Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Ankara Projeleri Sergisi
BÖLÜM SPONSORU

Ankara Galeri Nev'de Alechinsky Sergisi

Pierre Alechinsky Sergisi

yapi.com.tr

Sergiler

Ankara Galeri Nev'de Alechinsky Sergisi Şatafat Labirentleri V, 1973
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 6 Ekim 2006
BİTİŞ TARİHİ: 1 Kasım 2006
YER: Gezegen Sokak 5, Gazi Osman Paşa, Ankara
DÜZENLEYEN: Ankara Galeri Nev
DİĞER BİLGİLER: T: (0312) 437 93 90 F: (0312) 436 39 47 E: ankara@galerinev.com
+ Ajandama Ekle

br/> Geçtiğimiz yirmi yıl içinde Picasso, Bonnard, Dali, Dubuffet, Pedersen ve Saura’nın özgün litografilerini sergilemiş olan Ankara Galeri Nev, bu kez de yirminci yüzyıl sanatının ustalarından Alechinsky’i ağırlıyor.

Resmin esasını hayal dünyasına dayandıran CoBrA hareketinin elebaşlarından olan Pierre Alechinsky, litografiye İngiliz sürrealist Stanley William Hayter’ın 1927 yılında Paris’te kurduğu Atelier 17’de başlar. Atelier 17, daha sonra sanat tarihçileri tarafından, özgün baskının bağımsız bir sanat olarak yeniden doğmasının merkezi ilan edilecektir.


Eserlerini ilk kez 1947 yılında, doğduğu kent Brüksel’de sergiler. 1950'lerin ilk yıllarında, Paris başta olmak üzere, Avrupa’nın tüm önemli merkezlerinde Alechinsky'nin kişisel sergileri açılır. 1962 yılından sonra ise sanatçının eserleri, New York’ta ve Amerika'nın diğer kentlerinde de düzenli aralıklarla izlenir.

1969 yılında ilk retrospektif sergisi düzenlenir; yalnızca kağıt eserlerinden derlenen ilk retrospektifi ise 1973 yılında Brüksel Kraliyet Müzesi’nde açılır. Sonraki yıllarda, Alechinsky’nin kapsamlı sergileri Amsterdam, Cenevre, Düsseldorf, Louisiana, Paris, Pittsburgh ve New York’ta bulunan çeşitli müzelerde yer alır.

Ayrıca Paris’in modern sanat müzeleri Centre Pompidou ve Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris ile New York müzelerinden MoMA ve Guggenheim Museum, sanatçının eserlerini 1970’lerden başlayarak koleksiyonlarına dahil eder. Bu koleksiyonlardan derlenen sergilerden sonuncusu 2004 yılında Pompidou’da açılmıştır.

Pierre Alechinsky’nin Ankara Galeri Nev’de sergilenecek eserleri, CoBrA’nın manifestosuyla özgürleşen renk ve fırça kullanımının tüm olanaklarının keşfedildiği bir araştırmanın ürünleridir. Sergide, 1973 ile 1998 yıllarını kapsayan çeyrek asırın farklı anlarına ait pek çok eser izlenebilir.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/ankara-galeri-nevde-alechinsky-sergisi_49110.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!