Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Fab City Summit 2018
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Çanakkale- Troas Arkeoloji Buluşması Başlıyor

Çanakkale Bilim Sanat ve Kültür Etkinlikleri Derneği (ÇABİSAK) ile Çanakkale Belediyesi tarafından düzenlenen “Çanakkale-Troas Arkeoloji Buluşması 4” sempozyumu, 5-10 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

Hürriyet

Toplantılar
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 5 Eylül 2005
BİTİŞ TARİHİ: 10 Eylül 2005
+ Ajandama Ekle

anakkale Bilim Sanat ve Kültür Etkinlikleri Derneği (ÇABİSAK) ile Çanakkale Belediyesi tarafından düzenlenen “Çanakkale-Troas Arkeoloji Buluşması 4” sempozyumu, 5-10 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Sempozyumda, Hisarlık mevkiindeki Troia, Dalyan Köyü'ndeki Troas, Ayvacık İlçesi'ne bağlı Behramkale Köyü'ndeki Assos, Ezine İlçesi'ne bağlı Gülpınar Beldesi'ndeki Apollon Smintheus Tapınağı ve Gökçeada'daki Yenibademli Köyü'ndeki höyük kazılarının son durumu hakkında kamuoyuna bilgi verilecek.

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Troia Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Manfred Osman Korfmann'ın anısına düzenlenecek sempozyuma, Troia kazılarını yöneten Rüstem Aslan, Troas Kazı Başkanı Alman Arkeolog Prof. Dr. Elmar Schwertheim, Assos Kazı ve Restorasyon Heyet Başkanı Prof. Dr. Ümit Serdaroğlu, Gülpınar Apollon Smintheus Tapınağı Kazıları Başkanı Prof. Dr. A. Coşkun Özgünel, Gökçeada Yenibademli Köyü Höyük Kazıları Başkanı Doç. Dr. Halime Hüryılmaz katılacak.

Ayrıca, Prof. Dr. Cevat Başaran “Parion Kazıları”, Yrd. Doç. Dr. Turan Takaoğlu “Coşkuntepe Yüzey Araştırmaları”, Dr. Armin Schultz ”Neandria Yüzey Araştırmaları”, Yrd. Doç. Dr. Gürcan Polat ”Antandros Kazı Çalışmaları”, Prof. Dr. Thomas Schafer “Sigeion Yüzey Araştırmaları” ve Dimitris Matsas “Semadirek Mikro Voini Kazıları” konusunda bilgiler verecek.

TROİA KAZILARI

Çanakkale'ye 32 kilometre uzaklıktaki Hisarlık mevkiindeki Troia adına, ilk kez Homeros'un İlyada destanında rastlanır. Bu öyküde, Troialılar ile Akhalar arasında kız kaçırma yüzünden çıkan savaş anlatılır. Bu destandan çok etkilenen Alman Arkeolog Heinrich Schliemann 1878 yılında Troia'yı bulmak için kazılara başladı. Bu kazılarda, “Priamos'un Hazinesi” olarak ünlenen buluntularla dünya Troia'yı tanıdı.

Antik kentte en kapsamlı kazı, 1988 yılında Arkeolog Prof. Dr. Manfred Osman Korfmann tarafından başlatıldı. Çeşitli ülkelerden çok sayıda arkeologların katıldığı kazılarda, Troia'nın'nın 9 katının varlığı belirlendi. Son yıllarda ele geçen buluntularla kentin Anadolu ile bağlantıları ortaya kondu.

ALEKSANDREİA TROAS

Çanakkale'ye 55 kilometre uzaklıktaki Dalyan Köyü'nde, M.Ö 310 yılında Büyük İskender'in generallerinden Antigonos tarafından kuruldu.

Kentte uzun süredir yüzey araştırmaları yapan Almanya Münster Westfalische Wilhelms Üniversitesi Öğretim Üyesi Arkeolog Prof. Dr. Elmar Schwertheim, 2001 yılında kazılara başladı.

Bölgenin en yeni kazısı olmasına rağmen Aleksandreia Troas kazısında, Augustus döneminde yapıldığı sanılan bir tapınağın kalıntıları ortaya çıkarıldı.

Ayvacık İlçesi'ne bağlı Behramkale Köyü'ndeki kent, M.Ö. 7. yüzyılda Midilli Adası'ndaki Metymna şehri sakinleri tarafından kuruldu. En önemli özelliği Aristo'nun ilk felsefe okulunu burada açmasıdır. Buradaki ilk kazılar, 1881-1883 yılları arasında Amerikalı arkeologlar tarafından yapıldı.

1981 yılından bu yana, Prof. Dr. Ümit Serdaroğlu başkanlığında bir ekip, Assos'ta kazı ve restorasyon çalışmaları yapıyor.

İki kapısı olan antik kentte kazı çalışmaları, batı kapısı önündeki Nekropol (mezarlık) alanında yoğun olarak sürdürülüyor. Kazı çalışmaları kapsamında Akropol ve tiyatroda da restorasyon yapıldı.

GÜLPINAR APOLLON SMİNTHEUS TAPINAĞI

Ezine İlçesi'ne bağlı Gülpınar Beldesi'nde bulunan Gülpınar Apollon Smintheus Tapınağı, Anadolu'daki en ünlü Apollon kutsal alanlarından biridir.

İlk kazıların başlatıldığı 1866 yılında beri tapınağın üzerine zeytinyağı fabrikaları kuruldu, bahçe olarak kullanıldı ve mermerleri yakılarak kireç elde edilmek istendi.

Prof. Dr. Coşkun Özgünel başkanlığındaki ekibin 1980 yılında başlattığı kazılarda, tapınağın güney-batı köşesi restore edilerek 3 sütun ayağa kaldırıldı. Kazı alanındaki bir bina, buluntuların sergilendiği müze olarak kullanılmaya başladı.

GÖKÇEADA YENİBADEMLİ KÖYÜ HÖYÜĞÜ

Gökçeada'daki Yenibademli Köyü'nde, 1996 yılında Doç. Dr. Halime Hüryılmaz başkanlığında başlatılan kazılarda, Troia-1 ile bağlantılı çağdaş mimari yapı kalıntılarına rastlandı. Ayrıca, M.Ö 3. ve 2. bin yılda iskan gördüğüne dair kanıtlar elde edildi.


http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/canakkale--troas-arkeoloji-bulusmasi-basliyor_32857.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!