Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Bina Kimlikleri Yapı-Endüstri Merkezi' nde Sergileniyor

"Bina Kimlikleri; ANKARA, Cumhuriyetin İlk On Yılı Sergisi" 8 Kasım -27 Kasım tarihleri arasında Yapı-Endüstri Merkezi sergi holünde ziyaretçilere

yapitr/Murat UYMUŞLAR

Sergiler

Bina Kimlikleri Yapı-Endüstri Merkezi' nde Sergileniyor
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 8 Kasım 2004
BİTİŞ TARİHİ: 27 Kasım 2004
+ Ajandama Ekle

b>"Bina Kimlikleri; ANKARA, Cumhuriyetin İlk On Yılı Sergisi" 8 Kasım -27 Kasım tarihleri arasında Yapı-Endüstri Merkezi sergi holünde ziyaretçilere açılıyor.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından oluşturulan projenin ilk ürünü olan; 'Ankara, Cumhuriyetin İlk On Yılı Sergisi'nde, bu dönemde yapılmış 19 mimari yapıtı detaylı olarak inceleme imkanı ziyaretçilere sunuluyor.

Proje, binalara ait tarihi, mimari bilgilerin, binanın planlarının, eski ve güncel fotoğraflarının elde edilmesi sonucunda oluşuyor. Mimarlık kültürünü yaygınlaştırmak, kentlilik bilincinin oluşumuna katkıda bulunmak, kültürümüzü ve mimarlığımızı belgeleyerek kentlilerle paylaşmak hedefleriyle gerçekleştirilen projenin, ülke genelinde tüm kentlerde yürütülmesi planlanıyor.

Akademik Koordinatörlüğünü ODTÜ'den İnci Aslanoğlu ve Elvan Altan Ergut'un yaptığı, 2003 yılı mimarlık haftasında tamamlanan "Ankara, Cumhuriyetin İlk On Yılı (1923-1933)" sergisi, öncelikle Ankara'da kentlilerin yoğun olarak kullandıkları alışveriş merkezlerinde ve sokaklarda sergilendikten sonra gezici sergi olarak Mimarlar Odası temsilciliklerinin bulunduğu kentlerde, üniversitelerde, Balkan ülkelerinde ve Almanya'da dolaştı. Hagen şehrinde Avrupa Haftası kapsamında açılan Türk Mimarlığı sergisinde Ulusal Mimarlık Sergisi'yle birlikte yer aldı.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, projenin tek seferde ele alınamayacak bir büyüklüğe sahip olduğundan, çalışmalarını tarihsel dönemler halinde etaplayarak sürdürdüklerini belirtti. Önümüzdeki günlerde, Cumhuriyet öncesi yapılar ve 1950'li yıllardan günümüze kadarki döneme ait yapılar hakkında çalışmalar sürdüreceklerini ifade etti. Şube, Temmuz 2005'de İstanbul'da gerçekleşecek 22. Uluslararası Mimarlık Kongresi'nde projenin tamamlanmasını ve bir bütün halinde sunulmasını planlıyor. Böylece, dünyanın pek çok ülkesinden yaklaşık 8.000 mimarın gelmesinin beklendiği bu büyük organizasyon içinde Ankara ve Ankara mimarlığının tanıtımı da yapılmış olacak.

Tarih : 8 Kasım- 27 Kasım Perşembe
Yer : Yapı Endüstri Merkezi Sergi Holü
Detaylı bilgi için:
Banu Uçak : 212 219 39 39
E-mail : bucak@yem.net

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/bina-kimlikleri-yapi-endustri-merkezi-nde-sergileniyor_20441.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!