Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Ara Güler'den "İstanbullu"

Ara Güler'den "İstanbullu"

yapi.com.tr

Sergiler

Ara Güler'den "İstanbullu"
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 7 Nisan 2008
BİTİŞ TARİHİ: 7 Mayıs 2008
YER: Mac Art Gallery, Nişantaşı, İstanbul
DÜZENLEYEN: Mac Art Gallery
DİĞER BİLGİLER: T: (212) 343 85 40-41 F: (212) 343 85 42 E: info@macartgallery.com
+ Ajandama Ekle

ac Art Gallery, usta Fotoğrafçı Ara Güler’in gözüyle yaşamın içinden karelere yer veriyor...

“ Fotoğraf neden sanat değildir. Çünkü hakikatin parçasını yakalayan bir şeydir. Hakikat olduğu için fotoğraf mevcuttur.” Yaratıcı fotoğrafçılığın en önemli temsilcisi Ara Güler fotoğraf hakkında böyle der. Kendisini foto muhabiri olarak tanımlarken fotoğrafında sanat değil tarihi belgeleyen unsur olduğunu ifade eder. “ Sanat olmasına lüzum yoktur fotoğrafın. Fotoğraf tarih olayıdır. Tarihi zaptediyorsun. Bir makine ile tarihi durduruyorsun”

Ara Güler “İstanbullu” sergisinde Güler’in yaşamın içinden yakaladığı karelere yer veriliyor. Güler’in insanın önemli unsur olduğu fotoğraflarında “habersiz”ce çekilen hayatın doğal yansımaları yer alıyor. Kumkapı balıkçıları, Beyoğlu, Kandilli’den Boğaziçi vapuru, Galata Rıhtımı, Sirkeci, Tarlabaşı, Beyoğlu Balık Pazarı…anadolu

İstanbul ağırlıklı sergide sanatçının fotoğraflarında kentin ; doğal güzelliklerinden, tarihi dokusundan neler kaybettiğini ve yaşamın ne kadar değiştiğini İstanbul’un başka bir kent olduğunu kaçınılmaz olarak görmek belki de en çok gerçek İstanbul’u yaşayamama hüznüne boğuyor insanı..

İstanbul’un değişen yüzüne Ara Güler “Bugünkü yeni kuşak, eskiyi hiç bilmediği ve tahmin de edemediği için, İstanbul'u budur, böyledir, böyleydi sanıyor. Eski bir fotoğrafa bakınca da şaşıp kalıyor, "Bu da neresi?" diyor, çünkü çoğu yer artık eskisine benzemiyor, yada hiç yok. Kandilli'de güneşi perde perde batıran Yahya Kemal'i, "Rumelihisarı"nda oturup da gözleri kapalı İstanbul'u dinleyen Orhan Veli'yi bu değişen İstanbul'la birlikte unutmak gerek herhalde.
İstanbullu olmak bir yaşam tarzıdır, çünkü İstanbul üç gerçek imparatorluğun merkezi ve potasıdır. Dünyanın başka hiçbir kentine benzemez. Ne yazık ki, gelecek kuşaklar bu yaşam tarzını hiçbir zaman tadamayacaklar.”

Dünyanın bir çok yerini gezen, makinesi ile bir çok yaşama tanıklık eden Ara Güler için İstanbul her zaman yüreğinin şehridir çünkü Ara Güler İstanbul’u yaşayan, kentin tarihine tanıklık eden gerçek “İstanbulludur”

Kendi hikayelerini anlatan, devingen, sıcak, zaman tanığı fotoğrafları ile Ara Güler "İstanbullu“ sergisi Mac Art Gallery’de izlenebilir.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/ara-gulerden-istanbullu_60479.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!