Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Fab City Summit 2018
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

"Disiplinlerötesi" Konferans Dizisi - 11: Ciro Najle / Tektonik Makine

Garanti Galeri-Platform Garanti'nin ortaklaşa düzenlediği "Disiplinlerötesi" konferans dizisi Ciro Najle ile devam ediyor. İTÜ Mimarlık Fakültesi işbirliğiyle 7 Mayıs Perşembe günü saat 17:30’da gerçekleştirilecek konferansın başlığı Tektonik Makine.

yapi.com.tr

Toplantılar

"Disiplinlerötesi" Konferans Dizisi - 11: Ciro Najle / Tektonik Makine
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 7 Mayıs 2009 17:30
YER: İTÜ Mimarlık Fakültesi, Taşkışla, İstanbul
DÜZENLEYEN: Garanti Galeri ve Platform Garanti
DİĞER BİLGİLER: T: (212) 293 63 71 F: ( 212) 293 83 27
+ Ajandama Ekle

Garanti Galeri-Platform Garanti'nin ortaklaşa düzenlediği "Disiplinlerötesi" konferans dizisi Ciro Najle ile devam ediyor. İTÜ Mimarlık Fakültesi işbirliğiyle 7 Mayıs Perşembe günü saat 17:30’da gerçekleştirilecek konferansın başlığı Tektonik Makine.

Ciro Najle konuşmasında tektonik makine kavramını bir mimari üretim modeli olarak tanıtacak ve kavramın nasıl işlediğini örneklerle tartışacak.

Tektonik makine yapısal bir sistemin mühendislik boyutu ile mimari bir organizasyondaki potansiyelin rasyonelleştirilmesi boyutunu iç içe geçirmeye yarayan bir araçtır. Mimarlıkta geleneksel olarak dışsal kısıtlamalar olarak değerlendirilen olguları içselleştirerek yöntemsel bir süreklilik içerisinde koordine etmek iddiasındadır. Bu yöntemde süreç içerisinde art arda yığılan ve tekrar tekrar döngüye giren kararlar bütünü yeri geldikçe değerlendirmeye, ayarlamaya ve geribeslemeye tabi tutulur. Hem süreç hem yöntem olarak işleyen tektonik makine doğrusal olmayan yapılar üreten sistematik bir kaynak olarak geliştirilmiştir. Kontrol dışına çıkmış olanın, yani varolan bir sistem içerisinde etkin güçler yelpazesinin, kontrol edilebilmesini sağlar. Böylece akla uygunun içinden akla aykırıyı, sıradanın içinden gizemliyi, mantıklının içinden ele gelmezi, ölçülebilirin içinden akıl almazı ve bayağının içerisinden olağanüstüyü çekip çıkarır.

Dili, İngilizce olan Konferans'ta simultane çevirinin yapılacağı bildirildi.

Ciro Najle

Buenos Aires’teki mimarlık bürosu ve multidisipliner araştırma laboratuarı GDB’nin (General Design Bureau) yöneticisidir. Harvard Üniversitesi Tasarım Okulu’nda Tasarım Eleştirmeni ve Valparaiso’daki Federico Santa Maria Teknik Üniversitesi’nde konuk profesör olarak ders veriyor. Aralarında Architectural Association, Cornell Üniversitesi, Columbia Üniversitesi, Berlage Enstitüsü ve Buenos Aires Üniversitesi’nin de bulunduğu çeşitli mimarlık okullarında görev aldı. 2001’de Londra’da Yılın Genç Mimarı Ödülleri’nde ikincilik kazandı. “Landscape Urbanism: A Manual for the Machinic Landscape” (Peyzaj Şehirciliği: Makinesel Peyzaj için Kullanım Kılavuzu) adlı kitabın iki editöründen biri olan Ciro Najle şu anda “Material Discipline” adlı kitabı üzerinde çalışıyor.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/disiplinlerotesi-konferans-dizisi---11-ciro-najle-tektonik-makine_68702.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!