Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Angkor Tapınaklarının Sırrı Osmanlı Bankası Müzesi Sineması'nda

"Angkor Tapınaklarının Sırrı" Belgeseli Gösterimi

yapi.com.tr

Diğer

Angkor Tapınaklarının Sırrı Osmanlı Bankası Müzesi Sineması'nda
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 9 Mart 2006 19:00
BİTİŞ TARİHİ: 9 Mart 2006
+ Ajandama Ekle

b>Osmanlı Bankası Müzesi Sineması'nda "Arkeoloji / Tarihsel Miras" teması altında, "Angkor Tapınaklarının Sırrı" adlı Kamboçya yapımı belgesel gösterilecek. 9 Mart Perşembe günü saat 19:00'da yapılacak gösterimin ardından, Arkeolog Nezih Başgelen, "Dünya Kültür Mirası Açısından Dünden Bugüne Angkor Tapınakları" konulu bir söyleşi gerçekleştirecek.

"Angkor Tapınaklarının Sırrı"nda, Kamboçya ormanlarının derinliklerinde bulunan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Yerleşimi olan Angkor Wat tapınak grubunun, mimarlar ve arkeologlar tarafından hayatlarının tehlikeye atılması pahasına yeniden keşfedilerek restore edilmesi Henri Marchal'ın diliyle anlatılıyor. Belgesel, bugüne kadar gün ışığına çıkmamış aile arşivleri ve zamanının belli başlı kişilerince tutulan günlüklerden oluşuyor. İtibarlı geçmişini arayan bir ülkenin tarihinde Uzakdoğu Fransız Okulu'nun üstlendiği çabayı da sergiliyor.

Filmin Künyesi
Angkor Tapınaklarının Sırrı
Yönetmen: Didier Fassio
Kamboçya / 1995
Süre: 52'

Nezih Başgelen
Arkeolog Nezih Başgelen, 1978 yılında ilk popüler yayın olan Arkeoloji ve Sanat dergisini çıkarttı. 1982 yılında kurduğu Arkeoloji ve Sanat Yayınları'nda yurdumuzun zengin tarihi eserleri, eski uygarlıkları hakkında araştırma, inceleme gibi 21 temel dizi üzerinden 400'e yakın başvuru eseri yayımladı. 1986 yılında Türkiye'nin tarihi, doğal ve turistik değerlerine yönelik hizmet veren görsel doküman arşivini (Celsus Picture Library) oluşturdu. Ülkemizin karakteristik zenginliğinin, tarihi ve doğal değerlerinin yok olmaması için mücadele veren Başgelen, düzenlediği etkinliklerle arkeolojinin ve eski eserlerin korunması konusuna kamuoyunun dikkatini çekti. Başgelen'in eserleri arasında, "Anadolu Notları" (1979), "Geçmiş Zaman Kentleri" (1993), "Havadan Nemrut" (2000) yer alıyor.

Osmanlı Bankası Müzesi Sineması'nın Belgesel Sinemacılar Birliği danışmanlığında hazırlanan programı, her hafta farklı bir temayı içeren filmler ve ardından yapılan söyleşilerden oluşuyor. Seanslar, (0212) 334 22 70 numaralı telefondan rezervasyon yaptırılarak ücretsiz izlenebiliyor.

Osmanlı Bankası Müzesi
Bankalar (Voyvoda) Caddesi
No:35/37 Karaköy
Tel: (212) 334 22 70

www.obmuze.com

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/angkor-tapinaklarinin-sirri-osmanli-bankasi-muzesi-sinemasinda_42493.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!