Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

5. Dünya Su Forumu

Türkiye, 5. Dünya Su Forumu’na evsahipliği yapacak. Uluslararası su politikaları konusunda görüş ve düşünce üreten uluslararası bir kuruluş olan ve DSİ’nin 2000 yılından itibaren üye bulunduğu Dünya Su Konseyi (World Water Council – WWC) tarafından üç yılda bir düzenlenen forum İstanbul’da gerçekleşecek.

yapi.com.tr

Toplantılar

5. Dünya Su Forumu
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 16 Mart 2009
BİTİŞ TARİHİ: 22 Mart 2009
YER: Haliç Kongre ve Kültür Merkezi, Haliç, İstanbul
+ Ajandama Ekle

Türkiye, 16-22 Mart 2009 tarihleri arasında 5. Dünya Su Forumu’na evsahipliği yapacak. Uluslararası su politikaları konusunda görüş ve düşünce üreten uluslararası bir kuruluş olan ve DSİ’nin 2000 yılından itibaren üye bulunduğu Dünya Su Konseyi (World Water Council – WWC) tarafından üç yılda bir düzenlenen forum İstanbul’da gerçekleşecek.

Dünya su politikalarını tartışmak üzere biraraya gelecek forum, devlet yönetimleri ve özel şirketler tarafından domine edilmesi; sosyal hareketleri dışlaması ve Türkiye’deki su kaynaklarının ve baraj vb. yatırımların özelleştirme sürecine açılmasına neden olacağı düşünceleri nedeniyle eleştiriliyor. Bu nedenle, TMMOB, KESK, DİSK ve TTB, Dünya Su Forumu'na alternatif bir forum düzenlemeye hazırlanıyor ve aynı tarihlerde İstanbul'da Alternatif Dünya Su Forumu yapılması için çağrıda bulunuyor.

Su ve sanat Elektromed ile buluşuyor

Yaşamın kaynağı, yerine konulması mümkün olmayan dünyanın tehdit altındaki en önemli doğal hazinesi SU, bu sene uluslararası platformda 5.’si gerçekleştirilecek olan Dünya Su Forumu ile İstanbul’da hayat buluyor. Özellikle son 20 yıl içerisinde artan nüfus ve buna bağlı olarak artan su ihtiyacı, dünyayı bugün yaşanan su krizine taşıyor. Bu yaşamsal krize çözüm üretmek üzere düzenlenmeye başlanan ve bu yılki teması “Farklılıkların Suda Buluşması” olarak belirlenen Dünya Su Forumu’nda katılımcı olarak yer alan ELEKTROMED, sunduğu tasarruflu su kullanım sistemlerini tanıtırken, forumun ana temasıyla uyumlu bir aktiviteler serisi sunuyor. Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen sayaç üreticisi Elektromed, suyun sanata dönüşümünü sergilediği ebru, sulu boya ve çini şovları ile ziyaretçilerini su ve sanatın buluştuğu “sanat istasyonlarında” karşılıyor.

Kanımızın %92’si, beynimizin %75’i ve kaslarımızın %75’i sudan oluşuyor. İnsan vücudunda oluşan %20’lik bir su kaybı ise ölümle sonuçlanıyor. İşte hayat için bu kadar önem taşıyan ve buna rağmen alabildiğine hoyrat kullanıma maruz kalan yegâne doğal kaynağımız su, yenilenebilir bir kaynak olması sebebiyle sürdürülebilir kullanım olanağı sunuyor. Sanat dalları arasından resim ve el sanatları ise bu önemi çok önceden fark etmiş olacak ki, susuz yapılması mümkün olmayan paha biçilmez eserler ortaya koyuyor. Bunların başında geleneksel Osmanlı sanat hayatının en renkli parçası ebru ve çini geliyor. Tabi bir de adını sudan alan sulu boyayı unutmamak gerek…


http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/5-dunya-su-forumu_65562.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!