Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Doğal Sıva Atölyesi

Doğal malzemelerle bina yapım tekniklerini öğretmek amacıyla düzenlenen sıva atölyesi, 27 Ağustos - 3 Eylül tarihleri arasında İstanbul, Silivri'de yapılacak.

yapi.com.tr

Eğitimler

Doğal Sıva Atölyesi
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 27 Ağustos 2017
BİTİŞ TARİHİ: 3 Eylül 2017
YER: Gündönümü Süt Çiftliği, Silivri
ŞEHİR: İstanbul
DÜZENLEYEN:

Tezekevleri

WEB ADRESİ:

tezekevleri.gundonumu.biz.tr

+ Ajandama Ekle

Tezekevleri projesini tasarlayan ve yürüten doğal inşaatçılar ve mimarlar topluluğu tarafından düzenlenen Doğal Sıva Atölyesi'nin çağrı metninde şu bilgiler yer alıyor:

Doğal/ekolojik binanın önemli bir parçası olan sıva, hem teorik bir temele sahip olmayı hem de çok ince ve usta bir işçilik gerektirir.

Bu bir haftalık atölye çalışmasında katılımcılar, tadelakt suya dayanıklı kireç sıvaları, toprak/ saman kaba sıva katlarını, renkli final ince sıvaları, kil boyaları, sgrafito tekniğini, taban son kaplamaları dahil olmak üzere birçok tekniği keşfedecekler.

İstanbul yakınlarındaki Gündönümü Süt Çiftliği, 2016’da başlayan Tezekevleri doğal bina projesinin bir parçası olarak bu yıl da atölye katılımcılarını misafir edecek. Atölye boyunca, daha önceden çiftlikte inşa edilen saman, toprak ve ahşap gibi doğal malzemelerden yapılmış gerçek evler üzerinde çalışılacak. 

Atölye içeriği
“Ekolojik binalarda sıva” üzerine yoğunlaşmış bir eğitim sunan atölye, hem pratik hem de teorik bilgileri içermektedir. Tipik bir gün, sabah ve öğleden sonra olmak üzere 6 saat boyunca sahada pratik çalışmayı ve öğleden sonra gerçekleşen 1-2 saatlik teorik sunumları kapsar.

Atölyede ele alınan başlıca teknikler:
Toprak testi
İç cephe toprak sıvası
Tadelakt su geçirmez kireç sıva
Toprak sıva için doğal dengeleyiciler
Dış cephe katı toprak/ saman kalın sıva
Kil boyaları
Dekoratif teknikler (sgraffito gibi)

Katılımcılar, 3-4 kişilik gruplara bölünecek ve her grup belli bir tekniğin üzerinde yarım gün boyunca çalışacaktır. Böylece, her bir katılımcı belirlenen konuları kendi ritmi ve hızıyla deneyimleme şansına sahip olacaktır.

Sunumlar
Pratik çalışma ve şantiye boyunca verilen bilgilerin yanında, sıvalar ve aşağıda yer alan temalar gibi doğal yapılara dair sunumlar yapılacaktır:
Toprak nedir?
Kil bir bağlayıcı olarak nasıl çalışır?
Toprağı nasıl test edeceğim?
Hangi amaç için hangi tip toprağı tercih etmeli?
Toprak sıvaları
Kireç sıvaları
Biyo-iklimsel tasarım
Doğal yapı teknikleri
Geleneksel bina örnekleri 

Yürütücüler 
Şu anda Girit’te yaşayan Claire Oiry, Fransa’da hem konvansiyonel hem de toprak yapıların mimarisi üzerine çalıştı, Yunanistan’da geleneksel bina koruma projeleri geliştirdi ve 2016 yılında kurduğu Spiti Spitaki grubuyla birlikte geleneksel yapılar üzerine çok sayıda seminerler düzenledi. Şu anda profesyonel bir sıva ustası ve eğitimcisi olarak çalışmaktadır ve pişmemiş toprağın bir yapı malzemesi olarak yaygınlaşmasını destekleyen Giritli dernek Piliko’nun aktif bir üyesidir.

Xavier Allard, kendi kendini yetiştirmiş, Türkiye’de ikamet eden bir doğal yapı ustası ve eğitimcisidir.  2013’ten beri, Türkiye’nin farklı yerlerinde, toprak çuval (earth bag), saman balyası, şerbetli saman tekniği ve kerpiç binalar gibi doğal mimari projeleri üzerinde çalışmıştır. Matthieu Pedergnana ile birlikte ekolojik binalar üzerine çok sayıda atölyeler düzenlemiş, eğitimciliğini yapmıştır. Xavier, 2016 ve 2017 yıllarında Tezekevleri projesinde beş ay boyunca çalışmıştır.

Gündönümü Süt Çiftliği’nin ev sahipleri Aysun ve Mehmet Sökmen, atölye katılımcılarını çiftliklerinde misafir edecekler. “8bin100” adlı yeni projeleri ile sağlıklı bir çevrenin geliştirilmesi için bütünleyici aktiviteleri bir araya getiren bir grup insanın beraber yaşadığı bir ortam amaçlamaktadırlar. Yapılacak atölye, böyle bir projenin gerçekleştirilebileceği ve motivasyonu yüksek bir topluluğun çevrelerinde pozitif bir değişime sebep olabileceklerini göstermeye yardımcı olacaktır. 

Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/dogal-siva-atolyesi_160652.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!