Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Çukurova Bayramlığını Giyerken

Yaşar Kemal Metinleri ve Lütfi Özgünaydın Fotoğrafları ile Çukurova Doğası / Çukurova Bayramlığın Giyerken

yapi.com.tr

Sergiler

Çukurova Bayramlığını Giyerken
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 18 Mayıs 2007
BİTİŞ TARİHİ: 30 Haziran 2007
YER: Yapı Kredi Kültür Merkezi Sermet Çifter Salonu, İstiklal Caddesi, Beyoğlu, İstanbul
DÜZENLEYEN: Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık
DİĞER BİLGİLER: T: (0212) 252 47 00 (pbx) F: (0212) 293 07 23 E: ahaksun@ykykultur.com.tr Sergi, hafta içi 10:00 – 19:00, Cumartesi 10:00 - 18:00 ve Pazar günü de 13:00 – 18:00 saatleri arasında görülebilir.
+ Ajandama Ekle

b>Yaşar Kemal’in romanlarından seçilen doğa ve doğa-insan betimlemeleri fotoğraf sanatçısı Lütfi Özgünaydın’ın projesi, Sadık Karamustafa’nın tasarımıyla sergileniyor.

Lütfi Özgünaydın, önce Yaşar Kemal portrelerini fotoğraf karelerine aldı. Ardından yazarın isteği üzerine Çukurova ve onun çizdiği rotayı fotoğrafladı. “Yaşar Kemal’in inanılmaz bir betimleme gücü var. Romanlarında yer alan bazı sanal isimleri bile betimlemeleri sayesinde buldum. Bana fotoğraf çekmeyi sevdiren de yine bu betimlemelerdir” diyor Özgünaydın. Bir yıl süren bir çalışmanın ardından 2000 adet fotoğraf çekti, bu fotoğraflar arasından seçtiği 60 kareyi sergiliyor.

Yaşar Kemal – Lütfi Özgünaydın sergisi ve sergi kitabı için metinleri seçen Sadık Karamustafa, fotoğrafların ve metinlerin biribirini tanımlamaya kalkışmadan, bir arada gösterilmesine ve okunmasına dikkat etti. Dolayısıyla fotoğraflar ve yazılar kendiliğinden birbirine gönderme yapıyor.

Lütfi Özgünaydın kimdir?
1945 yılında Erzincan ilinin Kemaliye ilçesinde doğdu. 1962 yılında ilköğretmen okulunu bitirdi ve çeşitli köy okullarında öğretmenlik yaptı. 1969 yılında Hürriyet Haber Ajansı'nda muhabirliğe başladı ve on üç yıl muhabirlik yaptı. Milliyet Sanat ve Sanat Olayı dergilerinde yazılar yazdı. Süre içinde fotoğraf çalışmaları sürdü ve yetmişe yakın sergi gösteri gerçekleştirdi. Hürriyet Haber Ajansı muhabirliğinden sonra Gurbet adlı yerel gazeteyi yayımlayarak önce genel yayın yönetmenliğini, sonra da yazı işleri müdürlüğü yaptı. Gazetecilik ve ilk yıllardaki fotoğraf çalışmaları nedeniyle ödüller aldı. Halen Erzincan Özsöz gazetesinde yazılar yazmakta ve fotoğraf dergisindeki deneme yazılarını sürdürmektedir.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/cukurova-bayramligini-giyerken_54827.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!