Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

"Akdeniz'de Bir Liman Kenti, Mersin" Gezici Kent Tarihi Sergisi

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nın desteği ile Mersin Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Tolga Ünlü ve Mersin Üniversitesi Akdeniz Kent Araştırmaları Merkezi'nden Tülin Selvi Ünlü'nün küratörlüğünde hazırlanan "Akdeniz'de Bir Liman Kenti Mersin" adlı gezici kent tarihi sergisi, 14 Ekim 2010 tarihinde

yapi.com.tr
1

Sergiler

"Akdeniz'de Bir Liman Kenti, Mersin" Gezici Kent Tarihi Sergisi
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 14 Ekim 2010
BİTİŞ TARİHİ: 18 Ekim 2010
YER: İzmir Ticaret Odası Sergi Salonu, Pasaport, İzmir
DÜZENLEYEN: Mersin Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü ve Mersin Üniversitesi Akdeniz Kent Araştırmaları Merkezi tarafından, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nın desteği ile.
DİĞER BİLGİLER: A: İzmir Ticaret Odası Sergi Salonu, Atatürk Caddesi No:126 Pasaport - İzmir
+ Ajandama Ekle

B> Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın desteği ile Mersin Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Tolga Ünlü ve Mersin Üniversitesi Akdeniz Kent Araştırmaları Merkezi’nden Tülin Selvi Ünlü’nün küratörlüğünde hazırlanan “Akdeniz’de Bir Liman Kenti Mersin” adlı gezici kent tarihi sergisi, 14 Ekim 2010 tarihinde İzmir Ticaret Odası Sergi Salonu’nda açılıyor.

Sergide; yaşam biçimi, iskeleleri, meydanları, camileri ve kiliseleri ile Mersin’in, İzmir gibi Akdeniz’de yer alan pek çok liman kentiyle ortaklaşan kimlik bileşenleri ortaya konuluyor.

İzleyenleri, şehrin sokakları ve meydanlarında bir gezintiye çıkaran sergide Mersin kartpostalları, eski şehir haritaları, kent silüetleri ve güncel fotoğraflarla başlayan yolculuk, “kentin giriş kapısı” olan istasyon ile başlıyor. Gezinti, kentteki ticaretin ana ekseni olan, pek çok Akdeniz liman kentinde bulunan “liman caddesi” özelliği taşıyan Uray Caddesi ile devam ediyor. İstasyon ile kentin ana iskelesi arasında bağlantı sağlayan ve bir dönem İstasyon Caddesi olarak da adlandırılmış olan bu cadde kentin yirminci yüzyıl başına kadar en önemli açık alanına; Gümrük Meydanı’na açılıyor.

Serginin gezi rotası ithalat ve ihracatın canlandırdığı, kentin en işlek alanı olan Gümrük Meydanı’ndan, Kışla Caddesi’ne doğru dönüyor. Yirminci yüzyıl başında, Akdeniz kıyısındaki bahçeli, iki katlı evleri ile kentin gelişen gözde yerleşim alanına; Çamlıbel’e uğrayıp, bu dönemde kentin sınırını çizen Müftü Deresi’ne ulaşıyor. Kentin sokaklarında, kartpostallar, fotoğraflar, haritalarla süren gezi, Akdeniz açıklarındaki gemilere yol gösteren tarihi Deniz Feneri ile son buluyor.

“Akdeniz’de Bir Liman Kenti Mersin” gezici sergisi, bir yerleşim olarak serüveni 1800’lü yıllarda başlayan ve İzmir ile önemli benzerlikler taşıyan bu Akdeniz liman kentinin yakın geçmişinde bir yolculuğa çıkarak ve şehrin kısa ama hızlı gelişimini anlatarak, ait olduğu bütün içinde bugünün Mersin’ini sorgulamaya davet ediyor.

Sergide yer alan posterlerin bulunduğu bir kitapçık ile broşürün de hazırlandığı sergi, 14 – 18 Ekim 2010 tarihleri arasında İzmir Ticaret Odası Sergi Salonu’nda görülebilir.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/akdenizde-bir-liman-kenti-mersin-gezici-kent-tarihi-sergisi_83127.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Bu sergi İstanbul'a da gelecek mi? Nereye ve hangi tarihlerde? YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!