, Futurist suit,
1920, Ottavio and Rosita
Missoni Koleksiyonu


Akımların hangi çizgi ve anlamlar üzerinde yürüyerek geliştiğini ve temel prensiplerini, ustaları bir araya getirerek anlatması açısından da önemli bir derleme niteliği taşıyor. Ulusal kimlik karmaşası, kitlesel üretimin boyutları ve modern hayatın spiritüel yüzü sergide gözler önüne seriliyor.Fernand Léger eseri, The Mechanic,
1920, Kanada Ulusal Galerisi,
Ottawa


Sergide ilk göze çarpan tasarım ve eserler: Braque, Picasso, Léger, Mondrian, Kandinsky, Klee ve Sheeler gibi ressamların kolaj ve yağlı boyaları; Le Corbusier, Gerrit Rietveld, Walter Gropius, Ludwig Mies van der Rohe ve Richard Neutra gibi efsanevi isimlerin prototiplerini de içeren 15’in üzerinde mimari örneği modellleri; ‘Sitting on Air’ başlığı altında Marcel Breuer, Ludwig Mies van der Rohe ve Alvar Aalto gibi 20. yüzyılın en etkili tasarımcılarından, döneminin en radikal sandalye tasarımları... Corcoran koleksiyonundan sergiye eklenen parçalar arasındaysa: Fernand Léger’in 1920 tarihli yapıtı ‘The Mechanic’; Wassily Kandinsky’nin, 1934 tarihli ‘Relations’ adlı yapıtı da yer alıyor.

Henry C. Beck eskizi, Londra Metro Haritası için Eskiz,
1931, Victoria and Albert Müzesi Koleksiyonu, Londra

Bilet fiyatları: Yetişkinler için 14, öğrenciler için 10 dolar
Ziyaret gün ve saatleri: Pazar, Pazartesi ve Çarşamba 10:00-18:00 arası; Salı 10:00-21:00 arası; Cuma, Cumartesi 10:00-17:00 arası; Perşembe günleri müze kapalı
Nerede kalınır: Corcoran- Kimpton Hotels işbirliğiyle sergi süresince özel bir tur imkanı sunuyor. Turun adı ‘Mod in the City’ ve hafta sonları için Hotel Helix, Hotel Palomar ve Topaz Hotel’de yer bulabilmek mümkün. Tura iki kişilik oda, sergi için iki bilet, Corcoran’s Café des Artistes’de bir Pazar kahvaltısı ve müzeden yapılacak alışverişler için yüzde 10’luk bir indirim de dahil. Tur fiyatları 229 dolardan başlıyor.
Rezervasyon için: www.hotelhelix.com, www.topazhotel.com.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/-modernizm-yeni-bir-dunya-tasarlamak-1914-1939_54887.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!