Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Tasarım Bilkent '18
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Berlin - New York Diyalogları: Kapsamı İçinde Yapı

Berlin - New York Diyalogları: Kapsamı İçinde Yapı

yapi.com.tr

Buluşmalar
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 8 Kasım 2007
BİTİŞ TARİHİ: 26 Ocak 2008
YER: AIA New York Chapter
DÜZENLEYEN: AIA New York Chapter, German Architecture Center (DAZ), Carnegie Hall
+ Ajandama Ekle

Dünyanın en dinamik kentsel noktalarından Berlin ve New York, sokaklarında ve göklerinde radikal değişimler yaşıyorlar. 'Berlin – New York Diyalogları', bu iki şehirdeki değişimleri mevcut yapılaşmış çevre ve kentsel dönüşüm mekanizmaları –yapılaşmayı etkileyen sosyal, ekonomik, politik ve kültürel süreçler- üzerinden okumaya çalışıyor. Aynı zamanda, bu şehirlere komşu kentlerin giderek kimlik, ayrışma ve temel strüktürler dahilinde, kalıcılıklarının ‘mega şehir’e bağımlılığını gözlemliyor.

Carnegie Hall desteğiyle gerçekleştirilen ve 2-18 Kasım tarihleri arasında Berlin'de gerçekleştirilen 'Berlin in Lights' adlı serginin ikinci ayağı olarak düzenlenen 'Berlin - New York Diyalogları', aynı zamanda da Amerikan Mimarlık Merkezi tarafından bir kaç yıldır sürdürülen 'Küresel Kent Diyalogları' serisinin de bir parçası.

Sergi, New York'un diğer küresel anlamda önem kazanan dünya şehirleriyle arasındaki benzerlik ve farklılıklarını keşfetmek üzere yola çıkan Amerikan Mimarlık Merkezi'nin Alman Mimarlık Merkezi DAZ ile ortaklığının bir ürünü.

Berlin – New York Diyalogları her şehrin üç parçasını inceliyor. Öncelikli, sofistike projeler ve resmi olmayan girişimler bir dizi başlık üzerinden karşılaştırılıyor: Katalizör olarak Kültür, Toplumsal Aktivizm, Mutenalaştırma, Açık Mekan ve Devlet Uzlaşmaları. Sergi, kentsel kapsam içinde ele aldığı projelerin hikayelerini ve arkalarındaki ‘güç’leri odak noktasına alıyor.

Berlin'in sivil kültürel gelişim organizasyonlarından 'Platoon', yaratıcı kentsel insiyatiflere bir örnek.Platoon, düşük gelirli mesleklere dikkat çekmek üzere düzenlediği kampanya kapsamında, 'düşük gelir kuklaları' ile Berlin'de gösteri yapıyor.


Birleştirilmiş metal parçalarından oluşan strüktür-heykel, Berlin ve New York haritaları arasına yerleştirilmiş.http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/berlin---new-york-diyaloglari-kapsami-icinde-yapi_58547.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!