Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Antik Sanat Galerisi'nde Ahmet Özel Resimleri

Antik Sanat Galerisi 7 – 30 Nisan 2005 tarihleri arasında Ahmet Özel’in “Merdivenler” sergisi ile buluşturuyor izleyiciyi. Bu sergide şaşırtıcı olan Özel’in “merdiven” tanımının alışagelmişin çok dışında, öznel ve farklı bir bakış açısını yansıtıyor oluşu.

yapi.com.tr

Sergiler

Antik Sanat Galerisi'nde Ahmet Özel Resimleri
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 7 Nisan 2005
BİTİŞ TARİHİ: 30 Nisan 2005
+ Ajandama Ekle

ntik Sanat Galerisi 7 – 30 Nisan 2005 tarihleri arasında Ahmet Özel’in “Merdivenler” sergisi ile buluşturuyor izleyiciyi. Bu sergide şaşırtıcı olan Özel’in “merdiven” tanımının alışagelmişin çok dışında, öznel ve farklı bir bakış açısını yansıtıyor oluşu.

“... Soyutla ilgilenen sanatçının önündeki yol çok zorlu ve çetindir. Bu sanat akımı uzun zaman önce doğdu. Üzerinde çok denemeler yapıldı. Kendi kişiliğini ortaya koyarak soyut sanatta yeni bir şeyler yapmak hayli zordur. Ve işte ben bugün, bu karmaşık akımda Ahmet Özel’in kendi kişiliğini bulduğunu gördüm. Zamanımızda görülmesi çok zor ve ender olan yeni kendine özgü çizgisiyle çok üstün nitelikli sanattır onun yaptığı...”

Çağdaş sanatın önde gelen temsilcilerinden Mihail Chemiakin, 4 Mayıs 2002’de Ahmet Özel’in Moskova Sergisi açılışında yaptığı konuşmada böyle söz ediyordu Özel’in resimlerinden.

Ahmet Özel’in yapıtlarında şaşırtıcı olan her ne kadar soyut olarak tanımlansalar da soyut sanatın mantığından farklı bir üretim süreci izlemeleri. Bir başka deyişle soyutun tanımında kullanılan verileri tüm içeriklerinde barındırmayan, alışagelmişin dışına çıkıp farklı bir yol izlemeyi tercih eden yapıtlar onun resimleri.

Bu bağlamda sanatçının kendisi de yapıtlarını bilinen soyut sanat kavramı içinde tanımlamıyor; “Soyutçu değilim. Soyut benim için soyut bir kavram. Soyut, benim resimlerimde tek tek görülen elemanlar. Bu gökyüzü, yıldırım, benim rüyamda gördüğüm bir form olabilir. Ama ne olursa olsun mutlaka bir anlamı olan formlardır bunlar. Bu yüzden benim soyutum son derece somut aslında. Çünkü renklerin üst üste, yan yana gelmesiyle oluşan, iki boyutlu gelişen bir renk kompozisyonu kurmuyorum. Ben resmimde insanı barındıran, bir yaşama serüvenini içinde taşıyan ve elemanları yerli yerinde olan bir hikaye kuruyorum. Bu aynı zamanda soyutun öyküsü yoktur ve genel anlamda iki boyutlu bir anlatımdır söylemlerine bir karşı duruş.”

Ahmet Özel’in resimlerinde her form aynı zamanda bir an. Çerçeve alınmış somut görüntülerin yüzeyde yeniden yaşam bulduğu, değişimi ve devinimi içlerinde barındırarak yeniden forme edildikleri bir an.

“Merdivenler” bu yüzden Özel’in merdivenleri. Onlar içlerindeki yaşanmışlıkları barındıran, insana dokunan ve yeniden biçimlenen “Merdivenler”... Dünyaya yeniden bakmak, onu yeniden tanımlamak için oluşturulmuş olanlar...

Ahmet Özel’in “Merdivenler”i 7 – 30 Nisan 2005 tarihleri arasında Antik Sanat Galerisi’nde görülebilir..

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/antik-sanat-galerisinde-ahmet-ozel-resimleri_25158.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!