Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

155. Yılında Altıncı Daire-i Belediye'den Beyoğlu'na Bölgenin İdari ve Yerleşim Tarihi

Altıncı Daire-i Belediye'nin 155. Yıldönümü dolayısıyla, Pera Müzesi ve Beyoğlu Belediyesi işbirliğiyle 3 Nisan Salı günü Mimar Dr. M. Sinan Genim ve Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın katılacağı "Altıncı Daire-i Belediye'den Beyoğlu'na Bölgenin İdari ve Yerleşim Tarihi" başlıklı bir panel düzenleniyor.

yapi.com.tr

Toplantılar

155. Yılında Altıncı Daire-i Belediye'den Beyoğlu'na Bölgenin İdari ve Yerleşim Tarihi
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 3 Nisan 2012 18:30
YER: Pera Müzesi, Tepebaşı, Beyoğlu
DÜZENLEYEN: Pera Müzesi ve Beyoğlu Belediyesi işbirliğiyle.
DİĞER BİLGİLER: A: Pera Müzesi Meşrutiyet Caddesi No: 65 34443 Tepebaşı, Beyoğlu-İstanbul
+ Ajandama Ekle

SPAN lang=EN>

Altıncı Daire-i Belediye’nin 155. Yıldönümü dolayısıyla, Pera Müzesi ve Beyoğlu Belediyesi işbirliğiyle 3 Nisan Salı günü Mimar Dr. M. Sinan Genim ve Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın katılacağı “Altıncı Daire-i Belediye’den Beyoğlu’na Bölgenin İdari ve Yerleşim Tarihi” başlıklı bir panel düzenleniyor.

“Beyoğlu Buluşmaları” kapsamında gerçekleştirilecek panelde, Ortaylı ve Genim, Beyoğlu’ndan yola çıkarak fotoğraflarla İstanbul’un idari ve yerleşim tarihini anlatacaklar.

1857’de İstanbul on dört belediye dairesine bölünmüş, Beyoğlu ve Galata’dan oluşan Altıncı Daire ilk uygulamaların yapılacağı örnek belediye seçilmişti. Bölge, Avrupa’dan ithal mimarisi, belediye geleneğine alışkın zengin kozmopolit yapısıyla kentin kamu hizmetleriyle tanışacağı en ideal yerleşim alanıydı. Genellikle toplumun ileri gelen isimlerinden oluşan Beyoğlu’nun ilk beldiye başkanları arasında ünlü ressam Osman Hamdi Bey de yer alıyordu ve bu görevi 1877’den Rus Harbi’nin sonuna, 1878 yılının başlarına kadar sürdürdü.


“155. Yılında Altıncı Daire-i Belediye’den Beyoğlu’na Bölgenin İdari ve Yerleşim Tarihi” paneli, 3 Nisan 2012 Salı günü saat 18:30’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda izlenebilir.

 

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/155-yilinda-altinci-daire-i-belediyeden-beyogluna-bolgenin-idari-ve-yerlesim-tarihi_91375.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!