Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Fab City Summit 2018
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

"Disiplinlerötesi" Konferans Dizisi - 1: Marcos Novak

"Disiplinlerötesi" Konferans Dizisi - 1: Marcos Novak

yapi.com.tr

Toplantılar
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 11 Şubat 2008 17:30
BİTİŞ TARİHİ: 11 Şubat 2008
YER: İTÜ Mimarlık Fakültesi Taşkışla Binası, Maçka, İstanbul
DÜZENLEYEN: İTÜ Mimarlık Fakültesi, , Garanti Galeri ve Platform Garanti
DİĞER BİLGİLER: E: platform@garanti.com.tr
+ Ajandama Ekle

aranti Galeri ve Platform Garanti, 2008 yılı boyunca sürecek olan bir dizi konferans düzenliyor. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nin işbirliğiyle gerçekleşecek konferanslarda disiplinlerötesi düşünme ve üretim olanaklarının farklı örneklerle izlenebilmesi hedefleniyor. Konferanslar dizisinin insan gereksinimlerinin, biyoteknoloji, mimarlığın kültürel rolü ve diğer disiplinlerle olan ilişkisini; Morfojenez'den Alan Teorisi'ni ele alacak.

Konferans dizisinin ilk konuşmacısı Marcos Novak. Marcos Novak konuşmasında "Novel spaces" (Alışılmadık mekan) ve "Transvergence" (Alışılmadık işlerin yaratılmasında kullanılan yöntem / yaratıcı tutum) ismini verdiği çeşitli temalara değinecek. Ayrıca yeni fikirlerin, işlerin, türlerin ve disiplinlerin üretimi konusundaki çalışmalarını izleyicilerle paylaşacak.

Marcos Novak kendini "transarchitect" (mimarötesi) olarak tanımlayan bir mimar, sanatçı, besteci ve kuramcı. Tasarımlarına ve kuramsal çalışmalarına yönelik metinler pekçok dile çevrilerek yayınlandı. Sanat, bilim ve teknolojiden gelen sayısız etkiyi; mimarlık, müzik ve matematiksel hesaplama üzerine tanıtarak meydana getirdiği işleri herhangi bir sınıflandırmaya meydan okuyan nitelikte. Algoritmik tekniklerle tasarladığı gerçek, sanal ve melez akıllı çevreler dolayısıyla mimarlığın siberalemdeki gelişiminin öncüsü olarak kabul ediliyor. "Transvergence", "mimarlıkötesilik", "modernötesilik", "akışkan mimarlıklar", "dolaşılabilir müzik", "yaşanabilir sinema", "mimarimüzik", "tersyüzlük", "allogenesis" (başka bir türün yaratılması) gibi kabul görmüş pekçok terimin mucidi. Güncel araştırmaları, nano- ve biyo- teknolojilere ve günümüz kültürel evresinin Rönesans'taki "İnsanın Üretimi" kavramına paralel kabul edilebilecek "Uzaylının Üretimi" kavramı ile nitelendiği yolundaki hipoteze odaklı. Profesör Novak halen, Kaliforniya Üniversitesi Santa Barbara'da CNSI'ya (Kaliforniya Nano Sistemler Enstitüsü) bağlı olan Medya, Sanat ve Teknoloji Programı'nda araştırmalarını sürdürüyor.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/disiplinlerotesi-konferans-dizisi---1-marcos-novak_59292.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!