Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

"East Meets West" Sergisi

"East Meets West" Sergisi

yapi.com.tr

Sergiler

"East Meets West" Sergisi
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 18 Eylül 2007 19:00
BİTİŞ TARİHİ: 29 Eylül 2007
YER: Beyoğlu Belediyesi Ek Hizmet Binası, Beyoğlu, İstanbul
DÜZENLEYEN: Goethe-Institut, İTÜ, Siegen Üniversitesi
DİĞER BİLGİLER: Goethe-Institut T: (212) 249 20 09 / 39 F: 212 252 52 14
+ Ajandama Ekle

stanbul Yıldız Teknik Üniversitesi ile Siegen Üniversitesi’nin mimarlık ve şehircilik bölümü öğrencilerinin, Goethe-Institut İstanbul ile işbirliği yaparak, ortaklaşa gerçekleştirdikleri projenin sonuçları, "East Meets West" başlığıyla sergileniyor.

Beyoğlu bölgesinin varoluşunun 150. yıldönümü nedeniyle gerçekleştirilen proje, yeni bir Goethe-Institut İstanbul için değişik tasarımlardan ve Tophane, Perşembe Pazarı ve Haliç bölgesi için yeni kullanım taslaklarının bulunduğu mimari düşüncelerden oluşuyor.

Galata’da yeni bir Goethe Enstitüsü, Perşembe Pazarı’nda bir Avrupa Binası, Haliç’te büyük bir kullanım sahası ya da Tophane’de bugün kullanılmayan liman ve depo binaları için yeni kullanım taslakları öğrencilere verilen program, mekân ve yer önerileriydi. Bu öneriler daha da geliştirilmeli ve mekân olarak yorumlanmalıydılar.

Örneğin Galata Kulesi’nin yakınında yeni bir Goethe Enstitüsü, onun biraz aşağısında hemen kıyıda spor ve boş zaman aktiviteleri için park içinde bir Avrupa Binası olabilir. Turistik ve ticari eşyaların satıldığı yeni bir han planlandı, ayrıca Boğaz’da eski endüstri binalarının içinde çocuklar, sergiler ve seyyar satıcılar için yeni mekânlar düşünüldü.Projelerin tarihi bir örneği de bulunmaktadır. 1916 yılında « Deutscher Werkbund » tarafından İstanbul için bir Dostluk Evi projesi üzerine yarışma açılmış ve bu yarışmaya Behrens, Poelzig ve Taut gibi tanınmış mimarlar katılmışlardır. Türk ve Alman taraflar projeyi finanse etmişler, ancak 1. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla proje gerçekleştirilememiştir.O zamanki Dostluk Evi’nin temel taşı bugün bulunamadı, ama geçen son iki sene içerisinde Türk ve Alman ortakların beraber katıldığı birçok geziler, atölye çalışmaları ve ziyaretlerle Siegen ve İstanbul’da birçok yeni Dostluk Evi gerçekleştirilmeye başlandı.

Sergi, Goethe-Institut İstanbul, Beyoğlu Belediyesi, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü, Siegen Üniversitesi Mimarlık ve Şehircilik Bölümü, Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) ve Bonn işbirliğiyle gerçekleştiriliyor.Galeri saatleri:

Pazartesi –Cumartesi: 08.30 – 19.00

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/east-meets-west-sergisi_55517.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!