Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Cansen Ercan Kişisel Resim Sergisi Garage of Art'ta

Cansen Ercan Kişisel Resim Sergisi Garage of Art'ta

yapi.com.tr

Sergiler
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 4 Nisan 2008
BİTİŞ TARİHİ: 25 Nisan 2008
YER: Garage of Art, Etiler
DÜZENLEYEN: Garage of Art
DİĞER BİLGİLER: A: Adnan Saygun Cad. Belediye Sit. Leylak Apt. 1-19 Etiler. T: 0 212-351 16 04
+ Ajandama Ekle

img src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2008\etkinlikler\60075-2.JPG" hspace=5 vspace=5>

Garage of Art, 4 – 25 Nisan 2008 tarihlerinde türk resminin öndegelen isimlerinden Cansen Ercan’ın büyük boy kağıtlar üzerine pastel malzeme kullanarak oluşturduğu son dönem çalışmalarını içeren kişisel resim sergisine ev sahpliği yapıyor.

Cansen Ercan 1958 yılında Kars'ta doğdu. 1982 yılında ODTÜ İdari İlimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun oldu. 1987 yılında MSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Neşet Günal ve Neş'e Erdok Atölyesi'ni bitirdi. Bugüne kadar 23 kişisel, 35 karma sergiye katıldı. Yurtdışı ve yurtiçinde birçok koleksiyonda eserleri bulunan Cansen Ercan'ın hakkında resimlerinden örneklerin yer aldığı bir de kitap yayınlandı. Sanatçı resme bakışını şöyle açıklıyor:

"Bir ressamın gözlemlerini biriktirme biçimi diğerlerinden farklıdır; ayıklayarak, ekleyerek, çoğaltarak, yeniden düzenleyerek biriktirir ve bir malzeme haline getirir. Malzeme haline gelen bu birikim resimsel, plastik unsurların çevrelediği yüzey üzerinde resim halini alır. Bütün hesaplaşmam bahsettiğim bu resimsellik içinde ortaya koyduğum problemlerde ve o problemleri çözerken sunduğum önermelerdedir. Bu anlamda malzeme dile hizmet eder."Resimsel kaygıların, plastik değerlerin, resmin kendi iç kriterlerinin dışında edebiyata, şiire temel oluşturabilecek unsurları benim işlerimde aramak yanlış olur. Resimlerimde kullandığım unsurların biri diğeri kadar önemlidir. Bazen odak bir peyzajda bir açık lekeye denk gelebilir. Resmin yüzey üzerindeki kurgusuna bağlı olarak yer değiştirebilir. Ben resmin her zaman bir matematiğinin olduğuna inandığım için, bu ağırlık noktalarının veya pozitif ve negatif alanların dağılımının - yüzey üzerine yerleştirilme dinamiğinin - o resmin matematiğine ait olduğunu düşünürüm.

"Lekeci eğilimim ve sadeciliğimle "az" ile "çok" etkisi sağlamanın bir yolu olarak rengi grileştirmeyi kullanıyorum son resimlerimde. Ancak, kullandığım gri renk skalası oldukça geniştir. Her rengin çok önemi var, şimdilik benim için grileştirilmişlerin daha çok.

"Dünyanın artık deha çıkarmak becerisi kalmamıştır diye düşündüğüm için sanat tarihinin nirengilerini referans alarak ona eklemlenmeye çalışmak ve evrensel sanatsal değerlere sahip kişisellik önemli benim için. Çalışmayı, devamlılığı ve hızı da hep önemsedim. Abartmaktan, aşırı duyarlılıktan çekindim, yerine yalınlığı, yoğunluğu ve azlığı koydum.

"Tercihim, izleyiciyle resmin kendi elemanları ve plastik değerler üzerinden ilişki kurulmasından yanadır."

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/cansen-ercan-kisisel-resim-sergisi-garage-of-artta_60075.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!