Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Devrim Erbil'den Bir İstanbul Bakışı

İstanbul'a Bir Bakış

yapi.com.tr

Sergiler

Devrim Erbil'den Bir İstanbul Bakışı
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 11 Şubat 2006
BİTİŞ TARİHİ: 2 Mart 2006
+ Ajandama Ekle

b>Dirimart, 11 Şubat'tan itibaren kent ve doğa görünümlerini soyutlamacı özellikler içinde çizgisel bir üslupla yorumlayan Devrim Erbil ile İstanbullu sanatseverleri buluşturuyor. Sanatçının son dönem İstanbul resimlerinden oluşan 'İstanbul'a Bir Bakış' 2 Mart tarihine kadar izlenebilecek.

Devrim Erbil'in soyutlamacı anlayışı, İstanbul resimlerinde başat olarak karşımıza çıkıyor. İstanbul'un dingin bir panoramasını çıkaran sanatçı, resmettiği alanları büyütürken belirgin seçkilerle şehri simgeleştiriyor; çizgilerin uyumu ve karşıtlıkları bir ritm ve devinim içinde biçimleniyor. Zaman zaman tek rengin egemenliğiyle de belirlenen bu yapıtlar, plastik anlatımın en sade söylenişiyle renk, doku, kompozisyon etkilerinin varyasyonlarla araştırıldığı seriler olarak karşımıza çıkıyor. İstanbul resimlerini, aynı zamanda sanatçının plastik dilde farklı anlatım olanaklarını denediği bir araç olarak da değerlendirebiliriz.

Devrim Erbil
1937'de Uşak'ta doğdu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü'nde, galeride Halil Dikmen, atölyede Bedri Rahmi Eyüboğlu ile çalıştı. 1959'da akademi eğitimini tamamlayan Devrim Erbil, aynı yıl arkadaşlarıyla Soyutçu 7'ler grubunu kurdu. 1962 yılında Akademi'ye asistan olan sanatçı, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Cemal Tollu ve Cevat Dereli atölyelerinde görev aldı.

1963'te Altan Gürman, Adnan Çoker, Sarkis ve Tülay Tura ile birlikte Mavi Grup'u kurdu. İspanya Hükümeti'nin verdiği sanat bursunu kazanarak gittiği Madrid ve Barselona'da başladığı sanat araştırmalarına Paris ve Londra'da devam etti. Türkiye Çağdaş Ressamlar Derneği ve Görsel Sanatçılar Derneği Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1979-1982 yılları arasında İstanbul Resim Heykel Müzesi Müdürü olarak görev aldı. 1981 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde profesörlüğe yükseldi. 1985'de Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanlığı, 1988'de Yıldız Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Başkanlığı, 1990 yılında da Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevine getirildi.

1956 yılından bugüne kadar seksenin üstünde kişisel sergi açan Devrim Erbil, İskenderiye, Belgrad, Sofya ve Kuveyt olmak üzere yurt dışında ve yurt içinde Türk sanatını tanıtan pek çok serginin komiserliğini de yaptı. 2004 yılında Balıkesir Belediyesi'nce Devrim Erbil Çağdaş Sanat Müzesi adıyla kişisel müzesi açılan sanatçı, Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı olarak görevini sürdürmektedir.

Eserleri İstanbul-Ankara-İzmir Resim ve Heykel Müzeleri'nde, Ankara Milli Kütüphane Koleksiyonu'nda, İzmir Selçuk Yaşar Müzesi'nde, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Çağdaş Sanatlar Müzesi'nde, Bükreş Modern Sanatlar Müzesi'nde, Minnesota Ben and Abby, Grey Foundation Koleksiyonu'nda, İskenderiye Güzel Sanatlar Müzesi'nde, Yugoslavya Banja Luka, Umjetnicka Garerija'da, resmi kurum ve özel koleksiyonlarda bulunmaktadır.

'İstanbul'a Bir Bakış'
11 Şubat - 2 Mart 2006
Açılış: 11 Şubat Cumartesi saat: 17.00 - 20.00

Abdi İpekçi Cad. Arman Palas Apt. 7/4 Nişantaşı
t: 0212 291 34 34 / f : 0212 219 64 00
www.dirimart.org

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/devrim-erbilden-bir-istanbul-bakisi_41250.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!