Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Bakılan Görülen Kadar
BÖLÜM SPONSORU

"Bir Gezginin Öğleden Sonrası"

Yaşamını ve sanatını 30 yıla yakın bir süredir Almanya’da sürdüren, özgün çalışmalarıyla Almanya’nın önemli müze ve özel koleksiyonlarında yer alan sanatçı Mahmut Celayir, 2 yıl aradan sonra C.A.M Galeri’de… “Bir Gezginin Öğleden Sonrası” isimli sergisinin açılışında sanatçı, yazar Oya Erdoğan bir de ses performansı gerçekleştirecek.

yapi.com.tr

Sergiler

"Bir Gezginin Öğleden Sonrası"
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 4 Kasım 2010
BİTİŞ TARİHİ: 11 Aralık 2010
YER: C.A.M. Galeri Nişantaşı - İstanbul
DÜZENLEYEN: C.A.M Galeri
DİĞER BİLGİLER: A: Abdi İpekçi Cad. Altın Sok. Ahmet Kara İş Merkezi No: 2 Kat:3 Nişantaşı - İstanbul T: (212) 248 81 49
+ Ajandama Ekle

aşamını ve sanatını 30 yıla yakın bir süredir Almanya’da sürdüren, özgün çalışmalarıyla Almanya’nın önemli müze ve özel koleksiyonlarında yer alan sanatçı Mahmut Celayir, 2 yıl aradan sonra C.A.M Galeri’de olacak.

Celayir, “Bir Gezginin Öğleden Sonrası” sergisinin açılışında, Berlin’de yaşayan şair ve yazar Oya Erdoğan, “farklı diller rezervuarından beslediği” bir de ses performansı gerçekleştirecek.

Claude Debussy 'nin “L'Après-midi d'un Faune” eserinin ışığında seslerin ve dillerin çarpıştığı, çarpışmaların kaynaşmalara yol açtığı bu performansta kültürlerin birbirlerine dokunuşu ve Celayir resimlerinin “ses”lerinin arayışı olacak.


Celayir, sergi hakkında şu açıklama notunu kaleme alıyor:

“Memleketimde, yaz aylarımı geçirdiğim uzaklarda bir dağ köyünde, öğleden sonraları doğa içinde uzun yolculuklar yaparım. Benim için her şey bu yolculuklarla başlar. Meraklı gözlerle yaptığım bu yolculuklarda, taşları, suyu ve hayvanları izlerim. Toprağın dokusu, bitkilerin form ve renk çeşitliliği, gün ışığının sıcak ve sarmalayıcı aydınlığıyla kendimi kozmik bir hareketin döngüsü içinde bulurum. Boşluk içinde eridiğimi toprağa karıştığımı duyumsarım. Bu yolculuk aslında bir iç yolculuğa, bir var olma deneyimine dönüşür. Bir kayıp cennet, bir kimlik arayışıdır bu. Terk edilmiş eski yollar, geride bırakılan izler, birbiriyle karışan tarih, zaman ve mekan. Göçler, sürgünler ve taşlara bırakan acılar. Çıplak yalnızlığımızla doğadaki maceramız ve temel varoluşsal düşünceler.

“Günün ilerleyen saatiyle gölgeler büyür, ışığın karanlıkla diyalogu belirginleşir. Sonunda bir ritüeli sonlandırmanın mutlu dinginliği içinde eve döndüğümde kafamda bir görsel izlenim yoğunluğu bulurum. Bu izlenimler zamanla, sıcak bir ışıkla yüklü enerji dolu alanlar içinde uçuşan renkler ve formlara dönüşür. Bu sergimdeki soyut ağırlıklı çalışmalarda bu serüvenlerimin sonuçlarıdır. Serginin başlığı, ‘Bir gezginin öğleden sonrası, Debussy’nin ünlü yapıtı ‘Bir Pan’ın öğle sonrasına atfen alınmıştır. Debussy’nin bu yapıtındaki izlenimci, pastoral ve meditativ atmosferi resimlerime yakın buluyorum. Ayrıca Fransız izlenimci akımının ve bu akımın büyük ismi Monet’nin modern resmin soyutlamasındaki rolünü de unutmamak gerekiyor.”

Mahmut Celayir'in "Bir Gezginin Öğleden Sonrası" sergisi, 4 Kasım – 11 Aralık tarihleri arasında C.A.M Galeri Nişantaşı’nda izlenebilir.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/bir-gezginin-ogleden-sonrasi_83809.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!