Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Duyduğun Sesi Umursama!

Duyduğun Sesi Umursama

yapi.com.tr

Sergiler
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 8 Şubat 2008
BİTİŞ TARİHİ: 4 Mayıs 2008
YER: Stedelijk Museum, Amsterdam, Hollanda
DÜZENLEYEN: Stedelijk Museum
DİĞER BİLGİLER: A: Post CS Building, Oosterdokskade 5, Amsterdam. T: + 31 20 – 573 26 56 w: m.raven@stedelijk.nl
+ Ajandama Ekle

img src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2008\etkinlikler\59471 (1).jpg" hspace=5 vspace=5>

Hollanda’da bulunan Stedelijk Müzesi, sanatçı ikili Jennifer Allora ile Guillermo Calzadilla’nın 'Never Mind That Noise You Heard!' (Duyduğun Sesi Umursama!) isimli solo sergisine ev sahipliği yapıyor. Allora ve Calzadilla’nın işleri oyun ve espri kadar eleştirel bir bakış açısını da kucaklıyor. Heykelleri, fotoğraf, performans ve filmleri, geniş bir kültür çeşitliliği ve söylem skalasından beslenirken günümüz sosyo-politik ve kültürel problemlerine temas ediyor. Puerto Rico’lu sanatçılar, hibrid bir Karayip kültürü ve kolonyol mirası temsil ediyorlar.

Allora ve Calzadilla’nın sergisi, ikilinin son dönem enstalasyonlarına yer verirken, müzik ve insan sesi kullanarak oluşturdukları video ve sesli yerleştirmelerle, sosyal ve politik açılımlar ortaya koymaya çalışıyor. Sergi, eserlerin görülmesi ve duyulmasına imkan tanıyor. Serginin ana eseri ise 2007 tarihli anıtsal ‘Wake Up’ (Uyan). Eser, bir ses ve ışık heykeli olarak tanımlanıyor ve pek çok ülkede bayrak marşı olarak kullanılan ‘Reveillle’in on farklı doğaçlama yorumlamasını yapan dünyaca ünlü on trompetçinin performanslarını, beyaz duvarlar arasından süzüyor. Trompetçiler, parçayı militarist kontextinden soyutlayarak yorumlarken, ona bağlı olarak düzenlenen bir ışık şeması, mekanın görsel ve duysal deneyimini güçlendiriyor.

Sergide yer alan eserlerden bir diğeri ise ‘Wake Up’ın ilham kaynağı olan ‘Returning a Sound’ (Bir Sesi Geri Vermek) isimli video çalışması. Puerto Rico’nun bağımsızlığına uzanan dönemde sivil başkaldırının aktif birer üyesi olan Allora ve Calzadilla’nın, bağımsızlık günü üzerine oluşturdukları bu video dışında, savaşı eleştirdikleri diğer işleri arasında ilk Avrupa çıkarmasını yapan bir fotoğraf seti de bulunuyor. Askerlerin savaş sırasındaki rekreasyon aktivitelerini konu alan fotoğraf yerleştirmeleri, 3 metreye 4 metre büyüklüğünde ahşap bloklar üzerinde sergilenen siyah beyaz fotoğraflardan oluşuyor. Bunlardan en etkileyici olanı ise, Amerikan askerlerini Irak Savaşı sırasında Cadılar Bayramını kutlamak amacıyla çölde, eşekler üzerinde polo oynarken gösteren bir resim.

Jennifer Allora ve Guillermo Calzadilla 1995 tarihinden beri birlikte çalışıyorlar. 2007 yılında Lyon Bienali Only Lyon Ödülü’nü kucaklayan sanatçılar, 2006 yılında Hugo Boss Ödülü’nün finalistleri arasına girmiş ve New York Guggenheim Müzesi ile anlaşmıştı.

Stedelijk Müzesi’nin küratörlüğünü yapan Martijn van Nieuwenhuyzen’in tarafından oluşturulan sergi, 4 Mayıs 2008 tarihine kadar izlenebilir.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/duydugun-sesi-umursama_59471.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!