Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

1: "Dönüm", "Gelmeden" ve "Yeraltı"

İstanbul Fotoğraf Merkezi, Sergen Şehitoğlu’nun “1“ isimli fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor. Şehitoğlu ilk kişisel sergisi olan “1“de birbirleri ile belli noktalarda kesişen üç oldu üzerine odaklanıyor: “Dönüm”, “Gelmeden” ve “Yeraltı”

yapi.com.tr

Sergiler

1: "Dönüm", "Gelmeden" ve "Yeraltı"
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 10 Haziran 2010
BİTİŞ TARİHİ: 7 Temmuz 2010
YER: Leica Fotoğraf Galerisi, İstanbul Fotoğraf Merkezi, Beyoğlu, İstanbul
DÜZENLEYEN: İstanbul Fotoğraf Merkezi
DİĞER BİLGİLER: T: (212) 238 11 60 F: (212) 238 83 71
+ Ajandama Ekle

İstanbul Fotoğraf Merkezi, Sergen Şehitoğlu’nun “1“ isimli fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor. Şehitoğlu ilk kişisel sergisi olan “1“de birbirleri ile belli noktalarda kesişen üç oldu üzerine odaklanıyor: “Dönüm”, “Gelmeden” ve “Yeraltı”

Fotoğraf baskısının alüminyum ve plexiglass arasında, hava almadan sıkıştırılması tekniği (diasec) kullanılarak hazırlanan sergi için sanatçı şunları söylüyor:

“‘1’ adı ilk kişisel sergiye yaptığı vurgunun dışında bunun bir başlangıç olduğunu ve bundan sonraki dönemlerde de bu yolculuğun devam edeceğini söylüyor. Böylece sergiler sayısal bir kronolojiye oturmuş olacak.

‘Dönüm’, ‘Gelmeden’ ve ‘Yer altı’ kelimeleri ile fotoğrafların anlattıklarına dair bir ön hazırlık yapılmakla birlikte fotoğraflar hiçbir kelime veya alt metin ile sınırlandırılmıyor ve dolayısıyla da izleyicilerin algıları serbest bırakılıyor.

‘Dönüm’, dairesel bir geometrik ifade olmasının yanı sıra tekrar anlamıyla fotoğraflarda oluşturulmuş bir ritim duygusunu; fotoğrafa bakan için ise belki de o anda önünde bulunduğu, kendi iç kurgusunda yaratacağı ‘yeni’  fotoğrafın bir dönüm noktası olabileceğini anlatıyor.

Gelmeden’, fotoğraflarda hissedilen sanki bir an önceymiş duygusunu özetlerken, bekleyiş, boşluk ve zaman kavramlarına gönderme yapıyor.

Yeraltı’ ise fotoğrafların oluşum aşamasından kişinin kendi gizli sığınağına bir bağlantı niteliği taşıyor.

Fotoğraflar birbirine bağlı ama aynı zamanda da birbirinden bağımsız; bir bütüne ait olmayan ama birbirini tamamlayan; kesin ifadeler taşımayan, anlatmak istediğini söylemeyen ama hissettiren; renk, ritim ve grafik öğelerini kullanan, insandan çok yalnızlığa yer veren ve her fotoğrafta bakana da yer açan bir anlayışla oluşturuldu.
 
Böyle bir hissiyatla oluşturulan serginin belki de tek amacı, önünde durana sadece gördüğü şeyi anlatmak, belki de herkese farklı, ama bakana bir şeyler söylemek:
Fotoğraf şu an senin baktığın, anlatmak istediği senin anladığın, hissetmeni istediği tek şey var; hissettiğin.”
      
Sergen Şehitoğlu

1980 yılında İstanbul’da doğdu. Saint – Joseph Fransız Lisesi’nin ardından, Y.T.Ü Makina Mühendisliği’ni bitirdi.

2005 yılında Zenit marka analog makina ile başlayan fotoğraf ilgisi, 2006 yılında İFSAK’da aldığı fotoğraf eğitimi ile daha ciddi bir boyuta ulaştı. Bu temel eğitimin ardından İlkan Özdağ ile aile konulu fotoğraf sergisi çalışması, Orhan Cem Çetin ile  “su’ya dair “ adlı fotoğraf ve enstalasyon çalışması, Sebla Selin Ok ile stüdyo fotoğrafçılığı eğitimi, Murat Germen ile mimari fotoğraf eğitimi, Ahmet Polat ve Landon Nordeman ile portfolyo değerlendirme çalışmalarına katıldı. Halen profesyonel olarak mimari fotoğraf çekimleri yapmaya devam ediyor.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/1-donum-gelmeden-ve-yeralti_78663.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!