Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Ankara Projeleri Sergisi
BÖLÜM SPONSORU

"Dünya Nereye Gidiyor?" Sergisi AKM'de

"Dünya Nereye Gidiyor?" / AKM'de

yapi.com.tr

Sergiler

"Dünya Nereye Gidiyor?"  Sergisi AKM'de
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 28 Kasım 2006 18:00
BİTİŞ TARİHİ: 21 Aralık 2006
YER: Atatürk Kültür Merkezi, Taksim, İstanbul
DÜZENLEYEN: İlayda Sanat Galerisi
DİĞER BİLGİLER: Atatürk Kültür Merkezi T: (212) 2515600 / 287 İlayda Babacan T: (212) 227 92 92 Gsm: 0 532 425 33 91 Sergi pazar ve pazartesi günleri hariç hergün 10:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.
+ Ajandama Ekle

krem Kahraman ve Tuncay Takmaz, “hoca ve öğrenci” ilişkisi bağlamında 28 Kasım-18 Aralık 2006 tarihleri arasında İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde “Dünya Nereye Gidiyor?” başlıklı, cesaretlendirici, uyarıcı ve alışılmadık ortak bir sergi gerçekleştirecekler. Bu sergi, genç sanatçı için aynı zamanda Ekrem Kahraman’dan bir mezuniyet sergisidir!
İki farklı kuşaktan bu iki önemli “hoca-öğrenci” sanatçı, dünya sanatındaki “ Sanatın Sonu” çığlıklarına karşı açılmaya çalışılan yeni yollara Türkiye’den de bir karşı öneri sunma amacıyla 28 Kasım-18 Aralık 2006 tarihleri arasında İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde bir araya geliyorlar.

Sanatçı olma ya da yeni bir dünya kurma üzerine bir “hoca-öğrenci” sergisi
Sergide Kahraman, son dönem büyük boyutlu yeni çalışmalarıyla “hoca” olarak; Takmaz ise Kahraman’ın önerileri, yönlendirmeleri doğrultusunda, bilinen ve artık kimlik bulmaya başlamış kendi kişisel tarzını terk etmeden sanat tarihinin önemli Rönesans ve Modernleşme dönemi ustalarının baş yapıtlarından yola çıkarak gerçekleştirdiği kopya-müdahale-yorumlama-dönüştürme vb. büyük boyutlu çalışmalarıyla aslında dünyanın ve sanatın neyle karşı karşıya olduğuna dair yüreklendirici göndermelerde bulunuyor.

Takmaz, bu sergideki çalışmalarıyla bir yandan akademik sanat eğitiminde önemli ve belirgin bir yer tutan “kopya” çalışması yöntemine karşı marjinal bir davranış geliştirirken, diğer yandan da Michelangelo, Goya, Picasso, Munch vb. ustaların başyapıtlarından kopya çalışması resimler referansıyla günümüz Ortadoğu’sunda, ABD’nin Afganistan ve Irak işgallerine; Felluce ve Telafer katliamlarına; Ebu Garip hapishanesi işkencelerine vb. dünyanın yakıcı güncel trajedilerine, müzmin insanlık hallerine vb. siyasi göndermelerde bulunuyor…

Sergide Mehmet Siyahkalem, Osman Hamdi, Fikret Mualla, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Nuri İyem vb. önemli Türk sanatçılarının yapıtlarının yorumları da yer alıyor.

Osman Hamdi’in ünlü yapıtı Kaplumbağa Terbiyecisi, Michelangelo’nun Ademin Yaradılışı, Goya’nın Prens Pio Tepesinde Kurşuna Dizilişi, Munch’un Çığlıkı, Piccasso’nun Guernicası, Delacroix’nın Dante’nin Kayığı, Van Gogh’un bandajlanmış kulaklı oto portresi, Paul Gauguin’in ve Van Gogh’un Sandalyeleri, Henri Matisse’in Kırmızı Ahenki, Marcel Duchamp’ın Pisuvarı vb. müdahale edilerek yeniden yorumlanmış, dönüştürülmüş halleriyle sergide yer alan bazı çalışmalardan…

Ekrem Kahraman (1948) Türk sanatında ulusal ve uluslararası olmak üzere 70’in üzerinde kişisel sergi açmış, çok sayıda karma ve grup sergilerinde, ulusal ve uluslararası koleksiyonlarda yer almış, 20’ye yakın ödül kazanmış, hakkında kataloglar, kitaplar yayımlanmış bir sanatçı-“hoca”. Herhangi bir eğitim kurumunda “hoca”lık yapmamasına karşın kendisine en çok “hocam” diye hitap edilen ender isimlerin başında geliyor.
Sanatçı, aynı zamanda biri Toplu Şiirler olmak üzere 4 şiir kitabı da bulunan bir şair. Modernizm, Post Modernizm, Çağdaş Sanat, Güncel Sanat, Küreselleşme, Küratör vb. konularında teorik incelemelerde bulunup yazılar yazan, sanat felsefesi üzerine özgün görüşler öne süren bir sanat yazarı.Yazıları Ateşin Peşinde başlıklı bir kitapta toplandı. Çok sayıda öğrenci ve genç sanatçıya hocalık yaptı; doğrudan “hoca” sı olmadığı halde entelektüel ilişkiler içerisinde çeşitli düzeylerde ve alanlarda (edebiyat, sinema, tiyatro vb.) sanatçıların ve yazarların yetişmelerine katkılar yaptı.

Tuncay Takmaz ( 1975 )
ise günümüz Türk resminin özgün ve önemli genç sanatçıları arasında yer alan ilginç bir isim. Bu sergide Kahraman’ın öğrencisi rolünde görünse de aslında o da kimliği oluşmuş genç bir sanatçı ve şair. Takmaz; herhangi bir sanat eğitimi görmedi, hiçbir zaman hiçbir hocanın, sanatçının öğrencisi, çırağı ya da asistanı olmadı. Onun şiiri de dahil rehberi, hocası kendi özgür seçimiyle daima Ekrem Kahraman oldu.
Genç sanatçı, 1997 yılında Çekirdek Sanat Topluluğu’nu, Çekirdek Sanat Atölyesini ve web sitesini kurdu; aynı isimle bir sanat dergisi yayımladı. Çok sayıda serginin tasarımını gerçekleştirdi; Çağdaş Sanat Sergileri'nin genel koordinatörlüğünü yürüttü. Bugüne kadar 20 kişisel sergi açtı; çok sayıda grup ve karma sergilerine katıldı. Resimleri ulusal ve uluslararası olmak üzere özel koleksiyonda yer aldı. Askerliğini yaptığı sırada "Bu Bir Sanat Eylemidir!" başlıklı bir dizi mektup yayımlayarak performanslar gerçekleştirdi. Yazmış olduğu şiirler toplamından geniş bir seçkiyi kapsayan “Unutma Aşk” isimli şiir kitabı yayımlandı.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/dunya-nereye-gidiyor-sergisi-akmde_49967.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!