Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Borusan’da Rebecca Horn Sergisi

Yaratıcı ve çok yönlü Alman sanatçı Rebecca Horn’un yapıtlarından oluşan bir sergi, 22 Ekim-25 Aralık 2004 tarihleri arasında Borusan Sanat Galeris

NTV-MSNBC

Sergiler

Borusan’da Rebecca Horn Sergisi
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 22 Ekim 2004
BİTİŞ TARİHİ: 25 Aralık 2004
+ Ajandama Ekle

b>Yaratıcı ve çok yönlü Alman sanatçı Rebecca Horn’un yapıtlarından oluşan bir sergi, 22 Ekim-25 Aralık 2004 tarihleri arasında Borusan Sanat Galerisi’nde.

Borusan Sanat Galerisi günümüz Alman sanatının en yaratıcı ve çok yönlü sanatçılarından biri olarak nitelendirilen Rebecca Horn’un desen heykel, enstalasyon, fotoğraf ve filmlerinden oluşan bir sergiye 22 Ekim-25 Aralık 2004 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Meslek yaşamının doruk noktasına 1994 yılında New York Guggenheim Müzesi’nde gerçekleştirilen retrospektif sergi ile ulaşan Rebecca Horn’nun bu retrospektifi, Berlin’deki New National Gallery ile Viyana’da Kuntshalle’de de tekrarlanmıştı.

Rebecca Horn’un farklı mecralara yönelik çalışmaları, günümüzde disiplinlerarası çalışmaların moda olmasından çok öncesine dayanıyor: Horn, yıllardır desen, heykel, enstelasyon, kinetik, fotoğraf, performans, aksiyon, video, film ve metin gibi farklı ifade biçimleri deniyor. Hamburg’da eğitimini tamamlar tamamlamaz kendi gövdesi ve duyularıyla ilişkili performanslar yapan Horn, bu tür çalışmaları için çeşitli aygıtlar tasarlamıştı. Bu erken dönem yapıtlarının -ve aslında sonraki yapıtlarının da- temel bir özelliği, hareket halindeki insanın heykelle veya nesneyle kurduğu ilişkiydi. Önceleri performanslarını yalnızca belgelemeye dayanan film ve video ise, daha sonra sanatçı tarafından bağımsız birer iletişim biçimi olarak kullanıldı. Bu yapıtlar da hareket ve nesneyi yeni bir sanat yapıtı oluşturacak şekilde bir araya getiriyordu. Horn’un sinema veya televizyon filmlerinin uzunluğuna ulaşan film projeleri böyle ortaya çıktı.

Rebecca Horn’un sanatında heykel ve filmin buluşması önemli bir yer tutuyor. Sanatçının enstalasyonları, nesneleri ve filmleri çizgisel bir mantıkla ilerlemeyen bir öykü anlatıyorlar. Bunlar, film sırasında okunan son derece duygusal temelli metinler olarak sergideki nesnelere eşlik eden birer şiirsel anlatı olarak da düşünülebilir. Horn’un kendi yaratısı olan nesneler ise film sahnelerindeki öyküleri hem yansıtarak ham yorumlayarak çifte bir işlev görüyorlar; ayrıca yepyeni sanatsal yansımalara bir kapı aralıyorlar.

Borusan Sanat Galerisi’nin üst katında Horn’nun performanslarından oluşan kısa filmler gösterilirken, Borusan Kültür ve Sanat Merkezi etkinlik salonunda ise sanatçının “La Ferdinanda”, “Buster’s Bedroom” ve “Cutting Through the Past” isimli filmleri sergi süresince dönüşümlü olarak gösterilecek.

“Rebecca Horn”
Borusan Sanat Galerisi
22 Ekim - 25 Aralık 2004

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/borusanda-rebecca-horn-sergisi_19852.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!