Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Çağdaş İtalyan Tasarım Geçidi Sergisi

Yıllara dayanan sağlam bir ticaret ve ekonomi ortaklığı kurmuş olan İtalya ve Türkiye arasındaki ilk tasarım maçı, 4 Kasım’deki “İtalyan tasarımı: GOL Fabrikası” Semineri. İkinci maç ise 4-10 Kasım arasındaki GOL! Çağdaş İtalyan Tasarım Geçidi Sergisi ile devam edecek. Maçlar, İtalyan Başkonsolosluğu Ticari İlişkileri Geliştirme bölümü olan

yapi.com.tr

Sergiler

Çağdaş İtalyan Tasarım Geçidi Sergisi
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 4 Kasım 2008
BİTİŞ TARİHİ: 10 Kasım 2008
+ Ajandama Ekle

ıllara dayanan sağlam bir ticaret  ve ekonomi ortaklığı kurmuş olan İtalya ve Türkiye arasındaki ilk tasarım maçı, 4 Kasım’deki “İtalyan tasarımı: GOL Fabrikası” Semineri. İkinci maç ise 4-10 Kasım arasındaki  GOL! Çağdaş İtalyan Tasarım Geçidi Sergisi ile devam edecek. Maçlar, İtalyan Başkonsolosluğu Ticari İlişkileri Geliştirme bölümü olan  İtalyan Ticaret Merkezi, Federlegno-Arredo (İtalyan Ahşap,Mobilya ve Aksesuar üreticileri Federasyonu) ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliği ile düzenleniyor.

İtalya ve Türkiye’nin verimli ticari ( bu sene iki ülke arasındaki ticaret hacminin rekor rakam olan 20 milyar dolara ulaşacağı tahmin edilmektedir)  ve endüstriyel işbirliğinin her iki ülke ekonomisi için önemli bir yer tuttuğuna ve bu birlikteliğin gelecekte daha da güçleneceğine inandığını söyleyen Italyan Ticaret Merkezi Müdürü Dr Roberto Luongo, etkinliklerle ilgili olarak, “Türkiye, zengin kültürel varlığı sayesinde, tasarım alanında da İtalya'nın know-how ve tecrübelerini paylaşabileceği mükemmel bir partner. Türkiye, İtalya'nın tasarım alanında “maç” yapmak istediği bir ülke,” dedi. 

Gol! Bir Çağdaş İtalyan Tasarım Geçidi Sergisi
04-10 Kasım 2008 arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi - Tophane-i Amire  Kültür ve Sanat Merkezi’nde Çağdaş İtalyan Tasarım Geçidi izlenebilecek. Ünlü tasarımcı Denis Santachiara ve Laura Lazzaroni’nin küratörlüğünü gerçekleştirdiği sergide isminden başlayarak, kurumsal kimliğine kadar tüm özellikleriyle İtalyan tasarımı ile futbol sistemleri arasında  bir ilişki kurmaya çalışıyor. Sergi’nin adı GOL. Logosu ise İtalya’nın en ünlü spor gazetesi “Gazzetta dello Sport” gibi pembe. İtalyan projesi, futbol takımının uluslararası arenada kazanan bir takım, bir şampiyon olma geleneğine dayanıyor. Çok uzun bir zamandır takımın oyun sistemi güçlü ve görülmedik bir tarzda evrim geçirdi ve gollerinin niteliği ve niceliği açısından zirveye ulaştı. Metaforlar bir yana, Gol diye kastedilen tabi kaleye ulaşan ürünler.

“İtalyan Tasarımı: Gol Fabrikası” Semineri
Sergi’nin ilk günü, 4 Kasım 2008 Salı sabahı , Mimar Sinan Güzel Sanatlar  Üniversitesi Oditoryumu’nda  düzenlenecek “İtalyan Tasarımı: Gol Fabrikası” Semineri’nde  İtalyan ve Türk tasarımlarının geçmişinden yola çıkarak en son yeniliklere kadar bilgiler aktarılacak.
Seminer açılış konuşmalarının hemen ardından Türk endüstriyel tasarım öncüsü Önder Küçükerman ile İtalyan mimar ve gazeteci Laura Lazzaroni, kendi ülkelerinin tasarım geçmişinden en yeni trendlere kadar kısa birer sunum gerçekleştirecekler.

Bir dostluk maçı niteliğindeki bu seminerde bir kalede Denis Santachiara ve Giulio Iacchetti, diğer kalede Koleksiyon Mobilya’dan Faruk Malhan ve Nurus Mobilya’dan Renan Gökyay olmak üzere dört büyük tasarımcı var. Hakem ise ekonomist yazar Kenan Mortan. Tasarım duayenleri  iki ülkenin tasarımda ortak noktalarını, farklılıklarını ve yaklaşımlarını karşılaştıracak.   

Seminerin başlıca amacı iki ülke tarasım tecrübelerini karşılaştırıp özellikle  İtalyan mobilya sektörünün kednini uluslararası platformlarda ne şekilde ispatladığını ve hızla gelişmekte olan Türk tasarımının altını çizmek. Bu bağlamda, kendisi de önemli bir sanayici olan Federlegno-Arredo Başkanı Rosario Messina’nın katılımı çok önemli. Bu vesile ile Türk tasarımcılarının üretici İtalyan firmalarının tasarım faaliyetlerine dahil olma imkanı sağlanabilecek.

