Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Ayşe Erkmen Üç Yıl Aradan Sonra Türkiye'de

Ayşe Erkmen'in "Kuşbakışı Manzaralar" adlı kişisel sergisi 11 Ocak'ta Galerist'te açılacak. Çalışmalarını ağırlıklı olarak Avrupa'da sürdüre

yapi.com.tr

Sergiler

Ayşe Erkmen Üç Yıl Aradan Sonra Türkiye'de
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 11 Ocak 2005
BİTİŞ TARİHİ: 12 Şubat 2005
+ Ajandama Ekle

b>Ayşe Erkmen'in "Kuşbakışı Manzaralar" adlı kişisel sergisi 11 Ocak'ta Galerist'te açılacak.

Çalışmalarını ağırlıklı olarak Avrupa'da sürdüren Ayşe Erkmen'in video ve heykel yerleştirmelerinden oluşan Kuşbakışı Manzaralar isimli kişisel sergisi 11 Ocak-12 Şubat 2005 tarihleri arasında Galerist'te ziyarete açılacak.

Sanatçı sergide, galerinin pencerelerine konumlandırdığı çeşitli ofis perdeleriyle, iç ve dış kavramlarını ve bütünleyen olarak tanımlanışlarını imliyor. Erkmen'in içeride olma ve çevrelenme halinin birlikteliği üzerinden galerinin iç mekanlarında konumlandırdığı yapıtlar, dışarıda olanları gösteriyor. Örneğin, bir oyuncak kutusunda, doğayı temsil eden öğeleri heykelleştiriyor. Böylece, temsiliyetlerin karşıladığı dar alanın altını çiziyor.

Ayşe Erkmen'in sergisi Durchnässt (Sırılsıklam), Artforum'a göre 2004'ün en iyilerinden...

Günümüzün en önemli çağdaş sanatçıları arasında sayılan Ayşe Erkmen'in Sırılsıklam adlı işi Amerikan sanat dergisi Artforum tarafından 2004'ün en iyi güncel sanat çalışmalarının arasında gösterildi. Çalışmalarını ağırlıklı olarak Almanya ve Türkiye'de sürdüren Ayşe Erkmen'in Sırılsıklam'ı, geçtiğimiz ekim ayında Frankfurt'taki Schirn Kunsthall binasının ana giriş holünde gerçekleştirilmişti.


Ayşe Erkmen'in "GM" enstalasyonu Bozar Güzel Sanatlar Müzesi'nde devam ediyor.

İzleyiciyle fiziksel etkileşime giren eserler tasarlayan Erkmen'in Belçika'daki Bozar Güzel Sanatlar Müzesi'nde Horta Sergi Salonu'nda "GM" isimli bir enstalasyonu Ekim ayının başından beri sergileniyor.

Erkmen, Bozar'daki işinin çıkış noktasının, yüzyıl başında General Motors için aynı sergi salonunda gerçekleştirilen bir araba tanıtımı olduğunu söylüyor. Tanıtımda, arabaların altlarına ve çevrelerine oryantal halılar serilerek etrafa küçük palmiye ağaçları yerleştirildiğini belirten Erkmen, bu atmosferi çıkış noktası olarak alan işini şöyle anlatıyor: "Şaşırtıcı ve 'lüzumsuz' olarak düzenlenmiş bu halı kurgusunu işimin görsel parçasını oluşturacak şekilde kullandım. Serginin yapıldığı salon duvardan duvara siyah kalın bir halıyla kaplandı ve bu halının daha önce oryantal halıların durduğu yerlere rastlayan kısımları kesilip çıkartıldı. Böylece estetik bir bütün oluşturan eski düzenlemede, halıların olduğu yerlerde boşluk ve hiçlik hissi yaratılarak, 'pozitif', fiziksel ve kavramsal olarak 'negatif'leştirildi. Neredeyse bir dantel gibi transparanlaşarak mekanın zeminini açığa çıkartan halı üzerinde yürüyenlerin, işi bir heykel gibi hissedebilmelerini ve algılamalarını istedim."

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/ayse-erkmen-uc-yil-aradan-sonra-turkiyede_22101.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!