Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Devrim Erbil "İstanbul-Renk-Ritm" Sergisi

İstanbul-Renk-Ritm / Akdemir Grup

yapi.com.tr

Sergiler
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 6 Şubat 2007 19:30
BİTİŞ TARİHİ: 6 Mart 2007
YER: Agora Alışveriş Merkezi, Mithatpaşa Caddesi, No.1446, Balçova - İzmir
DÜZENLEYEN: Sanat Tanıtım
DİĞER BİLGİLER: Z.Fügen Akkemik T:GSM: 0 535 285 0 185 E:fugenakkemik@sanattanitim.com
+ Ajandama Ekle

kdemir Grubu’ nun sponsorluğu ile İzmir’ in Balçova İlçesi’ nde yer alan Agora Alışveriş Merkezi’ nde düzenlenen “AGORA’ da Sanat Günleri”, Devrim Erbil’ in sergisi ile devam ediyor.

Kent ve doğa görünümlerini soyutlamacı özellikler içinde çizgisel bir üslupla yorumlayan Devrim Erbil’ in son dönem İstanbul resimlerinden oluşan “İstanbul-Renk-Ritm” adlı sergisi 6 Şubat— 6 Mart 2007 tarihleri arasında, sanatseverlerin beğenisine sunulacaktır.

Devrim Erbil’ in İstanbul’u olabildiğince uzak ama bir o kadar da yakındır. Ne yüzlerce yıl boyunca anlatılan, içine düşlerin karıştığı masallara benzer ne de içinde yaşadığımız ve her gün binlerce yüzünü gördüğümüz kente. Başka bir deyişle, minyatürlerden, gravürlerden tuvallerden sonra çağını yaşayan bir ressam olarak Devrim Erbil, kendi tarihi içine gizlenmiş çağdaş bir İstanbul masalı anlatır.

Kendisinden önce var olan yaratım biçimlerini de kullanarak, kendi fırçasından kendi renkleriyle ama en çok kendini de içine katarak gösterir İstanbul’u. Elbette ki onun resminin böylesine geniş bir alana yayılmasının sadece konu seçimleriyle değil, malzeme ve tekniğini olabildiğince çeşitlemesiyle de açıklamak gerekir. Sanatçı, yapıtlarını oluştururken, sadece tuvalin olanaklarını yatırmaz masaya, gravürden mozaiğe, serigrafiden seramiğe kadar olabildiğince çeşitler tekniğini. Renkleri panolara, camlara, dokumalara dönüsür.

Devrim Erbil, İstanbul resimleri yaparken 21. yüzyılın ilk çeyreğinde iğne atsan yere düşmeyecek kadar kalabalık bu kentin, inadına dingin bir panoramasını çıkarır. Ama hiç acelesi yokmuş gibi görünen ve boylu boyunca salt kendini göstermek için izleyicinin önünde uzanan istanbul yapıtı, tam da çağını yaşayan bir ressamın hızını sergiler. Devrim Erbil’ in yaratım anlayışındaki bu hız yapıtlarına yansır. Bıraksalar; dağlarını, denizlerini, kuşlarını, binalarını alıp çıkıverecektir olduğu yerden. Dışarı süzülüp, resim olmaktan çıkıp İstanbul olacaklar yeniden.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/devrim-erbil-istanbul-renk-ritm-sergisi_51453.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!