Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Emeğin Mekânı: Cibali Tütün Fabrikası

Rezan Has Müzesi’nin tematik sergilere ayrılan üst salonunda ziyarete açılan “Cibali Tütün Fabrikası: Emeğin Mekânı” sergisi, fabrikanın yaklaşık 100 yıllık yaşanmışlığını aktarıyor.

yapi.com.tr

Sergiler

Emeğin Mekânı: Cibali Tütün Fabrikası
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 1 Haziran 2017
BİTİŞ TARİHİ: 30 Aralık 2017
YER: Rezan Has Müzesi, Cibali
ŞEHİR: İstanbul
DÜZENLEYEN:

Kadir Has Üniversitesi Rezan Has Müzesi

WEB ADRESİ:

www.rhm.org.tr

DİĞER BİLGİLER:

A: Rezan Has Müzesi, Kadir Has Üniversitesi, Cibali / İstanbul 
T: (212) 533 65 32, (212) 534 10 34

+ Ajandama Ekle

Kadir Has Üniversitesi içinde yer alan Rezan Has Müzesi’nin tematik sergilerine ayrılan üst salonunda ziyaretçisini ağırlayan “Cibali Tütün Fabrikası: Emeğin Mekânı” sergisi, fabrikanın yaklaşık 100 yıllık yaşanmışlığına kapı aralıyor.

Cibali Tütün ve Sigara Fabrikası’nda kullanılan makinaların, eşyaların, belgelerin ve fotoğrafların ait oldukları yere dönebilmeleri adına 2005 yılında başlayan mücadele 2008 yılında sonuçlandı ve eserler İslam ve Bilim Teknolojileri Müzesi envanterine kaydedildikten sonra Rezan Has Müzesi’ne geçici süre ile devredildi.

Kadir Has Üniversitesi Rezan Has Müzesi, mirasının koruyucusu olduğu; bir asrı aşkın geçmişe sahip Cibali Tütün Fabrikası ruhunu yeniden yaşatmak ve bu kültür birikimini gelecek nesillere taşımak adına, fabrikadan günümüze ulaşmayı başarmış tütün ve sigara makinelerini, her türlü belge ve bilgiyi; 2009 yılında başlayan ve yaklaşık 2 yıl süren titiz bir konservasyon/restorasyon ve araştırma sürecinden geçirdi.  

Rezan Has Müzesi, Cibali Tütün Fabrikası’na ait yaklaşık 2600 eserlik koleksiyona dair düzenlediği uzun soluklu projenin ikinci ayağı olan “Cibali Tütün Fabrikası: Emeğin Mekânı” sergisi ile eserleri ilk kez sergiliyor ve koleksiyona ufak bir kapı aralıyor.

Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemleri ile Türkiye Cumhuriyeti’nin endüstriyel, ekonomik, siyasal, sosyo-kültürel tarihine tanıklık etme olanağı sunan bu koleksiyon, Cibali Tütün Fabrikası’nın Türkiye emek tarihindeki yerini, özellikle de kadının iş gücüne verdiği katkı ve emeği de ortaya koyuyor.

100 yılı aşkın tarihinde gerek birimleri gerek çalışanları ile ülkenin ekonomik ve toplumsal değişim sürecinde hatırı sayılır katkıları olan önemli ve dinamik bir mekânın öyküsünü aktaran bu sergi aynı zamanda, yaşadığımız kentsel dönüşüm sürecinin toplumsal hafızamızdan neleri tamamen silip, neleri kökten değiştirdiğini de bir kez daha hatırlatıyor.

Sergi, 30 Aralık 2017 tarihine kadar ziyarete açık kalacak.

Ziyaret saatleri 
Her gün 09:00-18:00 (Yılbaşı, dini ve resmi bayramların ilk günü hariç)

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/emegin-mekani-cibali-tutun-fabrikasi_160201.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!