Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Ankara Projeleri Sergisi
BÖLÜM SPONSORU

Bir Roman Ailesinin Portresi

"Dokuz Sekizlik Roman Havası" Bir Roman Ailesinin Portresi - Fotoğrafik Sunum

yapi.com.tr

Sergiler

Bir Roman Ailesinin Portresi
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 31 Ağustos 2006
BİTİŞ TARİHİ: 16 Eylül 2006
YER: Karşı Sanat Çalışmaları, İstiklal Cad. Elhamra Han. No: 258 Kat 2 Beyoğlu, İstanbul
DÜZENLEYEN: Karşı Sanat Çalışmaları - Ulaşılabilir Yaşam Derneği (UYD)
DİĞER BİLGİLER: Ayşe Çetinkaya Taner T: (0212) 245 15 08 F: (0212) 245 37 00 E: ayse@karsi.com karsi@karsi.com Arjen J. Zwart hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.
+ Ajandama Ekle

b>Ulaşılabilir Yaşam Derneği'nin konuğu olarak Hollanda'dan İstanbul'a gelen fotograf sanatçısı Arjen J. Zwart'ın "Dokuz Sekizlik Roman Havası - Bir Roman Ailesinin Portresi" başlıklı sergisi, Karşı Sanat Çalışmaları'nda.

Fotoğraf çalışmasını yapan Arjen J. Zwart'ın proje ve kendisi ile ilgili yazısı:

"Batı Anadolu'da Roman ve kültürüyle karşılaşmak bana fotografik projem için ivme kazandırdı. Giysileri, yaşam biçimleri ve İstanbul gibi çetin çevre koşullarında yaşamı sürdürme becerileri beni onlara çekti. Beni ilgilendiren, Romanlara dair romantik unsurlardan daha çok gündelik yaşamlarının gerçekleri oldu. Amacım on yıllık zaman dilimine yayılmış bir aile fotoğraf albümü yaratmaktı.

Projeye 2001 yılında başladım ve her yıl birkaç hafta sürdürerek tamamladım. Fotoğraflarını çektiğim aile, İstanbul varoşlarından Alemdar'da küçük basit bir evde yaşıyor. Çoğunluğu Karadeniz Bölgesinde ve İstanbul'a komşu bölgelerde yaşayan ve tüm Türkiye'ye yayılmış aile bağları mevcut. Klan kadınları ve çocukları, hergün evlerine bir saat otobüs yolculuğu mesafesindeki Kadıköy sokaklarına dağılıyorlar. Ciklet ve mendil satan ya da darbuka çalan çocukların topladığı parayı denetleyen bu kadınların görüntüsü oldukça iri ve ürkütücü.

Çocuklarsa düşsel yaratıklar. Sokaklardayken hakkını savunan, kendine güvenen bu çocuklar, onlarla oyun oynamaya başlarsanız anında değişiyorlar. Polis ve sivillerin bütün uyarılarına karşın hiçbir zaman bir sorunla karşılaşmadan bir arkadaş gibi kabul edildim. Kadınlara ve çocuklara eşlik eden tek erkek ise Sezgin. Beş çocuğu var. Karısı evde en küçük iki çocuğun bakımını üstlenmiş, üç büyük çocuk Mustafa, Nermin ve Yonca ise bütün bir yıl boyunca hergün çalışıorlar".

Arjen J. Zwart / Hollanda, 1957
1986/87 yıllarında bir Hindistan gezisi sırasında fotoğrafın sunduğu olanaklar ilgimi çekti. Köklerimi ve çevreyi farketmemi sağladı. Bu aynı zamanda sosyal belgesellerle ilgilendiğim dönemdir. 1999 yılında, Hollandadaki bir sahil köyü olan Egmond aan Zeeye ait peysajlarla ilgili bir fotoğraf kitabı yapmaya başladım. Yurtdışında Hindistan'da Kalkütalı çekçek sürücülerinin günlük yaşamlarını çektim. Birkaç yıldan bu yana İstanbul yakınlarında yaşayan bir roman klanının yaşamını belgelemekteyim.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/bir-roman-ailesinin-portresi_48063.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!