Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Ankara Projeleri Sergisi
BÖLÜM SPONSORU

Alev Ebüzziya ve Nil Yalter Ortak Sergisi Galeri Nev'de

Alev Ebüzziya ve Nil Yalter Sergisi

yapi.com.tr

Sergiler

Alev Ebüzziya ve Nil Yalter Ortak Sergisi Galeri Nev'de
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 3 Kasım 2006
BİTİŞ TARİHİ: 2 Aralık 2006
YER: Maçka Cad. No: 33/B, Maçka, İstanbul
DÜZENLEYEN: İstanbul Galeri Nev
DİĞER BİLGİLER: T: (0212) 231 67 63 F: (0212) 248 38 68 E: istanbul@galerinev.com Sergi, Pazar ve Pazartesi hariç hergün 11:00 - 18:30 saatleri arasında görülebilir.
+ Ajandama Ekle

er ikisi de uzun yıllardan beri Paris'de yaşayan Alev Ebüzziya ve Nil Yalter, birlikte tasarladıkları sergi ile İstanbul Galeri Nev'de.

Dünyaca ünlü seramik sanatçısı Alev Ebüzziya, 1987'den beri Türkiye'de düzenli olarak eserlerini sergiliyor. 2001 yılında İslam Eserleri Müzesi'nde sanatçının bir retrospektifi düzenlenmiş ve İstanbullu sanatseverler Alev Ebüzziya'nın 1964 yılından beri yaptığı eserleri toplu halde görme imkanı bulmuşlardı. 1965'ten beri Paris'te yaşayan Nil Yalter ise başta etnik problemler, kültürel kimlik ve kadın sorunlarını irdeleyen çeşitli malzeme ve ortamları işine sıkça katan bir sanatçı. 1980-95 yılları arasında Paris Sorbonne Üniversitesi'nde bilgisayarla imge elde etme dersleri verdi.

"...Görünüşte birbiriyle ilişkisi olmayan konular ve farklı malzemelerle çalışan bu iki sanatçının pek çok ortak noktasının olabileceği ilk bakışta olağandışı görünebilir. Seramik sanatının evrimine tartışmasız büyük katkısı olan ve açık çanak formunun karmaşık mekansal dinamiklerini irdeleyen Alev Ebüzziya Siesbye'nin işleri genellikle seramik sanatı içinde değerlendirilir. Öte yandan siyasal duruşuyla etnik-eleştirel bir sanatçı olarak tanımlanan Nil Yalter'se etnik yaklaşımlar, göç, kültürel kimlik ve kadın sorunlarıyla ilgili toplumsal durumlar üzerine yoğunlaşır. Tüm sanat yaşamı boyunca çizimden resme ve fotoğrafa kadar birbirinden çok farklı ortam ve malzemelerin olanaklarından yararlanmakla birlikte uzmanlaştığı ve en çok tanındığı alan sayısal ortam ile 1980-95 arasında Paris'te Sorbonne Üniversitesi'nde dersini verdiği bilgisayarla imge elde etme yöntemleridir. Aslında bu sergi Nil'in yalnızca resimleriyle katıldığı ender sergilerden biridir. Alev ve Nil'in ilgi alanlarının birbiriyle ilişkisi yokmuş gibi görünmekle birlikte, İstanbul Galeri Nev'deki bu iki kişilik sergide izlenen üslup akrabalığı, niyet birliği ve konu yakınlığı insanı şaşırtır. Çömlekçi ve ressam bu kez, işlerinin görünümünün altında bir imgelem birliği bulunduğunu gösteren ortak kaygılar çevresinde bir araya gelmiştir..." (Nermin Kura 2006)

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/alev-ebuzziya-ve-nil-yalter-ortak-sergisi-galeri-nevde_49134.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!