Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Bakılan Görülen Kadar
BÖLÜM SPONSORU

"1city 1001vibrations" - İstanbul2010 Ses Enstelasyonu

İstanbul Boğazı'nın titreşimleri ancak hayal edilebilecek bir metafor ile İstanbul'un kalbine; Taksim'e taşınıyor. Sinan Bökesoy'un İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti'nin büyük projeler kategorisindeki "T a l e s of F u t u r e/ G e l e c e k t e n M a s a l l a r" etkinliklerinden ilki olan "1c i t y 1001v i b r a t i o n s" adlı ses

yapi.com.tr

Sergiler

"1city 1001vibrations" - İstanbul2010 Ses Enstelasyonu
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 2 Temmuz 2010 18:00
BİTİŞ TARİHİ: 31 Temmuz 2010
YER: Taksim Metrosu Sergi Salonu, Taksim, İstanbul
DÜZENLEYEN: İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı
DİĞER BİLGİLER: T: (212) 377 02 00
+ Ajandama Ekle

İstanbul Boğazı'nın titreşimleri ancak hayal edilebilecek bir metafor ile İstanbul'un kalbine; Taksim'e taşınıyor. Sinan Bökesoy'un İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti'nin büyük projeler kategorisindeki "T a l e s of F u t u r e/ G e l e c e k t e n M a s a l l a r" etkinliklerinden ilki olan "1c i t y 1001v i b r a t i o n s" adlı ses enstalâsyonu İstanbul Taksim Metrosu Sergi Salonunda, Temmuz ayı boyunca izlenebilecek.

Almanya, Japonya ve Türkiye'den uluslararası bir ekiple uzun bir hazırlık sürecinin sonucu hayata geçen bu disiplinlerarası projenin, sanat ve teknoloji alanında birçok ilke de
imza atacağı iddia ediliyor.

Çalışmalarını yıllardır Fransa ve Türkiye'de sürdüren besteci ve mültimedya sanatçısı Sinan Bökesoy'un eseri olan "1c i t y 1001v i b r a t i o n s", genel anlamda İstanbul Boğazı'ndaki seslerin tetiklediği ve kaynağını İstanbul'dan alan bir etkileşim tasarımı.

Bu sıra dışı uygulama otonom ve gerçek zamanda çalışacak şekilde bir sisteme sahip. Kız Kulesi ve Sepetçiler Kasrı'na yerleştirilen mikrofonlarla İstanbul Boğazı'nda duyulan sesleri canlı olarak analiz ediyor.

Bu sesler algoritmik bir kompozisyonla asma davul, gong, cymbal, bendir, Tibet çanağı ve glockenspiel gibi çeşitli vurmalı çalgıların kullanıldığı ve insan boyunda iki endüstriyel Kuka robotun performansına dönüşmekte.

Aynı anda İstanbul Boğazı'nda gündelik hayatta karşılaştığımız ses kaynakları, yeni bir yorumla işlenerek (bu kez robotlarının performansından etkilenerek) Kuka robotlarının çevresindeki hoparlörlerden mekâna yansıyacak.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/1city-1001vibrations---istanbul2010-ses-enstelasyonu-_80700.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!