Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Ankara Projeleri Sergisi
BÖLÜM SPONSORU

"Anadolu Mimarisi'nde Taş İşçiliği" YEM'de

"Anadolu Mimarisi'nde Taş İşçiliği"

yapi.com.tr
1

Sergiler

"Anadolu Mimarisi'nde Taş İşçiliği" YEM'de
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 27 Kasım 2006
BİTİŞ TARİHİ: 15 Aralık 2006
YER: Yapı-Endüstri Merkezi Sergi Holü, Harbiye, İstanbul
DÜZENLEYEN: Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) ve İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK)
DİĞER BİLGİLER: T: (212) 219 39 39 F: (212) 225 66 23 E: etkinlikler@yem.net Sergi Pazar günleri hariç hariç her gün 10.00–18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.
+ Ajandama Ekle

apı-Endüstri Merkezi ve İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK) işbirliği ile düzenlenen sergiler serisinin onüçüncüsünde, “Anadolu Mimarisinde Taş İşçiliği” başlıklı sergi sanatseverlerle buluşuyor.

Yapı-Endüstri Merkezi Sergi Holü’nde 27 Kasım – 15 Aralık 2006 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan etkinlikte Firdevs Sayılan’ın Anadolu mimarisinde; antik dönem uygarlıklarından başlayarak, Anadolu Selçukluları ve Beylikler dönemi ile Osmanlılar’dan günümüze kalan yapıları sergilenecek.

Anadolu mimarisindeki yapılarda güçlü plastik etkisi olan bezemeleri, özellikle 11.yy- 14.yy arasında yeralan yapıların cephe düzenlemelerinde, ustaların “taş"a anlamlar yükleyerek düşüncelerini yansıtmalarını profesyonel bir şekilde gözler önüne seren Sayılan, bu sergisi ile de başarısını bir kez daha gösteriyor.

Firdevs Sayılan

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun oldu. 1988 yılından bu yana İFSAK üyesi olan Sayılan, Sanat Tarihi Derneği kuruluş çalışmalarına katılarak, her iki derneğin yönetiminde görevler üstlendi. Ayrıca, Fotogen, Türkiye Tarihi Evleri Koruma Derneği ve Aturjet’in üyeleri arasında yer alan Sayılan Anadolu’da arkeolojik kazılarda fotoğraf çalışmalarında bulundu.

Sayılan, yurtiçi ve yurtdışı yarışmalarda ödüller kazandı, üyesi bulunduğu derneklerin açtıkları karma fotoğraf sergilerine katıldı.
Kişisel olarak “Antandros’dan Altınoluk’a”, “Altınoluk’ta Geçmişin İzleri”, “Su İçinde: Allianoi”, “Yaşamı Saklayan Duvarlar: Anadolu Evleri”, “Eyüp” ve “Anadolu’dan” fotoğraf sergilerini açtı. “Nemrud Dağı Tanrıları”, “Geçmiş Gün Işığına Çıkarken”, “Ortaçağ Anadolu Sanatından Kesitler”, “Ortaçağ Anadolu Sanatında Taş İşçiliği”, “Anadolu Evleri”, “Antakya’dan Karsa”, “Hitit ve Frig Topraklarında..”, “Konya, Afyon, Bolvadin Üçlemesi”, “Sivas-Divriği”, “Karaman-Ermenek”, “Amerika”, “Mısır..” gibi sanat tarihi ve arkeoloji ile ilgili birçok konuda belgesel saydam gösterileri hazırladı. Fotoğrafları konu ile ilgili kitaplarda kullanıldı.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/anadolu-mimarisinde-tas-isciligi-yemde_49440.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Bu kitaptan bana milas Sıtkı kocman meslek okulu restorasyon bolumüne yollamanız mumkun mu ? teşekkürler.. saygılarımla YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!