Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Akbank Sanat'ta "Gilles Deleuze İçin" Sergisi

"Gilles Deleuze İçin" Sergisi

yapi.com.tr

Sergiler

Akbank Sanat'ta "Gilles Deleuze İçin" Sergisi
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 30 Mart 2006
BİTİŞ TARİHİ: 6 Mayıs 2006
YER: Akbank Sanat, İstiklal Cad. Beyoğlu, İstanbul
DÜZENLEYEN: Akbank Sanat
DİĞER BİLGİLER: T: (0 212) 252 35 00 - 01 F: (0 212) 245 12 28 E: akbanksanat@akbank.com
+ Ajandama Ekle

kbank Sanat, felsefeci Gilles Deleuze'yi Ali Akay'ın kuratörlüğünü yaptığı bir sergi ile anıyor. Thierry Kuntzel ve Jean Jacques Lebel'in eserlerinin yer aldığı sergide, Gilles Deleuze ile ilgili filmler, videolar, yazılı malzemeler ve fotoğraflardan oluşan belgeler yer alıyor.

Küratörlüğü Ali Akay'ın üstlendiği ve Thierry Kuntzel ve Jean Jacques Lebel'in çalışmalarından oluşan sergi kapsamında, ünlü filozof Gilles Deleuze'e ait belgeler, 1995'deki ölümünden sonra Le Monde veya Liberation gibi Fransız gazetelerinde çıkan küpürlerin, özel mektupların, dünyanın çeşitli yerlerinde yayımlanmış kitaplarından örneklerin, son dönemine ait fotografların, kendi el yazısından ders notlarının, daktiloya çekilmiş metnin yer aldığı belgeler; Claire Parnet'nin Gilles Deleuze ile yaptığı konuşmanın içindeki üzerine konuşmalardan bir video seçkisi; Jean Jacques Lebel'in 1992 yılında ölen Giiles Deleuze ile birlikte yazdıkları kitapların düşünürü, psikotrapist-sizoanalist militan adlı, daha önce Paris'de Geoges Pompidou Kültür Merkezi, Beaubourg'da yapılan eserinin performanslarının belgesi Akbank Sanat'ın giriş katında sergilenecek.

İkinci katta ise Thierry Kountzel'in, daha önce Paris'de Agnes B galerisinde sergilenmiş olan adlı videosu Deleuzee'ün Pli kavramına atfedilerek sergilenecek. Ayrıca kafenin bulunduğu katta Gilles Deleuze'ün Türkçeye çevirilmiş eserleri incelemek ve filozofun kendi sesinden orjinal ders notlarını dinlemek mümkün.

İstanbul Fransız Kültür Merkezi'nin katkılarıyla gerçekleştirilen sergi kapsamında 30 Mart - 3 Nisan 2006 tarihleri arasında bir dizi konferans gerçekleştirilecek. Konferanslarda Gilles Deleuze'ün felsefesi; sinemaya, plastik sanatlara, psikanalize ve siyasete bakış açısı üzerine konunun uzmanlarınca analizler yapılacak.

Claire Parnet'in Gilles Deleuze ile yaptığı A dan Z ye maddeleri içeren "Gilles Deleuze'ün ABC'si " konuşmalarından bazı kavramlara, Gilles Deleuze'ün elyazısından ders notlarına, diagramlarından ve fotoğraflarına, çeşitli dillerden yayımlanmış kitaplarına kadar pek çok belgenin yer alacağı sergi kapsamındaki ilk konferansta Raymond Bellour, Thierry Kuntzel'in sanatı üzerine konuşacak. David Lapoujade, Eric Alliez, Dork Zabunyan, François Zourabichvili ise, Gilles Deleuze'ün düşüncesini sorunsallaştıran konferanslar gerçekleştirecekler.

Michel Foucault'nun, 1969'daki Deleuze üzerine olan bir makalesinde, "yüzyılımız bir gün Deleuzecü olacak" diye yazdığı Fransız filozof, sadece felsefe disiplini için değil aynı zamada Felix Guattari ile birlikte sanat disiplinleri için yeni düşünme imkanı sunan düşüncelerin ve kavramların açımlayıcısıdır . Felsefenin bir kavram yaratmak ve direnmenin de bir yaratıdan geçtiğini ileri süren Gilles Deleuze'ün düşünsel yaratısının sergiye katılan sanatçıların kendi bakışlarından görselleştirilmesi ise, 1995 yılında kaybettiğimiz filozofun ileri sürdüğü kavramlarla ilişki kurmamızı sağlayacaktır.

AKBANK SANAT "GILLES DELEUZE" KONFANSLARI:
Raymond Bellour, 30 Mart Perşembe, saat: 17.30
David Lapoujade, 31 Mart Cuma, saat: 19.00
Eric Alliez, 1 Nisan Cumartesi, saat: 11.00
Dork Zabunyan, 2 Nisan Pazar, saat: 19.00
François Zourabichvili, 3 Nisan Pazartesi: 19.00

Sergiye paralel olarak bir dizi konferansta Raymond Bellour (30 Mart), David Lapoujade (31 Mart), Eric Alliez (1 Nisan), Dork Zabunyan (2 Nisan), François Zourabichvili (3 Nisan), Ali Akay (4 Nisan - 25 Nisan), Ahmet Soysal (11 Nisan), Melih Başaran (18 Nisan), Gilles Deleuze üzerine konuşacaklar.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/akbank-sanatta-gilles-deleuze-icin-sergisi_43016.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!