Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Bahar Kocaman ve İnsel İnal Article Sanat Galerisi'nde

"Duruşlar"

yapi.com.tr

Sergiler

Bahar Kocaman ve İnsel İnal Article Sanat Galerisi'nde
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 7 Mart 2006
BİTİŞ TARİHİ: 24 Mart 2006
+ Ajandama Ekle

b>Article Sanat Galerisi'nin Mart ayındaki konukları Bahar Kocaman ve İnsel İnal. Bahar Kocaman'ın resimleri ve İnsel İnal'ın pişmiş toprak duvar heykelleri, farklı disiplinlerde, bize hayata karşı duruşlarıyla ilgili ipucu veriyorlar. Sergi 7 Mart - 24 Mart tarihleri arasında, pazar günleri hariç, hergün saat 11.00 ile 19.00 Article'ın Çukurcuma'daki mekanında gezilebilir.

Bahar Kocaman, 1983'te Mimar Sinan Üniversitesi Yüksek Resim Bölümü'nden mezun oldu. 1998'de sanatta yeterliliğini tamamladı. 1985 - 2003 MSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'nde çalıştı. 2003- 2006 Kocaeli Üniversitesi'nde yardımcı doçent olarak görev yaptı. Şimdiye kadar 13 kişisel sergi açan ve birçok karma sergiye katılan sanatçının yurtiçi ve yurtdışında çeşitli koleksiyonlarda yapıtları bulunmaktadır.

Sanat yaşamına figür soyutlamalarıyla başlayan ve bu yönde çalışmalarını sürdüren sanatçı, özgün resim dilini, kendi içşel dinamiklerinin dışavurum etkisiyle lekesel figür çağrışımlarına dönüştürdüğü spontane tavrıyla belirlemektedir. Rastlantısallığın, sanatsal anlatıma katkısına inanan Kocaman, bu tavrı bilinçli bir denetimle resmin alt yapısına yönelik bir araç olarak görmektedir.Yeni çalışmalarında boya ve kolaj tekniğini birlikte kullanarak farklı bir aşamanın sinyalini veren sanatçı, bu sergiye, 1993-2006 yılları arasında ürettiği yapıtlardan bir seçkiyle katılıyor.

1969 doğumlu İnsel İnal,1993'te lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Seramik ve Cam Bölümü'nde, yüksek lisans ve sanatta yeterliğini ise 2001'de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü'nde bitirmiştir. Halen Kocaeli Üniversitesi Heykel ASD'da yardımcı doçenttir.

Toplumsal ilişkilerle sistemdeki problemlerini, bedeniyle gerçekleştirdiği performanslarıyla da paylaşarak çözmeye çalışan İnal'ın bu sergideki eserleri, savaşların birey üzerinde yarattığı sıkıntılar üzerine kurulu. 1300 derece pişmiş toprak duvar heykelleri ile; travmaları, rüyaları, hiç yokolmayan bembeyaz dışarı fırlayan urları, çocuklara hediye edilen ve varlıklarıyla savaşı ve hızı meşru kılan oyuncakları, başımıza düşen (ya da düşmeyen) bombaları, endüstriel mekaniğin görsel bütünlüğü, savaştan çıkmış renksiz ve kimliksiz bir halde heran izleyenin üzerine yıkılacakmış gibi, "altında ezilir miyim?" dedirten, içinde yaşadığımız ya da yaşamadığımız yamuk blokları tasvir eden İnal, bizi romantik hazlarla dolu olmayan, gerçekçi ve bugüne ait bir estetiğin içine çekiyor.

Birçok karma sergiye katılmış ve kişisel sergi açmış olan sanatçının, çeşitli koleksiyonlarda heykeli bulunmaktadır.


ARTICLE ART GALLERY
Faik Paşa Sok. No:41
Giriş Kat
Çukurcuma - Beyoğlu

Tel: 0212 251 86 07

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/bahar-kocaman-ve-insel-inal-article-sanat-galerisinde_42606.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!