Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

AA Istanbul Visiting School: ROBOTIC MEDIATIONS

Mimarlık, tasarım ve inşaat mühendisliği öğrencilerine, doktora adaylarına ve genç profesyonellere açık olarak düzenlenen AA Istanbul Visiting School'un son başvuru tarihi 15 Haziran 2018.

yapi.com.tr

Eğitimler

AA Istanbul Visiting School: ROBOTIC MEDIATIONS
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 25 Haziran 2018
BİTİŞ TARİHİ: 6 Temmuz 2018
YER: İstanbul Bilgi Üniversitesi, santralistanbul kampusu
DÜZENLEYEN:

Architectural Association (AA) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi işbirliğinde

DİĞER BİLGİLER:

E: Elif Erdine, AA İstanbul Visiting School Program Direktörü

+ Ajandama Ekle

AA İstanbul Visiting School, Architectural Association (AA) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi iş birliği ile düzenlenmekte olan ortak eğitim, çalışma ve üretime dayalı eğitim platformudur.

Geçmiş senelerde olduğu gibi yenilikçi tasarım metodolojileri ve büyük ölçekli prototip teknikleri üzerine araştırmalarını sürdürecek olan AA İstanbul Visiting School, uluslararası alanda faaliyet gösteren Zaha Hadid Architects, Architectural Association gibi kurumlarda çalışan bir dizi uzmanı bu yıl, 25 Haziran – 06 Temmuz tarihleri arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi, santralistanbul kampüsünde bir araya getirecek.

AA İstanbul Visiting School, form, malzeme ve yapı arasındaki bağları, hesaplamalı tasarım teknikleri ve robotik üretim teknolojilerinin bir araya getirilmesi yoluyla araştıracak. Tasarım, analiz ve üretim için kullanılan hesaplama yöntemleri analog deneylerle birleştirilerek, 'deney yoluyla öğrenme' metodunu aktif bir stüdyo ortamında buluşturacak.

Tasarım, üretim ve yapım süreçleri boyunca, form bulma (form-finding), malzeme hesaplama ve yapısal performans arasındaki ilişkiler deneyimlenecek. Bu keşifler, geleneksel imalat süreçlerini büyük ölçekli prototipleme ve robotik üretim yöntemleri alanındaki ilerlemelere paralel olarak yeniden yorumlamak için kullanılacak. AA İstanbul Visiting School'un temel hedefi, robotik üretim tekniklerinin kullanılmasıyla katılımcıların tasarlayıp gerçekleştireceği 1-1 ölçekli bir prototip tasarımı ve imalatı olacak.

Program, iki aşamalı bir süreç olarak formüle edilecek:

1. Aşama: Katılımcılar, malzeme hesaplama, hesaplama yöntemleri ve çeşitli üretim teknikleri hakkında bilgi edinirken tasarım ve üretim süreçleri arasındaki ilişkileri keşfedecek. Bu aşamada, dijital simülasyon ve analiz programları öğrenilecek. Aynı zamanda, analog ve dijital düşünme yöntemlerinin ilişkisi kavranacak. Katılımcılar 3-4 kişilik takımlar halinde çalışacak ve her takım iş birliği ve araştırmaya dayalı bir tasarım stüdyosu olarak işleyecek. Katılımcılara ileri fabrikasyon teknikleri tanıtılacak.

2. Aşama: Katılımcılar, ilk aşamada elde ettikleri beceri ve bilgileri kullanarak tasarım önerileri geliştirecek. Çeşitli ölçeklerde gerçekleştirilecek olan çalışma modellerinin ardından, programın tasarım hedeflerini bir araya getiren 1-1 ölçekli prototip katılımcılar ve eğitmenler tarafından robotik üretim yöntemleri ile gerçekleştirilecek. Stüdyo çalışmalarının yanı sıra, halka açık seminerler ve paneller AA İstanbul Visiting School kapsamında düzenlenecek.