Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Balabanlar Resim Sergisi

Balabanlar Resim Sergisi

yapi.com.tr
2

Sergiler

Balabanlar Resim Sergisi
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 27 Şubat 2008
BİTİŞ TARİHİ: 22 Mart 2008
YER: Palet Sanat Galerisi, Caddebostan, İstanbul
DÜZENLEYEN: Palet Sanat Galerisi
DİĞER BİLGİLER: T: (216) 302 78 50
+ Ajandama Ekle

alet Sanat Galerisi İbrahim Balaban ve Nazım Balaban'ın resimlerine ev sahipliği yapıyor. Seksensekiz yaşında ki Türk resminin önemli sanatçılarından İbrahim Balaban’ nın ve Nazım Hikmet'in ismini taşıyan oğlu Nazım Balaban'ın tuval üzerine yağlı boya eserlerinden oluşan sergi Palet Sanat Galerisi'nde yılın son sergisi olma özelliğini de taşıyor.

İbrahim Balaban
1921 yılında Bursa’nın Seçköy’ünde nakışların içinde doğdu. Köyün üç sınıflı okulundan mezun olduktan sonra, daha üst okullara yollanmadı.

Okuma isteğini varlıklı olan ailesine iş görmeyerek dayattı, avunması için onu on beş yaşına kadar serbest bıraktılar. İşte bu özgürlük yıllarında her gün resimler çiziyor, günceler tutuyordu. Ressamlığı ve yazarlığı o yıllarda gelişmiş kök salmıştır.

1937 yılı Kasım’ın 24’ü: Ayıngacılıktan (esrar çıkarmaktan) üç yıl altı ay ceza aldı. 1941: Bursa mapushanesinde yattığı sırada Nazım Hikmet’i tanıdı, aynı yıl hapisten çıktı. Cinayet suçundan 1942’de tekrar içeri düştüğünde Nazım’a çırak oldu.

1943: Mapushanede, Baba’sının cinayete kurban gittiğini öğrendi ve daha sonra da doğum sırasında ilk karısının ve kısa bir süre sonra da bebeğin öldüğü haberini aldı.
1944: İmralıya yollandı; 1947’de, bu kez “komünist’likten” Bursa damına sürüldü ve altı aylık cezası 4 yıla çıktı. Fakat Usta’sı Nazım’a tekrar kavuştuğu için mutluydu.

1950 affıyla, Nazım’la birlikte mapushaneden çıktı. Çıkarken elinde Nazım’ın adına şiir yazdığı “Bahar” , “Mapushane kapısı”, “Harman” adlı tablolar ile ayrıca “Doğum”, “Cinayet” ve “Suda Donbaylar” adlı tablolar vardı.

1950 sonu ve 51 başlarında Nazım’la birlikte İstanbulu gezdi ve onun evinde altı ay kaldı. O sürede “Ekin Biçenler” adlı tablosunu Usta’sının evinde yaptı.1951’de “şüpheli zat” olarak jandarmalar eşliğinde Sivas’ta başladığı askerliğini 1952 yılında bitirdi. Burada kendisi gibi “şüpheli zat” olarak sürgün olan Şair Hasan Hüseyin Korkmazgil, Mehmet Kemal ve Hakkı Torunoğlu ile tanıştı. Askerden dönüşünde “çocuklarının anası”nı kaçırarak evlendi, iki oğlu bir kızı oldu. Ve beş de torunu vardır.

1953 yılında ilk kişisel sergisini İstanbul’da açtı. 1961 yılında resimlerinden dolayı altı ay tutuklu kaldı. 1962 yılında “Yeni Dal Grubu” sergisi kapatıldı ve ressam arkadaşlarıyla birikte tutuklanarak Balmumcu Kışla’sına kapatıldı ve Askeri Mahkeme’ce yargılandı. 1969 yılında Adana Sergisi bir gurup gerici-yobaz tarafından basılarak resimleri tahrip edildi. Sonraki yıllarda da defalarca göz altına alınıp sorgulandı ve yargılandı. O, bu güne kadar “Şair Baba”sının istediği gibi “kan gütmeden” 2000 den fazla tablo ve bunun birkaç katı kadar desen üreterek 30’u aşkın kişisel sergi açtı, birçok karma ve grub sergilere katıldı. Ayrıca; anılar, denemeler(resim sanatı üzerine), hikayeler ve ikisi roman olmak üzere yayınlanmış 12 kitabı vardır.

Nazım Balaban
1955 yılında Bursa-Seç Köy’de dünyaya geldi. İbrahim Balaban'ın oğludur, ismini büyük şair Nazım Hikmet'ten almıştır. İlk okulu Seç Köy ‘de orta okulu Bursa’da okudu, lise ve üniversite eğitimini İstanbul’da tamamladı. 15 yıl çeşitli özel şirketlerde çalıştıktan sonra iki arkadaşı ile birlikte makine ve otomasyon üzerine iş yapan bir şirket kurup bu işi 6 yıl süreyle yürüttü.

Resim yapmak amacıyla 1997 yılında, ticari ve mekanik işlerin kendi sanatcı ve hassas yapısına uymadığına karar verip ortaklıktan ayrıldı. Bu zor kararı almasında eşi ve babası destek oldular.

Doğduğundan itibaren resim ve sanat ortamı içinde büyüyüp yetişen sanatcı, kendini bildiğinden beri resim yapmakta olup, son 10 yıldır (2007) tamamen resimle uğraşmaktadır.

Babasının toplumcu, somut ve fiğüratif çizgisini sürdürmektedir. Bu güne kadar 70 kadar tablo ve 100’ün üzerinde desen üretti, bu eserlerin 60 dan fazlası özel ve tüzel koleksiyonlara girmiştir.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/balabanlar-resim-sergisi_59599.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • ibrahim balabanin bir eserini nasil elde edebilirim?... bu konuda beni aydinlatacak bilgilerinizi bekliyorum nchampeaux@free.fr YANITLA
  • çok güzel birşey olmuş. hazırlayanlara teşekkürler......... YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!