Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Öteki Bakış
BÖLÜM SPONSORU

Abyss

Sanatçı ve tasarımcı Ceren Gürkan’ın ilk kişisel sergisi Abyss, 11 Kasım günü Karaköy Kurşunlu Han’da yer alan Arthan Galeri’de açılıyor. Serginin küratörlüğü ise Özlem Yalım'a ait.

yapi.com.tr

Sergiler

Abyss
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 11 Kasım 2023
BİTİŞ TARİHİ: 12 Aralık 2023
YER: Arthan Galeri
DİĞER BİLGİLER:

AAzapkapı, Kursunlu Han, Kürekçiler Kapısı Sk. No:47/7, 34421 Beyoğlu/İstanbul

+ Ajandama Ekle

Ceren Gürkan, üretimlerini cam ve seramik üzerine yoğunlaştırmış olan bir tasarımcı/sanatçı. Gürkan’ın cam üretimleri aydınlatma alanında ürünler olarak şekilleniyor ve 2014 yılından bu yana kurduğu Maiizen markası altında pek çok satış noktasında satışa sunuluyor. Tasarımcının tasarım üretiminin yanında ve onunla kol kola gelişen sanatsal duruşu doğrultusunda ortaya çıkan yepyeni bir üretim alanı: Işıklı heykeller.

Gürkan’ın son yıllarda atölyesinde bizzat kendisinin ürettiği seramik ve porselen kütleler ile, farklı atölyelerde zanaatkarlar ile ortaklaşa ürettiği cam formların birleşimi ile ortaya çıkan bu heykeller, özgünlükleri ile dikkat çekiyor. Daha önce başka bir coğrafyada ve çalışmada eşi benzeri görülmemiş bu kütleler, Gürkan’ın iç dünyasının bir yansıması olarak art arda ve farklı koleksiyonlar halinde ortaya çıkmış.

Ruhun karanlık noktası, Abyss’i, en derinlerde yer alan sonsuzluğu, bu yaratımlarda kendini gösteriyor. Ölümlü ile sonsuzun, insani ve insan üstü olanın, ayrılığın ve birlikteliğin öyküsünü sunan bu kütleler, tüm bu kontrastları malzemenin dokusunda buluşturuyor.

Seramik ve porselen kütlelerin, dişli, dokulu, kimi yerde karanlık ve iç içe geçmiş karmaşık formlarının kucağında, yanında, içinde, dışında, bazen de zirvesinde hep bir ışık var. Işık, yine doğadan kopup gelen bir malzeme olan camın bütün cömertliği ile yansıyor. Kendi özgün ve organik formunda taşıdığı tezatlık ile, bazen şeffaf bazen de renklerle süzülüyor.

Abyss, tasarımcının sanatçı yanının sessiz ve derinden bir ifadesi. Mantıklı olan ile duygusal olan üretimin aynı ellerde, aynı zihinde şekillenmesinin bir kutlaması niteliğinde. Gürkan’ın ışık heykelleri ortaya çıkarken ona müzik ve edebiyat da eşlik ediyor. Bu sanatçı için kaçınılmaz bir ritüel niteliğinde. Bu bağlamda her bir eser, aynı zamanda kendi müzikal hikayesini de içinde barındırıyor.

Abyss, malzemenin heykelleşerek yükselişi; birlikteliğin görünmeyen detaylarla birlikte zorlu var oluşuna bir gönderme; esin kaynağı olan doğadaki kanyonların, kayaların, suyun, kumun, rüzgarın ve tüm bunların bıraktığı izlerin bir kutlaması. Yaratıcı üretimin tüm alanlarına dokunabilen bir derleme.

Ceren Gürkan bu koleksiyon için şöyle söylüyor: “Bir kanyonun yanındayken, bir uçuruma bakarken, kayalıklarla sarmalandığımda, etrafımı saran bu doğayı anlama ve anlatma çabam Abyss. Büyüklükler ve küçüklükler, boşluklar ve doluluklar, güvendiğim şeyler ve güvensizliklerim bu kütlelerle vücut buluyor. Belki bizleri eve götüren bir nehir gibi izleyicinin de ruhundaki boşlukları doldurabilecek bu derinlik…”

11 Kasım 2023 tarihinden itibaren Karaköy’de Kurşunlu Han içerisinde yer alan Arthan Galeri’de ilk kez sunulacak Abyss’in küratörlüğünü aydınlatma ve tasarım alanındaki çalışmaları ile bilinen Özlem Yalım üstleniyor. Sergi 12 Aralık'a kadar ziyaret edilebilir.

*

Ceren Gürken Hakkında

Ceren, İstanbul'da yaşayan bir aydınlatma ve ürün tasarımcısıdır. Mimar Sinan Üniversitesi, Seramik ve Cam Tasarımı bölümünden mezun olan Ceren, ilk olarak bir heykeltraşın atölyesinde çalışmaya başladı. Kariyerinin bir sonraki dönüm noktası iç mekanın birçok yönüne derinlemesine dahil olduğu bir cam üreticisi şirkette tasarım departmanının yönetimini üstlenmesi ile oldu. Burada büyük heykelsi aydınlatma kurulumları üzerinde, üretim teknikleri ve yeni malzemeler hakkında deneyimlendi.

Cama ve kile hayat verme konusundaki büyük tutkusu onu bir adım öne çıkardı ve böylece metal, ahşap ve camdan dekoratif objeler yapmaya başladığı markasını yarattı: Maiizen. Sanatçı/tasarımcı 2014 yılından bu yana atölyesinde doğadan ve günlük hayattan ilham alarak her zaman retrospektifi çağdaşın ışığına taşıyan zamansız tasarımlar yaratmayı arzuluyor. Cam üfleme ve çömlekçi çarkının çeşitli tekniklerinden etkilenerek bize ışık olan ürünler tasarlıyor ve üretiyor.

Bu ürünler aydınlatma ürünlerinden dekoratif nesnelere dek uzanabiliyor. Gürkan’ın sanatçı kimliği ile ortaya çıkardığı serilerin ilki Abyss olarak kayıtlara geçti.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/abyss_200244.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!