Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Ankara Galeri Nev’de ‘Etraf İnsan’

Geçtiğimiz sezonu, yirminci kuruluş yıldönümü için hazırlanan kapsamlı bir karma sergi ile kapatan Ankara Galeri Nev, 2004-2005 sergi sezonunu 8 Ek

NTV-MSNBC

Sergiler

Ankara Galeri Nev’de ‘Etraf İnsan’
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 8 Ekim 2004
BİTİŞ TARİHİ: 3 Kasım 2004
+ Ajandama Ekle

b>Geçtiğimiz sezonu, yirminci kuruluş yıldönümü için hazırlanan kapsamlı bir karma sergi ile kapatan Ankara Galeri Nev, 2004-2005 sergi sezonunu 8 Ekim Cuma günü Kemal Önsoy’un kişisel sergisi ile açtı.

‘Etraf İnsan’ başlığını taşıyan sergi, sanatçının 2001 yılında açtığı son sergisinden bu yana üzerinde çalıştığı işlerinden oluşan yeni bir diziyi izleyicilere sunuyor.

“Kemal Önsoy, uzun süre, katmanlarla ilgilendi. Toplumların, kümelerin, yaşam koşulları sonucunda bıraktıkları izlere yöneldi. Yerleşmelerdeki döküntüler, sürekli yapılanmalar ve yıkımlarla birbiri üzerine yığınlaşan kültürel kodların peşine düştü. Bu takip bir bakıma sanat tarihinin izini sürmek biçiminde de anlaşılabilir. Böylelikle biz, katmanların üst üsteliğini kavrıyor, zaman içinde dolanabiliyorduk. Zaman olgusunun içerdiği ‘ardışıklık’, ‘süre’ ve ‘zamandaşlık’ kavramları ana sorunsalları gibi görünüyordu. Resimlerinde, katmanları birbirinden ayırdedebilecek işaretler bırakıyordu. Sonuç olarak, yaşanmış ve bitmişin anılarını, el izlerini hâlâ yaşamlı kılan, duvarlara yönelik bir ilgiydi onunki. Taa tarih öncesi çağlara, mağara resimlerine uzanıyordu. Önsoy, Prehistoryadan günümüze katmanlaşan kültürel geçmişin ‘nasıl duyumsanabileceğine’ ilişkin resimler boyadı. Onun resimleri, sanatsal arkeoloji için oluşturulmuş en üst katman değerindeydi.
(...) Kemal Önsoy, maddenin makroskobik özelliklerini belirleyen devinimlerini, bileşenlerini, değişimlerini, gözle görülemeyen karmaşık iç yapıyı; atomik olanı sorgulayarak katmanlaşmayı geleceğe doğru sürdürüyor.” [Zeynep Yasa Yaman]

Kemal Önsoy
Geçtiğimiz yıllarda Uluslararası Sao Paulo Bienali (2002), Uluslararası Venedik Bienali (1990) ve Uluslararası İstanbul Bienali’ne (1995 ve 2001) davet edilen Kemal Önsoy, 1980 yılında İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’ndan mezun oldu.
1990-1992 yılları arasında atölyesini New York’a taşıyan sanatçı, Türkiye’nin başlıca kentlerinde kişisel sergiler açtı, karma sergilere katıldı. Merkez Bankası Çağdaş Türk Sanatı Koleksiyonu’nun yanı sıra, çok sayıda özel koleksiyonda eserleri bulunan Önsoy aynı zamanda 1995 Kopenhag Charlottenborg Sergi Merkezi’nde yer alan Ben Bir Başkasıdır ve 1996’da Londra Sotheby’s’de yer alan The Turkish Sale sergilerine katıldı.
Kemal Önsoy çalışmalarını hâlen İstanbul’daki atölyesinde sürdürüyor.

KEMAL ÖNSOY
“ETRAF İNSAN”
[8 EKİM 2004 - 3 KASIM 2004]

Galeri Nev
Gezegen Sokak 5 06700 GOP/Ankara
T 312 437 93 90 / F 312 436 39 47
ankara@galerinev.com / www.galerinev.com

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/ankara-galeri-nevde-etraf-insan_19114.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!