Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
SONRAKİ HABER: Arch+Dsgn Summit 2018
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Bizans'ın Öteki İmparatorluğu: Trabzon

Bizans İmparatorluğu'nun gücünün azaldığı dönemde, başkent İstanbul ile siyaset, ticaret ve sanat alanlarında rekabet eden Trabzon'u ve döneminin en önemli yapılarından biri olan Trabzon Ayasofyası'nı ele alan sergi, 18 Eylül'e kadar ANAMED'de ziyarete açık olacak.

yapı.com.tr

Toplantılar

Bizans'ın Öteki İmparatorluğu: Trabzon
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 24 Haziran 2016
BİTİŞ TARİHİ: 18 Eylül 2016
YER: ANAMED Binası, Beyoğlu
ŞEHİR: İstanbul
DÜZENLEYEN:

Koç Üniversitesi, Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED)

DİĞER BİLGİLER:

A: İstiklal Caddesi No: 181 Merkez Han, Beyoğlu / İstanbul
T: (212) 393 60 00

+ Ajandama Ekle

Uluslararası arşivlerden derlenen fotoğraf, çizim ve nadir eserlerin pek çoğunun ilk kez gün ışığına çıkarıldığı "Bizans'ın Öteki İmparatorluğu: Trabzon" adlı sergide, sanat tarihi açısından Trabzon ve yapılarının kendine özgü zenginliklerine vurgu yapılıyor.

Sergi, sıradışı mimarisi, eşsiz cephe kabartmaları ve olağanüstü duvar resimleriyle Trabzon Ayasofyası'na odaklanarak, şehrin tezatlarının kamusal alana hangi şekillerde yansıdığını imparatorluk anıtları uzerinden gözler önune seriyor. Bizans araştırmaları için büyük önem taşıyan arşivlerdeki bilgilerin kaynak oluşturduğu serginin küratörlüğünü, Londra Üniversitesi Courtauld Enstitüsü Dekanı Prof. Antony Eastmond üstlendi.

Trabzon Rum İmparatorluğu'nun günümüze ulaşan en iyi korunmuş anıtı, Trabzon Ayasofyası'nın, kuruluş dönemi olan 13. yüzyıldan bugüne kadarki yolculuğunu tarih severlerle buluşturan sergide, şehrin Bizans dönemindeki önemi ve coğrafi sebeplerden dolayı İstanbul'dan ayrılan yönleri inceleniyor.

OpusOpus Sectile

Nadir kitapların yer aldığı arşivler İstanbul'da

Londra Üniversitesi Courtauld Enstitüsü ile işbirliği içinde gerçekleştirilen sergideki fotoğraf ve çizimler Fransa'dan Gabriel Millet ve BnF, İngiltere'den David Talbot Rice ve David-June Winfield arşivleri ile İskoçya'dan St. Andrews Üniversitesi Russell Trust ve St. Petersburg'da bulunan Rus Bilimler Akademisi arşivlerinden derlendi.

Sergide ayrıca, Tayfun Öner tarafından yapılan ve Trabzon Ayasofyası'nın ihtişamını ortaya koyan maket ve Trabzon Ayasofyası'nı içeren nadir kitaplar ziyaretçilerle buluşuyor.

TrabzonTrabzon Ayasofyası maketi

Sergi kitabı Türkçe ve İngilizce olarak yayımlandı

Ayasofya'nın mimari, sanat tarihi bakımından özellikleri ve konservasyon çalışmalarının, Bizantologlar tarafından detaylı incelendiği bilimsel kitaplar ise Bizans'ın Öteki İmparatorluğu: Trabzon ve Byzantium's other Empire: Trebizond başlıklarıyla sergiyle eşzamanlı olarak yayımlandı.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/bizansin-oteki-imparatorlugu-trabzon_145413.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!