Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Avustralya ‘Yerli Sanatı’ Sergileniyor

İstanbul İlayda Sanat Galerisi’nde 23 Nisan - 6 Mayıs tarihleri arasında Aborjin sanatı sergisi düzenleniyor.

NTV-MSNBC

Sergiler

Avustralya ‘Yerli Sanatı’ Sergileniyor
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 23 Nisan 2005 10:00
BİTİŞ TARİHİ: 6 Mayıs 2005 19:00
+ Ajandama Ekle

b>İstanbul İlayda Sanat Galerisi’nde 23 Nisan - 6 Mayıs tarihleri arasında Aborjin sanatı sergisi düzenleniyor. Avustralya’nın yerli kültürü, sanatı ve mirası günümüz Avustralya yaşantısının eşsiz bir parçası olarak önem kazanıyor.

Dünyada en uzun ve en devamlı yaşayan sanatlardan olan Avustralya Yerli Sanatları’na karşı ilgi son senelerde hem Avustralya’da hem de tüm dünyada belirgin bir şekilde artıyor. Bunun neticelerinden biri olarak, Avustralya Büyükelçiliği ve Avustralya Ticaret Komisyonu, Anzak Günü anma törenleri çerçevesinde, Cicada Trading ile birlikte İstanbul İlayda Sanat Galerisi’nde 23 Nisan - 6 Mayıs tarihleri arasında Aborjin sanatı sergisi düzenliyor.

Avustralya Büyükelçiliği ve Avustralya Ticaret Komisyonu, Aborjinlerin cesur, dramatik ve görsel olarak çağdaş olmasına rağmen geleneksel dizaynları ve özel “düş zamanı” hikayeleri bulunan sanat yapıtları ve bunları yaratan sanatçıları Türkiye’ye tanıtmayı sabırsızlıkla bekliyor.
Avustralya Yerlileri’nin sanat yapıtlarının özel “düş zamanı” hikayeleri binlerce yıl geriye gitmekte ve kültürel miraslarına özel olarak nesilden nesile aktarılmaktadır. Sanat yapıtlarında kullanılan basit ve zarif dizaynlar yapraklar, yemek, ilaç bitkileri gibi nesneleri sembolize edebildiği gibi, daha derin ve kutsal bir anlama da sahip olabilmektedir.
Binlerce yıl önce orijinal olarak kum üzerine çizilen, mağara duvarlarına, kaya üzerlerine ya da kendi vücutlarına boyanan bu geleneksel sanat, son zamanlarda kanvas cam ya da tahta gibi yeni medyalar üzerine yapılmaktadır.
Avustralya Yerli Sanatı sergisi 23 Nisan 6 Mayıs tarihleri arasında İlayda Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilir.AVUSTRALYA ABORJİNLERİ

Avustralya Aborjinleri pek çok farklı çevrede yaşamıştır ve farklı tarihlere sahiptir. Bu nedenler resimlerinde ve oyma sanatlarında pek çok üslup ve konu işlenmiştir.
Pek çok Aborjin grubunun inanışına göre, başlangıçtan -Düş Zamanından- beri Avustralya’da insanlar yaşamaktaydı. Bu dönemde, atalarının ruhu topraktan çıkarak ve gökyüzünden inerek topraklarında yürümeye gelmişti. Topraklarındaki kayalara, nehirlere, dağlara, ormanlara ve çöllere şekil vermişlerdi. Atalarının ruhları, Aborjin halkına yasalarını, geleneklerini, davranış biçimlerini sunmuştu ve şarkılarının, danslarının, desenlerinin ve Aborjin dininin ifade şeklinin temelini oluşturan ayinlerinin kaynağıydılar.
Aborjin sanatının çok büyük bir kısmı “Düş Zamanı”na ait öyküler, ayinler, ruh alemi ile insanlar arsında bağlantıyı sağlamak amacıyla düzenlenen törenlerle bağlantılıdır. Aborjinler ruhani bir hayat sürerler ve toprakları onlar için çok büyük bir önem taşır. Yazılı bir dil olmadığı için, Aborjin sanatı görsel tarihleri haline gelmiştir.
Güncel Avustralya Yerli Sanatı hareketi Avustralya sanatının kimliği üzerinde derin bir etkiye sahiptir. Yerli sanatçıların kendilerine özgü stillerini ortaya koymuş olmalarına rağmen, hiçbir zaman geleneksel sanatın ruhani özünden vazgeçmemektedirler.
Kadınlar Aborjin toplumunda önemli bir rol oynarlar ve içgüdüsel olarak tabiatın kurallarını anlarlar. Cemiyetlerindeki diğer üyelerle ilgilenmenin dışında, bilgi ve bilgeliklerini çocuklarına ve torunlarına geçirmek ve kültürlerinin devamını sağlamak da sorumlulukları altındadır. Bu, törenleri, şarkıları, dansları ve özellikle sanatları ile gerçekleşmektedir. Yaşlı kadınlar cemiyetlerinin refahını sağlamak, sosyal uyumu yakalamak ve insanlarının geleneklerinin yaşamasını sağlamak için özel kadın törenleri düzenlemektedirler.

“AVUSTRALYA YERLİ SANATI SERGİSİ”
İlayda Sanat Galerisi
23 Nisan - 6 Mayıs 2005

Ayrıntılı Bilgi için;
İlayda Sanat Galerisi - İstanbul
Hüsrev Gerede Cad. No: 29 Teşvikiye
Tel: 0.212.227 92 92
e-posta: ibabacan@tnn.net

Galeri, Pazar günleri hariç her gün 10.00 ile 19.00 arasında açık.http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/avustralya-yerli-sanati-sergileniyor_25579.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!