Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

“Bursa’nın Kentsel ve Mimari Gelişimi”

Kadir Has Üniversitesi Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Lisans Programı “Bursa’nın Kentsel ve Mimari Gelişimi” başlıklı bir konferans düzenliyor.

yapi.com.tr

Toplantılar

“Bursa’nın Kentsel ve Mimari Gelişimi”
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 17 Mart 2009 16:00
YER: Kadir Has Üniversitesi, Cibali, İstanbul
DÜZENLEYEN: Kadir Has Üniversitesi Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Lisans Programı
DİĞER BİLGİLER: Tel : (212) 533 57 65
+ Ajandama Ekle

adir Has Üniversitesi Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Lisans Programı “Bursa’nın Kentsel ve Mimari Gelişimi” başlıklı bir konferans düzenliyor. Uludağ Üniversitesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi’nden Prof. Dr.Neslihan Dostoğlu’nun konuşmacı olarak katılacağı etkinlikte Bursa’nın tarihsel süreci boyunca oluşan izler ele alınacak.

Bursa
Bursa, veya ilk ismiyle Prusias ad Olympum, 2200 yıllık geçmişinde pekçok uygarlığın beşiği olmuş bir kenttir. Kent, Bithynia Kralı I. Prusias'a atfen Güney Marmara Bölgesi'nde M.Ö. 185 yılında kurulmuş ve zamanla  Prusias ismi önce Prusa, daha sonra Bursa olarak değişmiştir. Bithynia, Roma ve Bizans dönemlerinden sonra 1326'da Sultan Orhan tarafından Osmanlı topraklarına katılan  ve Osmanlı Devleti'nin başkenti olan Bursa, bu işlevini 1331-1335 tarihleri arasında geçici bir süre İznik’in başkent olduğu süre haricinde, 1365’ten itibaren Edirne kentiyle paylaşarak, 1453’te İstanbul başkent olana kadar sürdürmüştür. 1450-1600 yılları arasında dünyanın sayılı ticaret ve üretim merkezlerinden biri olan Bursa, 17. yüzyıl başlarından 19. yüzyıl ortalarına kadar oldukça durağan bir görünüm sergilemiş, ancak 19. yüzyıl ortalarından itibaren, kendi iç dinamikleriyle değil, daha çok dış etkilerle sosyal, ekonomik ve fiziksel bir değişim süreci yaşamıştır. Bu değişim Cumhuriyet döneminde de devam etmiş ve Bursa Cumhuriyet hükümetlerinin Batılılaşma hedefine bağlı olarak dönüşmüş, giderek gelişmekte olan ülkelerin tipik dinamiklerini yansıtmıştır.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/bursanin-kentsel-ve-mimari-gelisimi_66920.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!