İtalyan markalı mobilya ve dekorasyon mağazalarının haritası
İtalyan Ahşap, Mobilya ve Aksesuar üreticileri Federasyonu Federlegno-Arredo  İtalyan Ticaret Merkezi işbirliği ile Türkiye’de bir ilke imza atıyor. Türkiye’de mevcut tüm İtalyan markalı mobilya ve dekorasyon mağazalarının haritası bir rehber formatında artık tüm kullanıcı ve profesyonellere ışık tutacak. Seminer ve Sergi sırasında  bu rehber ziyaretcilere dağıtılacak. 

Küratörler : Denis Santachiara ve Laura Lazzaroni
Koordinasyon organizatörü : Laura Lazzaroni
Sergi Tasarımı ve Kurumsal Kimlik : Studio Santachiara
Sesli İçerikler : Storyville, Milano

Organizatörler
- İtalyan Ticaret Merkezi  - İtalya Başkonsolosluğu Ticari İlişkileri Geliştirme Bölümü
- Federlegno-Arredo / Italyan Ahşap, Mobilya ve Aksesuar Üreticileri Federasyonu
- Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

İkinci Dünya Savaşından sonraki dönemde, “İtalyan Tasarımı” ekibi üretim ve oyun taktiklerinde mükemmelliği yakaladı ve oyuna yeni teknolojiler, bilgi birikimi ve profesyonellik getirdi. Genç yeteneklerin teşvik edilmesini asla ihmal etmeden, üst seviyedeki tasarımcılardan da yararlanarak, o zamandan beri yeni pazarların getirdiği her türlü meydan okumaya cevap vermeye çalıştı.

Bu sergi ile seçkin bazı takımları ve oyuncuları tanıtıyoruz. Başlangıç noktası  olarak Rönesans dönemindeki atölyeler  ve Leonardo da Vinci’nin prototip tasarımları yer almakta.


Daha sonra ise İtalyan tasarımının tarihini yazan 20. yüzyılın büyük şampiyonları geliyor; onlar gollerini çok net belirlediler ve ikonları artık tüm dünyanın ortak bilincine kazınmış durumda. Bundan sonrasında çağdaş “kulüplerin” ve oyuncuların ürünlerini görüyoruz; bunlar ilgili oldukları konulara göre sırayla sergileniyor - spor metaforundan uzaklaşıp sektörün kendine özgü ürünlerine geçiyoruz- ve ziyaretçilere Doğa, Sürprizler, Dönüşüm, Kaleydoskop, Parıltı, Ölçüsüzlük adlı bölümlerde, benimsenen eğilimler ile tasarım yaklaşımları ve özellikleri hakkında bilgi edinerek en son İtalyan tasarımlarının yorumlanmasıyla ilgili temel bilgilere ulaşma fırsatı tanınıyor.

“İKONLAR” bölümü, çoğunluğu İtalyan ustaların kaleminden çıkan İtalyan tasarımının en ünlü bazı ürünlerinin sergilendiği bir oda; bu ustalarla birlikte bazı aydınlanmış girişimciler uzun ve zengin bir tarih yarattılar. “DOĞA” bölümünde çiçeklerle, yapraklarla, dallarla ve ağaçlarla gerçek bir doğa şiiri oluşturan organik menşeli ürünler sergileniyor.

“SÜRPRİZ” bölümünde küçük tipolojik yeniliklerle, daha önce keşfedilmemiş fonksiyon bileşimleriyle ve gözlemciyi genellikle şaşırtan hafif buluşlarla tanışıyoruz.

“DÖNÜŞÜM” bölümünde kimi zaman alışkanlıkla kimi zaman da ihtiyaçlar yüzünden, formlarını kullanıcının isteklerine ve ihtiyaçlarına göre çok kısa bir anda değiştirebilen nesneleri görüyoruz. “KALEYDOSKOP” bize İtalyan mobilya firmalarının her türlü malzeme ile çalışabilme, performans olanaklarını en üst seviyeye çıkarma, her türlü yöntemi ve formu deneme ve her olasılığı araştırma becerilerini sergiliyor. “PARILTI” ışığı sabit bir planlama parametresi olarak alan ve hayal gücünü ateşleyen nesneleri gösteriyor. “ÖLÇÜSÜZLÜK” ise son zamanlarda ürünlerde çok sık görülen ölçeği değiştirme konseptini ele alıyor.

Son olarak – metafora dönecek olursak – her büyük oyunun sonunda olduğu gibi, kendileri ve yaptıkları çalışmalar hakkında konuşan uluslararası tasarımcılarla yapılan birçok röportajı seyrediyoruz.
 

İtalyan Tasarımı: Gol Fabrikası Seminer Programı'nın detaylarını görmek için ilerleyiniz.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/cagdas-italyan-tasarim-gecidi-sergisi_64116.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!